21 Kasım 2019

Konut Kredisi 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?  

 

Konut kredisi,  ipotek karşılığı alınan bir kredi türü olduğu için ödenmemesi durumunda büyük sorunlar ile karşılaşılabilir.  Konut kredisi ödenmediğinde banka tarafından birçok yaptırım uygulanabilir. Örneğin 3. Ayın sonunda eve el konulması gibi. Bu tehlikeli durumlara rağmen konut kredisinin ödenemediği durumlar mutlaka olmaktadır. Özellikle de bazı aylarda sıkıntı çeken kişilerin konut kredilerini bir ay geciktirebilmektedir. . Peki konut kredisi bir ay ödenmezse ne olur?  Bu sorunun cevabı için kaleme aldığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Konut kredileri çeken kişiler bankaya çekmiş oldukları kredi karşılığında evlerini ipotek ettirirler. Ayrıca çalışıyorlarsa aldıkları maaşlar da bankalar için ayrı bir teminat oluşturur. Bankalar özellikle de konut kredilerinde hem ipotek hem maaş teminatı isteyerek kendisini güvenceye alır.  Bu sebeplerden dolayı konut kredisi ödenmediğinde banka bir şekilde bir yolunu bulur ve bu borcun tahsili için gerekli bütün yasal yolları kullanır.

Özellikle de konut kredisi çeken vatandaşların bu nedenden dolayı kredi taksitlerini ne olursa olsun geciktirmemelidir. Konut kredisi ödenmediğinde ne olur sorusunu merak ediyorsanız size süreci kısaca özetleyelim.

Konut kredisi geciktirildiğinde, öncelikle ilk ay banka size ihtar mesajları atar. Daha sonra sizi direkt arayarak taksitin yatırılmasını ister. Konut kredisini 1 ay geciktirdiğinizde banka hemen eve el koymaz. Ama borcun faizi dışında gecikme faizleri uygulanır. Bu da ana para borcunuz dışında birçok faiz borcunuzun birikmesine sebep olabilir. Bankaya olan borcunuzu daha fazla geciktirdiğinizde bu sefer icra ile karşı karşıya kalmadan banka doğrudan evinize el koyabilir. Eğer maaşınız varsa belki banka size bazı ek süreler verebilir. Ama geliriniz de yoksa o zaman banka 3. Ay ile beraber ipotekli olan evinize el koyma sürecini başlatabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Bazı müşteriler konut kredisini değişik nedenlerden dolayı geciktirebilir.   Konut kredisi 1 ay ödenmezse ne olur diyenlere şunu ifade edebiliriz.  Konutunuzun bankanın ipoteği altında olmasından dolayı borcunuzu ödemediğinizde bankanın 3. Yılın sonunda evinize haciz koyacağını unutmayın. Ama banka 1 y geciktirilen konut kredisinde hemen haciz işlemleri başlatamaz.

Maddi durumunuz kötü olduğu için kredinizde bir aylık bir gecikme yaşanabilir. Önemli olan 2. Aydan itibaren konut kredinizi geciktirmemenizdir. Eğer 2. Ve arkasından 3. Ayda da konut kredisini geciktirirseniz o zaman banka gerekli haciz işlemlerini başlatacaktır. Bu konuda dikkatli olmanızda fayda vardır.  Ayrıca banka evinize el koyduğunda eviniz çok ucuza ihale usulü ile satışa sunulacağından haciz işlemleri başlatılmadan mutlaka ev borcunuzu ödemelisiniz.

1 ay geciktirilen ev kredisinde herhangi bir haciz işleminin uygulanmayacağı sizi diğer olumsuz durumlardan kurtarmaz. Örneğin kredi taksitinizin miktarı ne ise o ayki taksit tutarınız oranında gecikme faizi size yansıtılacaktır. Bundan daha kötü ikinci durumda kredi sicilinizin bozulması olacaktır.

Konut kredisinin bir ay ödenmemesi nedeni ile kredi notunuz çok ciddi oranlarda düşüş gösterebilir. Biliyorsunuz ki kredi notu banka ile olan ilişkilerinizde hayati öneme sahiptir. Bir banka kredi notu düşük olan kişilere kredi  kullandırmak istemez.  Bankaya olan borçların ödenmemesi ya da geciktirilmesi kredi notlarında ciddi düşüşlere neden olabilmektedir. Bu nedenle de banka kredi notunuzun düşmemesi için konut kredisinin taksitlerini geciktirmemelisiniz.

Konut Kredisi Bir Ay Ödenmezse Haciz Gelir Mi?

Makalemizin başlarında da belirttiğimiz gibi, eğer konut kredinizi ödememeye devam ederseniz banka evine haciz yolu ile el koyar. Maaşınızı bankaya teminat olarak gösterirseniz belki banka size ek süre tanıyabilir. Bunun dışında geciktirilen kredilerde haciz kaçınılmaz olur.  Ama konut kredisi sadece bir ay gecikirse bu konuda banka henüz bir şey yapamaz. Bankanın en azından müşterisine 3 aylık bir süre tanıması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde ipoteksiz ev kredisi, ipoteksiz ev kredisi nasıl çekilir ve ipoteksiz ev kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.