17 Ocak 2019

Kefil Olabilmenin Şartları Nelerdir?

Kefil Olabilmenin Şartları Nelerdir?

Bankaya herhangi bir kredi için başvuru yapan kişilerin kredi sicillerinin kötü olması ya da yeterli gelire sahip olamamaları onların kredi başvurularının kabul edilmemesine neden olabilmektedir. Bankalar bu durumdaki müşterilerine kredi onayı vermek için genelde kefil şartı koşmaktadır. Uygun şartları taşıyan kişilerin kefil olabildiği banka kredilerinde, kişiler ancak bu yöntemle kredi çekebilmektedir. Peki kefil olabilmenin şartları nelerdir? Kimler krediye kefil olabilir?  Bu soruların yanıtları için makalemizi okumaya devam edin.

Bankaya yapılan kredi başvurularının kabul edilmesinde en önemli etkenlerden biri de kredi notudur. Kredi notu düşük kişilere kredi onayı çıkmazken, kredi notu seviyesi iyi olan kişilere de genelde daha kolay kedi çıkmaktadır. Kredi başvurusu yapan kişilerin sabit bir gelirinin olup olmaması, sigortalı çalışıp çalışmaması gibi etkenler kredi onay sürecini etkilemektedir. Banka, kredi kullandırmış olduğu müşterisinden,  kredi geri ödemesini zamanında yapmasını bekler.  Bu nedenle müşterinin risk durumunu da analiz eder. Riskli görülen müşterilere ya kredi verilmez ya da onlardan sağlam kefiller bulunması talep edilir.

Kredi notu düşük olan ya da sabit bir geliri olmayanların yapmış olduğu kredi başvurularının kabul edilmesi için bankanın bazı şartları olabilir. Bunlardan bir tanesi kredi çekecek olan kişinin üzerine kayıtlı olmak şartı ile krediyi karşılayabilecek değerde taşınır ya da taşınmaz malların teminat olarak gösterilmesidir. Kredinin ödenmemesi durumunda bu mallar ipotekli olduğu için banka tarafından kolayca satılıp, kredi borcu yerine kullanılacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Diğer bir şart ise kredi çekecek olan kişiden kefil bulması istenebilir. Kefil olacak kişinin de bazı şartları taşıması gerekmektedir. Çünkü kefil olacak kişi, çekilen kredinin ödenmemesi durumunda banka tarafından direkt muhatap olarak alınacağı için, krediyi ödeyebilecek güçte olması icap etmektedir. Banka bu noktada kendisini riske etmeyeceği için kefilin de sağlam olmasını şart koşacaktır.

 

Kimler Kefil Olabilir?

 

Herhangi bir yakını için kefil olmak isteyen kişilerde aranılan şartlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Aylık gelir durumu kredi taksitini ödeyebilecek miktarda olması
  • Her ay sabit bir gelirinin olması
  • SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu olması
  • Devlet memuru olması
  • Avukat, mühendis, doktor, mimarlık gibi özel sektör çalışanları
  • Emekli olanlar
  • Çiftçi ise üzerinde verimli tarım arazi kaydı bulunanlar

Kredi için yukarıda sayılan şartların tamamı bir kişide aranmayacaktır. Sadece yukarıdaki şartları taşıyan kişiler krediye kefil olma noktasında daha kolay kefillik yapabileceklerdir. Bankalar da bu özelliklere sahip kişilerden kefil olmalarını bekler. Çünkü asıl borçlunun borcunu ödememesi durumunda,  banka borcun tahsili için kefillerle irtibata geçecektir.

 

Kefil Olmanın Sakıncaları Var Mıdır?

Banka kredisi kefili olmanın açık anlamı şudur: Asıl borçlu kişi yani krediyi kullanan kişinin bankaya borcunu ödememesi durumunda, bankaya olan borcun tamamını ben ödeyeceğim demektir. Kişi kefillik imzasını attıktan sonra kredinin ödenmemesi gibi bir durum karşısında kesinlikle bankaya itiraz etmeden kalan bütün borçları ödemek durumundadır. Aksi halde başta icra olmak üzere hapis cezası ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Kefil olmanın bu risklerini de düşünerek iyi karar verilmesi gereklidir. Çok güvenilmeyen kişilere asla kefil olunmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. Sevda dedi ki:

    Ben esnaf kefaletten kredi cekicegim ama Kefil olan biri arkadasim baska birinede kefil ola bilirmi tesekkurler

Yorum Yaz