20 Kasım 2019

Kefilli Kredi Nasıl Çekerim

Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerinden iyi bir gelir belgesi ile birlikte aynı zamanda kredi sicilinin de iyi durumda olmasını bekler. Kredi notu düşük olduğu için ya da geliri yeterli olmadığı için banka kredisi alamayan kişiler, değişik kredi çekme yöntemlerine başvurabilir. Bunlardan bir tanesi de kefil şartı ile kredi çekmektir. Kefilli kredi başvuruları bankalar tarafından daha kolay kabul edilmektedir. Peki kefilli kredi nasıl çekerim diyenler ne yapmalıdır? İşte kefil karşılığı kredi çekmenin yolları.

Bu yazımızda, kefille kredi şartları başta olmak üzere, kefilli kredide eş rızası ve ipotek artı kefilli kredi seçeneklerinin hepsini tek tek izah edeceğiz. Fakat doğru bir yol izleme adına kredi taleplerinin olumsuz olma nedenlerini öncelikle olarak açıklamak istiyoruz.

Kredi Çıkmamasının Nedenleri

Kredi Çıkmamasının Sebepleri

Kredi ihtiyacı olan kişiler, bankalara yaptıkları başvurulardan aşağıdaki nedenlerden dolayı genelde ret cevabı alırlar. Kredinin onaylanmamasının nedenleri;

 • Müşterinin Kredi Puanının Düşük Olması ( 1099 Puan altı riskli sayılmaktadır.)
 • Müşterinin Gelirinin Düşük Olması 
 • Daha Önce Başka Bankadan Kredi Çekildiği İçin Kredi Limitinin Doldurulması

Kredinin verilmemesi için yukarıdaki ihtimallerden birinin olması yeterlidir.  Ama bu aşılmayacak bir durum değildir.  Aşılması en zor olan KKB puanıdır. Çünkü banka için müşterisinin kredi ödeme performansı çok önemlidir. Bununla birlikte birçok kişi kredi çekmenin başka yollarını da bulmaktadır.  Çünkü bankalar da bu yönü ile müşterilerine alternatif kredi çekmek teknikleri sunabilmektedir. Peki bu olumsuz durumlardan herhangi bir tanesi ile karşı karşıya olan kişiler nasıl kredi çekebilir?

Kefil Karşılığı Kredi Çekmek

Kefil Karşılığı Kredi Çekmek

Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken istenen kriterlerden biri tutmuyorsa, müşterilerinden  bu olumsuz durumu güçlendirecek başka bir şart talep eder. Bu şartlardan biri de iyi bir kefil bulunmasıdır.

Kefil olarak da banka, geliri iyi olan ve kredi notu da yüksek olan kişileri tercih etmektedir. 

Kesin Kredi İçin Kefil Şartları

Kefil, kredi çeken kişinin kredisini ödememesi durumunda bankaya olan tüm borçları ödeyeceğini taahhüt eden kişidir. Bundan dolayı  kefilin kredi çeken kişiden daha iyi durumda olmasını beklemmektedir. İşte genel olarak bankaların kefillerden istedikleri şartlar;

 • Kefilin Gelirinin Krediyi Ödeyebilecek Durumda Olması
 • Kefilin Findeks Kredi Notunun İyi Olması
 • Kefilin Halihazırda Başka Kredisi Yüzünden Kredi Limitini Dolu Olmaması
Page Title

REKLAMLAR

Bu şartları taşıyan kişiler banka kredisinde tanıdıklarına yardımcı olabilirler. Kefil yardımı ile kredi çekecek olan kişi ile kefilin bilmesi gereken önemli bir nokta var. Kredi ödemesi gerçekleşmediğinde icra takibi bazı durumlarda direkt kefile de gelebilmektedir. Yani haciz asıl borçluya gelmeden banka avukatının telkinleri ile doğrudan kefilin evine ve diğer mallarına da gelebilmektedir.

Kefil Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Bankalar kredi verirken koşulları tamamlayan kişilerden aslında kefil istemez. Kredi onay sürecinde yapılan değerlendirmede, kişinin geliri kredinin aylık taksitinin %75’ini geçiyorsa ve kredi notu da makul seviyede ise o zaman kredi hemen çıkar. Ama gelir yeterli değilse o zaman bankaların birçoğu kredi için kefil şartı isteyebilir. Bu durumda kişi yakın bir akraba ya da arkadaşından ricada bulunarak kendisine kefil olmasını isteyebilir.  Türkiye’de şu anda kefil ile kredi veren bankalar şunlardır;

 • Ak Bank
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bank
 • Vakıf Bank
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • TEB Bankası
 • HSCB Bank
 • Burgan Bank
 • QNB Finansbank
 • Şeker Bank
 • ICBC Bank

Bu bankalar dışında diğer katılım bankaları da kefil ile kredi çıkartmaktadır. Bireysel ihtiyaç kredilerinde, taşıt kredilerinde ve konut kredilerinde kefil şartı aranabilmektedir. Bu bankalardan kefille kredi çekebilmek için kefil ile birlikte bankaya gelerek istenen belgelerin verilmesi ve imzaların atılması gerekmektedir.

Kefilli Kredi Şartları Nelerdir

Kefillik İçin Eş Rızası Şart Mıdır?

Kefil olacak kişilerin eş rızası almaları noktası sürekli tartışılmaktadır. Kişi eşinin haberi olmadan başka birine kefil olmakta ve kefil olduğu kişi de borcunu ödemediğinde bu sefer kefilin evine haciz gidebilmektedir. Bu duruma eş mahkemeye giderek kendisinin mağdur olduğunu ve bu durumdan haberi olmadığını ifade edebilmektedir. Geçtiğimiz aylarda çıkan bir mahkeme kararı sonrası artık kefillik için eş rızası istenmesi ile birlikte bazı bankalar da kefil olacak kişilerden artık eşin de imzasının alınmasını istemektedir. Kefil yapılacak kişilerin bu durumdan haberdar edilmesi kredi sürecini hızlandıracaktır.

 

Kefilin vazgeçme hakkı var mıdır?

İşin aslına bakılırsa banka kefil şartı ile müşterisine kredi vermektedir. Bunu aksi bir durumu söz konusu olursa banka mağdur olacaktır. Lakin bazı durumlarda kefillikten vazgeçme hakkı vardır. Bu durumlar genel GKS ( genel kredi sözleşmesi) ye atılan imzalar farklı bir ifade ile müteselsilen olan kefillikler de daha daha olasıdır.

Bireysel Kredi Kefillikten Vazgeçme Durumu

Bireysel bir krediye yani araç, konut yada ihtiyaç kredisine kefil olduğunu düşünürsek;

 • Borçlu borcunu kasıtlı bir şekilde ödemiyor, izini, kaybettirmek için başka bir ülkeye yerleştiyse mahkemeye başvurarak kefillik iptali gerçekleşebilir.
 • Eş rızası alınmayan kefilliklerin de şikayet üzere kefillik iptalleri söz konusu olmaktadır.

Mütesellik Kefillikten Vazgeçme Durumu

Müteselsilen kefillik durumlarında;

 • Gelecekte doğacak olan bir borca kefil oldunduysa borç doğmadan önce kefillikten vazgeçilebilinir.
 • Kefil olunurken olan başka kefillerden herhangi biri ayrıldığında kefillikten ayrılma hakkı doğar.
 • Borç kapandıktan ve 10 yıllık süre aşımı tamamlandıktan sonra kefillik kendiliğinden düşer. Ayrıca yaşanan herhangi bir mağduriyet varsa da kefil olan kişi asıl borçluya dava açabilir.
 • Sözleşmeyi imzalarken kefil el yazısı ile kefilliğin başlangıç ve bitiş tarihini yazmalıdır. Eğer herhangi biri eksikse kefillik iptal edilir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.