20 Ağustos 2019

Kırsal Kalkınma Desteklemeleri ve Karşılıksız Tarım Kredisi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2016 yılın başlatmış olduğu kırsal kalkınma projesi kapsamında on binlerce genç çiftçiye 30 bin TL hibe yani geri ödemesiz kredi desteği vermiştir. Bu çiftçilere, genç çiftçi projesi adı altında 2016, 2017 ve 2018 yıllarını kapsayacak şekilde toplamda 3 yıllık bir destekleme ön görülmektedir. Kırsal kalkınma hamlesinde asıl amaç; üretimde verimlilik ve kalıcı istihdam yaratmaktır. Kırsal kalkınma desteklemeleri ve karşılıksız tarım kredisi yanında ayrıca inek, düve, dana, manda, keçi, kanatlı hayvan, arı gibi daha birçok hayvancılık alanında kredi destekleri verilecektir. İşte devlet destekli kredi şartları.

Devletin Destek Verdiği Tarım ve Hayvancılık Faaliyetleri

Tarım ve hayvancılık anlamında 2016 yılında gerçekleştirilen projeler içinde göze en çok çarpan 30 bin TL çiftçi hibe kredisi idi. 30 bin TL karşılıksız kredi başvuruları halen devam edip, 2018 yılının sonuna kadar da aynı proje çerçevesinde binlerce genç, erkek ve kadına desteklere verilecektir.

Bu devlet desteklemeleri;

Hayvansal üretime yönelik;

 • Büyük Baş ve küçükbaş hayvancılık
 • Arı ve arı ürünleri üretimi
 • Kanatlı hayvan ve ipek böceği yetiştiriciliği,

Bitkisel üretime yönelik;

 • Örtülü ağaç bahçesi işletmesi
 • İç ve dış mekân süs bitkisi üretimi
 • Kontrollü sera altı yetiştiriciliği,
 • Kültür mantarı üretimi

Bölgesel ürün ile tıbbi ürünlerin işlenmesi depolanması ve paketlenmesine yönelik

 • Tıbbi ve aromatik bitki üretimi işlenmesi depolanması ve paketlenmesi.
 • Coğrafi işaretli tarımsal ürün üretimi endemik bitki yetiştiriciliği
 • Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi gibi alanlarda destekler verilmektedir.

Genç Çiftçi Projesi Devam Ediyor Mu?

3 yıl sürmesi planlanan genç çiftçi projesi 2016, 2017 ve 2018 yıllarını kapsamaktadır. Yıl içinde belli aylarda başvuru alan Bakanlık çok fazla başvuru olmasından dolayı her sene için belli dönemlerde başvuru almaktadır. Bundan dolayı, 2016 ve 2017 yıllarında genç çiftçi projesi çok erken kontenjan tamamlandığı için erken şekilde bitirilmiştir.  Ama bu projenin bittiği anlamına gelmemektedir. Genç çiftçi projesi 2018 yılında da devam edecek, ve 30 bin TL geri ödemesiz genç çiftçi kredileri başvuruları alınmaya devam edecektir. Peki genç çiftçi kırsal kalkınma hamlesi ile kimler bu kampanyadan yararlanacaktır?

Page Title

REKLAMLAR

Kimler Genç Çiftçi Tarım Hibesi Alabilir?

Tarım kalkınma hamlesi olarak 30 bin TL geri ödemesiz genç çiftçi projesi kapsamında şimdiye kadar 28 bin ve sadece geçtiğimiz sene 14 bin çiftçiye hibe kredi verilmiştir. Karşılıksız tarım kredisi için başvuru şartları şu şekildedir;

Kırsal Kalkınma Desteklemeleri ve Karşılıksız Tarım Kredisi  

Kırsal Kalkınma Desteklemeleri ve Karşılıksız Tarım Kredisi

Karşılıksız Tarım Hibe Kredi Başvuru Şartları

 • Genç çiftçinin en fazla 38 yaşında olması
 • Kişinin en az 18 yaşında olması
 • Kişinin ÇKS’ye yani çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması
 • Girişimci çiftçinin hibe kredi için başvuru yaptığı bölgede, köyde ikamet ediyor olması
 • Genç çiftçi projesinin hazırlanması

Bu şartları taşıyan kişilere Tarım ve Hayvancılık kredisi verilmeye başlanacaktır. Bu kredilerin geri ödemesiz olmadığı için hibe kredi olarak kabul edilebilir.

30 Bin TL Çiftçi Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli genç çiftçi kredisinde hibe limiti olarak 30 bin TL belirlenmiş olup, bayan ya da erkek her girişimci bu krediye başvuru yapabilir. Bu kredi desteğinden yararlanmak isteyen girişimci çiftçiler, Bakanlığın anlaşma imzaladığı Ziraat Bankası’na başvuru yapması gerekmektedir. Banka, daha önce aynı krediden yararlanmayan ve diğer şartları taşıyan kişiler içinden yine yaklaşık 15 bin kişiye 30 bin TL tamamen geri ödemesiz hibe kredi verecektir.

Tarım Bakanlığı genç çiftçi kredisi için buraya tıklayın.

Genç çiftçi projesi ile ilgili olarak merak edilen bütün konular hakkında yorum kısmında sorular sorulabilir. En kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz