20 Ağustos 2019

Kefilli Kredi Nasıl Çekerim

Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerinden iyi bir gelir belgesi ile birlikte aynı zamanda kredi sicilinin de iyi durumda olmasını bekler. Kredi notu düşük olduğu için ya da geliri yeterli olmadığı için banka kredisi alamayan kişiler, değişik kredi çekme yöntemlerine başvurabilir. Bunlardan bir tanesi de kefil şartı ile kredi çekmektir. Kefilli kredi başvuruları bankalar tarafından daha kolay kabul edilmektedir. Peki kefilli kredi nasıl çekerim diyenler ne yapmalıdır? İşte kefil karşılığı kredi çekmenin yolları.

Bu yazımızda, kefille kredi şartları başta olmak üzere, kefilli kredide eş rızası ve ipotek artı kefilli kredi seçeneklerinin hepsini tek tek izah edeceğiz. Fakat müşterilerin daha sağlıklı bankacılık yapabilmeleri için kendilerine neden kredi çıkmadığının nedenlerini aşağıda ilk öncelik olarak açıklamak istiyoruz.

Kredi Çıkmamasının Sebepleri

Kredi ihtiyacı olan kişiler, bankalara yaptıkları başvurulardan aşağıdaki nedenlerden dolayı genelde ret cevabı alırlar. Kredinin onaylanmamasının nedenleri;

 • Müşterinin Kredi Puanının Düşük Olması ( 1099 Puan altı riskli sayılmaktadır.)
 • Müşterinin Gelirinin Düşük Olması Ya da Hiç Gelir Sahibi Olmaması
 • Daha Önce Başka Bankadan Kredi Çekildiği İçin Kredi Limitinin Doldurulması

Bu durumların herhangi bir tanesi varsa o zaman banka büyük ihtimal kredi vermez. Ama Türkiye’de bu durumdaki birçok kişi kredi çekmenin başka yollarını da bulmaktadır. Bankalar da bu yönü ile alternatif kredi çekmek teknikleri sunabilmektedir. Peki bu olumsuz durumlardan herhangi bir tanesi ile karşı karşıya olan kişiler nasıl kredi çekebilir?

Kefil Karşılığı Kredi Çekmek

Bankalar kendilerine yapılan kredi başvurularını değerlendirme ve onay sürecine aldıklarında, riskli gördükleri kişiler için onay vermek yerine onlardan bazı şartları yerine getirmeleri istenebilmektedir. Bu şartlardan biri de iyi bir kefil bulunmasıdır.

Kefil olarak da banka, geliri iyi olan ve kredi notu da yüksek olan kişileri tercih etmektedir. İşte bankalar genel olarak kefillerde aradıkları şartlar.

Kesin Kredi İçin Kefil Şartları

Kefil, kredi çeken kişinin kredisini ödememesi durumunda bankaya olan tüm borçları ödeyeceğini taahhüt eden kişidir. Bundan dolayı banka kefilin kredi çeken kişiden daha iyi durumda olmasını beklemektedir. İşte genel olarak bankaların kefillerden istedikleri şartlar;

Page Title

REKLAMLAR

 • Kefilin Gelirinin Krediyi Ödeyebilecek Durumda Olması
 • Kefilin Findeks Kredi Notunun İyi Olması
 • Kefilin Halihazırda Başka Kredisi Yüzünden Kredi Limitini Dolu Olmaması

Bu şartları taşıyan kişiler banka kredisinde tanıdıklarına yardımcı olabilirler. Kefil yardımı ile kredi çekecek olan kişi ile kefilin bilmesi gereken önemli bir nokta var. Kredi ödemesi gerçekleşmediğinde icra takibi bazı durumlarda direkt kefile de gelebilmektedir. Yani haciz asıl borçluya gelmeden banka avukatının telkinleri ile doğrudan kefilin evine ve diğer mallarına da gelebilmektedir.

Kefil Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Bankalar kredi verirken koşulları tamamlayan kişilerden aslında kefil istemez. Kredi onay sürecinde yapılan değerlendirmede, kişinin geliri kredinin aylık taksitinin %75’ini geçiyorsa ve kredi notu da makul seviyede ise o zaman kredi hemen çıkar. Ama gelir yeterli değilse o zaman bankaların birçoğu kredi için kefil şartı isteyebilir. Bu durumda kişi yakın bir akraba ya da arkadaşından ricada bulunarak kendisine kefil olmasını isteyebilir.  Türkiye’de şu anda kefil ile kredi veren bankalar şunlardır;

 • Ak Bank
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bank
 • Vakıf Bank
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • TEB Bankası
 • HSCB Bank
 • Burgan Bank
 • QNB Finansbank
 • Şeker Bank
 • ICBC Bank

Bu bankalar dışında diğer katılım bankaları da kefil ile kredi çıkartmaktadır. Bireysel ihtiyaç kredilerinde, taşıt kredilerinde ve konut kredilerinde kefil şartı aranabilmektedir. Bu bankalardan kefille kredi çekebilmek için kefil ile birlikte bankaya gelerek istenen belgelerin verilmesi ve imzaların atılması gerekmektedir.

Kefilli Kredi Şartları Nelerdir

Kefillik İçin Eş Rızası Şart Mıdır?

Kefil olacak kişilerin eş rızası almaları noktası sürekli tartışılmaktadır. Kişi eşinin haberi olmadan başka birine kefil olmakta ve kefil olduğu kişi de borcunu ödemediğinde bu sefer kefilin evine haciz gidebilmektedir. Bu duruma eş mahkemeye giderek kendisinin mağdur olduğunu ve bu durumdan haberi olmadığını ifade edebilmektedir. Geçtiğimiz aylarda çıkan bir mahkeme kararı sonrası artık kefillik için eş rızası istenmesi ile birlikte bazı bankalar da kefil olacak kişilerden artık eşin de imzasının alınmasını istemektedir. Kefil yapılacak kişilerin bu durumdan haberdar edilmesi kredi sürecini hızlandıracaktır.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz