21 Kasım 2019

Katılım Bankası nedir?

Katılım Bankası nedir? İslam’a uygun bankacılık mümkün mü? Faizsiz kredi olur mu? Katılım bankalarında hangi ürünlere kredi verilir?

80 ‘li yılların başından itibaren Türkiye ekonomisinde yer alan Katılım Bankaları faizsiz bankacılık yapmaktadır. Bu bankaların ilk kuruluş nedenleri arasında öncelikle faiz hassasiyeti nedeniyle yastık altında kalan paraların ekonomiye kazandırılması ve yine aynı nedenlerden dolayı bankalarla çalışmayan bir kitlenin varlığı olmasına karşın; günümüzde bu bankaların müşteri yelpazelerini oldukça geliştirdikleri gözlenmektedir.

Katılım bankaları ile diğer bankalar arasındaki fark nedir?

İlk dönemlerde Özel Finans Kurumları olarak farklı bir statüye sahip olan katılım bankaları 2005 yılında Bankacılık Kanunu ile “Katılım Bankası” ismini almıştır. Bu bankaların sunduğu ürünlerle konvansiyonel bankalarda olan bir çok ürünün benzerlik göstermesi aralarında herhangi bir fark olmadığı algısı oluşturmaktadır. Katılım bankaları isminden de anlaşılacağı üzere kar ve zarara katılım ortaklığı prensibi ile çalışmakta yani mevduat hesaplarına yatırılan paranın o ay elde edeceği kar ya da zarar mudiye beyan edilemez çünkü o ay ne kadar kar ya da zarar edeceği belli değildir ancak konvansiyonel olarak tanımladığımız normal bankalarda para yatırıldığı esnada vade dolumunda hangi oranda faiz alınacağı bellidir ve zarar riski yoktur.

TKBB nedir?

Page Title

REKLAMLAR

Kısaltması TKBB olan Türkiye Katılım Bankaları Birliği, ülkemizde faileyette bulunan katılım bankalarının oluşturduğu bir birliktir. Bu birlik hem katılım bankalarının yaygınlaşması ve gelişmesi hem de İslam-i ticaretin bankacılıkta da uygulanabileceğini halka anlatma misyonu üstlenmiştir.

Katılım bankalarında kullanılan kredilerdeki oran faiz değil mi?

Katılım bankaları da normal bankalar gibi mal alımları için kredi kullandırmakta ve bu ticaretten elde ettiği karı da mudileri ile paylaşmaktadır. Verilen oran da vade oranı olarak tanımlanmaktadır. Bu işlem tamamen ticarettir. Katılım yada diğer bankalarda da hemen hemen sistem aynıdır. Ama Kuran-ı Kerim’deki “FAİZ” kavramı bu ticaretin dışında, paradan para kazanmak yada daha düz bir ifade ile para satmak olarak tanımlanmaktır. Halk dilinde tefecilik olarak da bilinen parayı vadeli olarak satma işlemi faizdir. Ama katılım bankaları kesinlikle nakit kredi yada ihtiyaç kredisi vermez. Sadece mal alımına aracılık ederler.

Katılım bankaları hangi ürünlere kredi verir?

Katılım bankalarında öncelikli prensip İslam ticaretine uygun helal kazançtır. Bu bankalar İslam dininin izin vermediği örneğin domuz ürünleri yada içkinin fonlanması gibi işlemlere izin vermez. Yada İslam ticaret usulleri esas alınır yine örnek verecek olursak vekalet vermek, ticarete konu olan malların sipariş şekli gibi konularda hassasiyet göstererek kuralların uyulmasını esas şart olarak kabul eder. Bunun dışında olan tüm alımlara aracılık eder.

Bu bankalar aracılığıyla faiz ödemeden ev sahibi olmak da mümkündür.

Katılım bankalarının başında tüm ürünlerin mercek altında incelendiği bir danışma kurulu vardır. Bu kurullar katılım bankalarının İslam prensipleri çerçevesinde işlemlerini yapmaları için danışmanlık ve ayrıca kontrol mercii konumundadır.

Bu bankalardan bireysel yada ticari , ihracat yada akreditif olmak üzere mala konu olan tüm alımları için kredi kullanılmaktadır

Bir önceki yazımız olan Şubeye Gitmeden İnternetten Kesin Onaylı Kredi Çekmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.