20 Kasım 2019

KKB Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?  

 

Kredi notu düşük olan banka müşterileri, bankalardan hem kredi çekme işlemlerinde hem de kredi kartı başvurularında genelde olumsuz cevap alırlar. Bu da kişilerin bankalar ile ilgili birçok işlem yapamamasına neden olabilmektedir. Kredi notu düşük kişiler, bu durumdan kurtulmak için kredi notlarını yükseltmelidir. Peki kredi notu ne zaman yükselir? Kredi notunu takip eden banka müşterileri kredi notunun ne zaman güncelleneceğini merak etmektedir. Bu yazımızda KKB kredi notu ne zaman yenilenir sorusuna cevap bulacağız.

Kredi notu, kredi başvurularının onaylanması için oldukça önemli bir etken olarak kabul edilir. Bu nedenle kredi notunun yüksek olması her banka müşterisinin sahip olması gereken bir durumdur. Ama bazı durumlarda, bankacılık işlemlerinde özellikle kredilerin geciktirilmesi ve kredi kartı ödemelerinin yapılmaması sonrası kredi notları hızlı bir şekilde düşüş gösterir.  Kredi notu düşen banka müşterileri ihtiyaç duydukları krediyi çekemedikleri için kredi notunun tekrar yükselmesini beklerler. Kredi notunun yükselmesi için notun güncellenmesi gerekmektedir. Peki kredi notu ne zaman güncellenir?

 

Kredi Sicil Notu Güncellenme Süresi

Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından sürekli olarak yenilenen bir bankacılık puanıdır. Bankalar ile çalışan her bir müşterinin kredi notu bulunur. Kredi notu ile ilgili olarak müşterilerin çalışmış olduğu bankaların her biri KKB’ye düzenli olarak bilgi aktarır. Bu bilgiler aylık periyotlar şeklinde olabileceği gibi, önemli bankacılık işlemleri için de özel bilgilendirmeler yapılabilmektedir.

Kredi Notu Yükseltme Süresi

Kredi kayıt bürosu bankalardan almış olduğu bu bilgileri aylık olarak düzenler ve her ay kişinin KKB puanını güncellemiş olur. Kredi notu seviyesi düşük olan banka müşterileri kredi notlarının yükselmesi için hem kredi kartı kullanımlarına hem de bankacılık işlemlerine dikkat ederler. Tabi bu arada kredi notlarının yükselip yükselmediğini merak ederler.  Kredi notu sorgulama işlemi ile bunu yapabilirler; ama bunun için her defasında 9 TL gibi bir ücret ödeneceği için bunu  her ay yapmak yerine 3-4 ayda bir yapmak daha yerinde olacaktır.

Kredi notunuzun kaç olduğunu merak ediyorsanız, kredi notu nasıl  öğrenilir  yazımızı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Page Title

REKLAMLAR

 

Kredi Notu Çabuk Yükselir Mi?

Bankaların bizim hakkımızda tutmuş olduğu sicil kaydı çok çabuk bozulabilir. Örneğin, kredi kartı taksitlerini birkaç ay ödemediğimizde çok ciddi bir not düşüşü bizi bekleyebilir. Bunun yanında geciken kredi ödemeleri ve kullanılmış kredili mevduat hesaplarının zamanında ödenmemesi kredi notunu hızlı bir şekilde düşmesine neden olabilmektedir. Kredi notunun düşmesi hızlı olur; ama yükselmesi aynı şekilde hızlı bir şekilde gerçekleşmez.

Bankacılık anlamında yapılan her işlem belli periyotlar halinde KKB’ye bildirilir ve KKB de her ay bu bilgileri toparlayarak müşteri için kredi notunu günceller. Hangi bankacılık işleminin ne kadarlık bir not avantajı sağlayacağı hakkında kesin bilgi olmasa da kredi notunun nasıl belirlendiği konusunda elimizde bazı oranlar mevcuttur. Bu oranlar;

  • İhtiyaç ve konut kredisi ödeme düzeni %30
  • Kredi kartı ödeme düzeni % 20
  • Kredili mevduat hesabı kullanımı ve düzenli ödeme sıklığı %10
  • Banka hesabına giren çıkan para akışı %20
  • Diğer tüm bankacılık işlemleri %20

 

Bu işlemlerin durumuna göre müşterilerin bankacılık sicil puanları değişkenlik gösterebilmektedir. Kredi notu çok düşük olan bir müşteri bunun neyden kaynaklandığını kendisi tahmin edebilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak yapmış olduğu hatayı düzeltebilir. Ve bu düzeltmeden sonra artık kredi notunun yavaş yavaş tekrar eski haline geldiğini görebilir.

Bilindiği gibi kredi notu 0 ile 1900 arasında değişen puan aralığına sahiptir. 1400 puan aşağısındaki müşteriler artık risk gurubuna dahil edildikleri için bunların kredi almaları zorlaşmaya başlayacaktır. 800 puan da kara liste sınırıdır. 800 puan altındakiler kara listede olmasa bile kredi almaları oldukça zor olan kişilerdir. Bu durumda olan kişilerin kredi başvuru yapmadan önce kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir.

Kredi notunu en hızlı şekilde yükseltme teknikleri için tıklayın.

 

Kredi Notu Her Banka İçin Aynı Mı Hesaplanır?

Kredi notu düşük olan kişiler banka kredi başvurusu yaptıklarında ret cevabı aldıktan sonra başka bankalara giderek yine kredi başvurusu yapabilirler. Bu durumda aslında genelde bankalar aynı şekilde kredi başvurusunu kabul etmez; ama bazı bankalar kredi konusunda biraz daha esnek oldukları için kişinin başvurusunu kabul edebilir. Bu durumda kişilerin aklına şu soru gelebilir?

 

Kredi notu her bankalar arasında değişkenlik gösterir mi?

Kredi notu bankalar arasında değişkenlik göstermez. Hangi bankaya giderseniz gidin kredi notunuzun aynı çıkacağını görebilirsiniz. Çünkü, kredi notu Türkiye genelinde tek merkez eli ile belirlenir. O da Kredi Kayıt Bürosudur. Kredi kayıt bürosu bir havuz gibi tüm bilgileri elinde toplar ve kişiler için bir banka kredi sicil notu belirler. Bu kredi notunu da isteyen her banka ile anlık olarak paylaşır. Bir bankaya farklı başka bir bankaya da farklı not bilgisi vermez. Dediğimiz gibi bir bankanın vermediği krediyi bir başka banka onaylıyorsa bunun en önemli sebebi bankalar arasında mevcut olan kredi onaylama esnekliğidir.

 

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.