20 Ağustos 2019

KGF’nin Kredi Teminatı Verdiği Kurumlar

Kredi Garanti Fonu, KOBİ ve esnafların nakit ihtiyaçları için bankalara yapmış olduğu başvurularda belli limitler dahilinde kefalet sağlayan önemli bir finans kurumudur. KGF belli alanlarda çalışma yapan ve koşulları yerine getiren kurum ve kişilere kredi verilmesini sağlamaktadır. Ayrıca kredi çeken KOBİ ya da esnafın KGF kefaleti alması ile bankadaki kredi limiti de eksilmemektedir. Peki KGF’nin kredi teminatı verdiği kurumlar hangileridir? Kredi başvurusu yapan tüm esnaf ve KOBİ’lere KGF tarafından teminat ya da kefalet verilmekte midir? İşte detaylar…

 

Kredi Garanti Fonunun Desteklediği Kamu Kurumları

Özel sektör işletmeleri ihtiyaç duyduklarında, başta KOSGEB ve kalkınma ajansları olmak üzere birçok yerden kredi çekebilmektedir. Bu yerlere daha çok kredi başvurusunun yapılmasının temel sebebi devlet destekli olmaları ve faizsiz kredi vermeleridir. KOBİ’lerin bu devlet desteklerinden yararlanabilmek için bu kurumlara yapmış oldukları kredi başvurularının kabul edilmesi sonrası, ilgili kurumlar KOBİ ve esnafları bankalara yönlendirir. Bankalar da kredi onayı alan firmaların kredi limitlerini kontrol eder.

Eğer kredi limiti yeterli değilse, KOBİ’ler KGF’den teminat talebinde bulunabilir. KGF’nin kefalet sunması ile bankalar kişilere 1 milyon TL’ye kadar kredi limiti sunmaktadır. Peki hangi kurumlara KGF tarafından kefalet desteği verilmektedir?

KGF Desteği Alan kurumlar;

  • TÜRK EXIMBANK
  • TÜBİTAK
  • KOSGEB
  • BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI
  • TTGV

Yukarıda sıraladığımız kurumların her biri KGF tarafından kefalet desteği görmektedir. Yani bu kurumlara kredi için başvuru yapan işletme sahipleri KGF tarafından teminat desteği görebileceklerdir. Kredi Garanti Fonu tarafından desteklenen bu kurumlara verilen kefalet oranı da değişkenlik gösterebilmektedir. İşte her kurum için KGF kredi destek limit ve oranları;

 

Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş KGF Destek Oranı

Türk Eximbank olarak da bilinen Türkiye İhracat Kredi Bankası’na kredi için başvuru yapan ve yurt dışı ticaret hacmine sahip olan firmalara kredi teminatı verilmektedir. Kredi teminatı 1 milyon TL’yi geçmemek üzere %100 oranında verilmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

KGF’nin Kredi Teminatı Verdiği Kurumlar

KOSGEB KGF Kredi Teminat Limiti

KOSGEB kredi başvurusunda bulunup kendisine kredi onayı çıkan işletme sahiplerine bazı bankalar kredi vermek istemeyebilir. Genelde kredi notu ve kredi limiti düşük olduğu için bankalar KOBİ ve büyük ölçekli işletmelere kredi vermeyi tercih etmemektedir. Batık kredi riski nedeni ile banka genel müdürlükleri bu işlemleri onaylamaz.

Ama KGF teminatı dahilinde bütün KOBİ ve işletmelere kredi verilmektedir. Çünkü, işletme sahibi kredisini geri ödeyemez duruma gelse bile Kredi Garanti Fonu bu ödemeyi yapacağını baştan taahhüt etmektedir. KGF’nin en çok kullanıldığı yerlerden biri de KOSGEB kredilerdir. Özellikle 1.5 milyon TL’ye kadar olan kredi limitlerinde teminat sağlayan KGF, bu sayede firmaların bankalar nezdindeki kredi limitlerinin eksilmesini de engellemektedir.

 

TÜBİTAK KGF Teminat Mektubu Alarak Kredi Çekmek!

Türkiye Bilimsel Araştırmalar Kurumu olan TÜBİTAK, KOBİ ve diğer büyük işletmelerin Ar-ge çalışmaları için büyük fonlar ayırmaktadır. KOBİ’ler de bu fonlardan yararlanmak için yapmış oldukları araştırma projelerini  TÜBİTAK’a sunmakta ve onay alınması sonrası kredi ihtiyacı doğmaktadır.

Bu noktada KGF, KOBİ’lere bankalara gitmeden önce Teminat Mektubu sağlamakta ve acil nakit ihtiyaçlar bu şekilde sağlanmaktadır. KGF teminat mektubu alabilmek için KOBİ’nin hazırlamış olduğu projenin kabul edilmesi gerekmektedir.

 

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı KGF Teminat Mektubu

TTGV ‘den kredi almak ve patent başvurusu sonrası devlet desteğinin devam etmesini sağlamak isteyen girişimciler yapmış oldukları projelerin kabul edilmesi sonrası kendi ceplerinden harcama yapmaları gerekmektedir. Yüksek tutardaki bu harcamalarda nakit sorunu olması durumunda; KGF tarafından hiçbir bankaya ihtiyaç duyulmadan doğrudan %100 oranında teminat mektubu verilmektedir. Bu kullanılacak paranın %100 oranında kefalet altına alınmasını sağladığı için nakit ihtiyaçlar hemen karşılanabilmektedir.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KGF Kefaleti

Bilim ve sanayi bakanlığından destek alarak iş projesi yürüten KOBİ’lere kredi teminatı sağlayan KGF bunun için vermiş olduğu destek oranı %100’u bulmaktadır. Yine diğer kurumlar gibi Teminat Mektubu ile kredi kefaleti sağlayan KGF, yeni iş projesi ve yeni patentler için gerekli destekleri vermektedir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz