20 Ağustos 2019

KOBİ’lere Yüzde 70 Hibe Desteği

Ekonomiyi canlandırma adına esnafa ve KOBİ’lere geri ödemesiz ve düşük faizli kredi verilmeye devam ediyor. Henüz geçen hafta Başbakan Esnafa 200 bin ve 500 bin TL’lik kredi destek paketini yeni açıklamışken, yeni bir müjde daha verildi. Yapılan çalışmaya göre isteyen KOBİ ve orta ölçekli tüm işletmelere %70 hibe kredi verilmesi söz konusu olacaktır. Bu kredinin %70 ‘i hibe iken %30’u da işletme sahibi tarafından karşılanacaktır. Kredi finansmanı yine her zaman olduğu gibi kamu ve özel bankalar olacakken, bu kredi başvurusu için de KOSGEB’in aracı olması beklenmektedir. KOBİ’lere yüzde 70 hibe desteği başvurularının hemen başlaması için çalışmalara hız verildi.

Esnafa ve KOBİ’lere Devlet Destekli Hibeler

Ekonomide çarkların yavaşlaması ve kredi kullanım oranının azalması sonrası, Türkiye genelinde en etkili ekonomik faktör olarak kabul edilen esnaf ve KOBİ’lere yönelik bazı çalışmaların yapılmasına karar verildi. Yapılan çalışmada asıl hedef; piyasaya sıcak para akışı sağlanarak,  işletmeler ile birlikte genel bir kalkınma hamlesi başlatmaktır. Bu doğrultuda, birkaç gün önce başta esnaflara olmak üzere KOBİ’lerin bir kısmını da kapsayacak şekilde Esnaf Kefalet Kooperatifinden 200 bin TL işletme kredisi ve 500 bin TL hem ticari araç kredisi hem de dükkan satın alma kredisi ile ilgili düzenleme yapıldı.

Yapılan bu çalışmalara ek olarak ayrıca KOSGEB vasıtası ile KOBİ’lere verilen 50 bin hibe ve 100 bin TL sıfır faizli kredi verilmeye de devam edilecektir. Şu anda proje aşamasında olan ve %70 hibe olarak tanıtılan kredilerde KOBİ’lere yeni bir avantaj sağlanmaktadır.

KOBİ Kredi Limitleri Ne Kadar Olacak?

KOBİ’lerin limitleri Başbakan tarafından doğrudan açıklanmadı; fakat daha önce yine Başbakan tarafından açıklanan bir kredi paketine göre, KOBİ ve fabrika sahiplerine 1000.000 TL kredi verilmesi ve bu kredinin 700 bini hibe, 300 bini de geri ödemesiz şeklinde düzenlenmesi söz konusuydu. Bu kredi paketinin de %70 hibe olması aynı krediden söz ediliyor düşüncesini ön plana çıkarmaktadır. Bu krediyi almak için aranan ilk şart, KOBİ’lerin yatırım yapması ve bu yatırımları teknoloji odaklı yapmasıdır.

Şu anda KOSGEB sitesinde yer alan bilgiye göre, KOBİ kredi üst limiti 5 milyon olarak gösterilmekte ve geri ödeme süresi de aşağıdaki tabloda gösterildiği üzere 36 ay ile sınırlı tutulmaktadır.

Page Title

REKLAMLAR

KOBİ Hibe Limitleri

Tam oran tablosu için; http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6443/kobi-teknoyatirim-kobi-teknolojik-urun-yatirim-destek-programi

Teknolojiye Yatırım Yapan KOBİ’lere Devlet Desteği

Son birkaç yıldır Türkiye’de ASELSAN, TÜBİTAK gibi kurumlar büyük teknolojik çalışmalar yapmış ve bunun meyveleri de yavaş yavaş alınmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda, yeni çalışmaların artması ve Türkiye’nin teknolojik geri kalmışlığının önüne geçmek amacı ile teknolojiye ve bilime önem verip bu yönde yatırım yapan KOBİ’lere yüzde yetmiş hibe desteği verilecektir. Kalan yüzde otuz kredinin de geri ödemesi düşük faizle verilmesi söz konusu olacaktır.

KOSGEB Tekno Yatırım Kredi Başvuruları

5 Milyon TL’ye kadar üst limiti bulunan bu kredi ve hibeden yararlanmak isteyen işletmelerin KOBİ olması ve KOSGEB’e üye olmaları gerekmektedir. KOBİ olma şartları;

  • İşletme yıllık cirosunun 50 milyonu geçmemesi
  • İşletmede çalışan kişi sayının 249 ve altı olması

Olarak belirlenmiştir. Bu şartları taşıyan KOBİ’lere hemen KOSGEB başvuru sayfasına giderek KOBİ beyannamesi doldurmaları gerekmektedir. KOBİ beyannamesinde yıllık vergi geliri, gider gelir bilgilerinin tamamının doğru şekilde yazılması gerekmektedir. Bu krediye başvuru yapacak olan KOBİ’lerin ilk kez başvuru yapması gerekmektedir. Daha önce hibe alan KOBİ’ler aynı krediyi 2. Kez kullanamaz.

KOBİ Destekleme İçin Vergi Borcunun Olmaması Gerekmektedir

KOBİ Beyannamesi doldurup devlet hibe desteği almak isteyen işletmeler için istenen en önemli şart, işletmenin devlete vergi borcunun olmamasıdır. Geçmişte kalan ve yığılan vergi borçlarının ödenmesi sonrası kredi ve hibe başvuru süreci başlayacaktır.

KOBİ Destekleme Amacı ve Hedefler

KOSGEB %70 Hibe Hedefleri

Yüzde 70 Hibeye Nasıl Başvuru Yapılır

Bu başvuru için yapılması gerekenler kısaca şu şekilde özetlenebilir. KOBİ olan kurumlar, bulundukları il ve ilçelerdeki KOSGEB müdürlüğüne giderek KOBİ beyannamesi doldurmak istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Bazı müdürlükler yoğunluğa göre kişilere bu noktada danışmanlık desteği erebilir. Ama danışmanlık desteği alamayanlar da kendileri bu beyannameyi doldurarak başvuru sürecini başlatabilir.

Bir önceki yazımız olan Halkbank Esnaf Kredisi başlıklı makalemizde esnaf kredisi, esnaf ve sanaatkar kredisi ve halkbank esnaf kredisi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

  1. İbrahim açar dedi ki:

    Uzm cavuş um meslegi bırakmama daha iki yıl varçiftçilik meslegini en iyi ve sektörel açıdan daha rahar ve kasamlı bir şekilde hem süt hemde et üretiminde büyüme ve ilerlemek istiyorum hem kendim hemde çevredeki insanlara istihtam saglayacak şekilde bu işi yapmak istiyorum bi miktar param var ilerleyen zamanda bu işi nasıl yapabilirim bana destek olacak uzm arkadaşlar arıyorumyarumlarınızı bekliyorum

Yorum Yaz