17 Ocak 2019

Konut Kredisini 1 Ay Ödeyemedim!

Konut Kredisini 1 Ay Ödeyemedim!

Konut kredisi,  ipotek karşılığı alınan bir kredi türü olduğu için ödenmemesi durumunda evin elden çıkması başta olmak üzere büyük sorunlar ile karşılaşılabilir.  Konut kredisi ödenmediğinde banka tarafından birçok yaptırım uygulanabilir. Örneğin 3. Ayın sonunda eve el konulması gibi. Bu tehlikeli durumlara rağmen konut kredisinin ödenemediği durumlar mutlaka olmaktadır. Özellikle de bazı aylarda sıkıntı çeken kişilerin konut kredilerini bir ay geciktirebilmektedir.  konut kredisi bir ay ödenmezse ne olur diyenler için  için kaleme aldığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Konut kredileri çeken kişiler bankaya çekmiş oldukları kredi karşılığında evlerini ipotek ettirirler. Ayrıca çalışıyorlarsa aldıkları maaşlar da bankalar için ayrı bir teminat oluşturur. Bankalar özellikle de konut kredilerinde hem ipotek hem maaş teminatı isteyerek kendisini güvenceye alır.  Bu sebeplerden dolayı konut kredisi ödenmediğinde banka bir şekilde bir yolunu bulur ve bu borcun tahsili için gerekli bütün yasal yolları kullanır.

Geciken Konut Kredisi Sonrası Banka Yaptırımları

Konut kredisi geciktirildiğinde, öncelikle ilk ay banka size ihtar mesajları atar. Daha sonra sizi direkt arayarak taksitin yatırılmasını ister. Konut kredisini 1 ay geciktirdiğinizde banka hemen eve el koymaz. Ama borcun faizi dışında gecikme faizleri uygulanır. Bu da ana para borcunuz dışında birçok faiz borcunuzun birikmesine sebep olabilir. Bankaya olan borcunuzu daha fazla geciktirdiğinizde bu sefer icra ile karşı karşıya kalmadan banka doğrudan evinize el koyabilir. Eğer maaşınız varsa belki banka size bazı ek süreler verebilir. Ama geliriniz de yoksa o zaman banka 3. Ay ile beraber ipotekli olan evinize el koyma sürecini başlatabilir.

Page Title

REKLAMLAR

1 Aylık Gecikmeye İcra Gelmez

Bazı müşteriler konut kredisini değişik nedenlerden dolayı geciktirebilir.   Konut kredisi 1 ay ödenmezse ne olur diyenlere şunu ifade edebiliriz.  Konutunuzun bankanın ipoteği altında olmasından dolayı borcunuzu ödemediğinizde bankanın 3. Yılın sonunda evinize haciz koyacağını unutmayın. Ama banka 1 y geciktirilen konut kredisinde hemen haciz işlemleri başlatamaz.

Maddi durumunuz kötü olduğu için kredinizde bir aylık bir gecikme yaşanabilir. Önemli olan 2. Aydan itibaren konut kredinizi geciktirmemenizdir. Eğer 2. Ve arkasından 3. Ayda da konut kredisini geciktirirseniz o zaman banka gerekli haciz işlemlerini başlatacaktır. Bu konuda dikkatli olmanızda fayda vardır.  Ayrıca banka evinize el koyduğunda eviniz çok ucuza ihale usulü ile satışa sunulacağından haciz işlemleri başlatılmadan mutlaka ev borcunuzu ödemelisiniz.

Kredi Ödemesi Gecikince Kredi Sicilinin Bozulması

1 ay geciktirilen ev kredisinde herhangi bir haciz işleminin uygulanmayacağı sizi diğer olumsuz durumlardan kurtarmaz. Örneğin kredi taksitinizin miktarı ne ise o ayki taksit tutarınız oranında gecikme faizi size yansıtılacaktır. Bundan daha kötü ikinci durumda kredi sicilinizin bozulması olacaktır.

Konut kredisinin bir ay ödenmemesi nedeni ile kredi notunuz çok ciddi oranlarda düşüş gösterebilir. Biliyorsunuz ki kredi notu banka ile olan ilişkilerinizde hayati öneme sahiptir. Bir banka kredi notu düşük olan kişilere kredi  kullandırmak istemez.  Bankaya olan borçların ödenmemesi ya da geciktirilmesi kredi notlarında ciddi düşüşlere neden olabilmektedir. Bu nedenle de banka kredi notunuzun düşmemesi için konut kredisinin taksitlerini geciktirmemelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Eminevim İle Banka Kredisi Karşılaştırması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz