18 Ağustos 2019

Konut Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler ya da yatırım amacı ile ikinci evini almak isteyenler bankaların düşük faizli konut kredilerinden yararlanabilmektedir. Bankaların konut kredilerinden yararlanabilmek için kişilerin taşıması gereken bazı şartlar vardır. Konut kredisi alma şartları nelerdir başlıklı bir yazı kaleme alarak, konut kredisi çekmek isteyenlerin sahip olması gerekenler ile ilgili bir araştırma yaptık. Kiradan kurtulmak ve ev sahibi olmak için uzun yıllar birikim yapmak oldukça zor olduğu için birçok kişi kredi çekerek ev sahibi olmaya çalışmaktadır. Ev sahibi olmak için kredi çekeceklerin sahip olması gereken tüm şartlar ile ilgili diğer detaylar…

 

Banka Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi faizleri son 10 senedir oldukça düşük bir orana gerilemiştir. Bu oranları kaçırmak istemeyen kişiler acele ederek ev sahibi olmaya çalışmaktadır. Bankalar, her ne kadar konut kredisi verme konusunda hevesli olsa da yine de vermiş olduğu kredinin batık krediye dönüşmemesi için konut kredisi verirken dikkatli olmaktadır.

Bankalardan konut kredisi çekmek isteyenler, öncelikle satın almak istediği evi belirlemeli ve ev sahibi ile pazarlık noktasında anlaşmalıdır. Pazarlık bittikten sonra, bankaya giderek kredi için gerekli başvuruları yapmalıdır. Banka kredi başvurusunu, kriterlerine göre değerlendirir ve onay verir ya da vermez. Uygun şartları taşımayan kişilerin başvuruları genelde kabule edilmez. Peki konut kredisi neden çıkmaz? Bu sorunun yanıtına birlikte bakalım.

 

Konut Kredisi Neden Çıkmaz?

Konut kredisi başvurusu yapan banka müşterilerinin bazılarına kredi onayı çıkmaz. Bunun bazı temel nedenleri olmaktadır. Bankalar kredi verirken dikkat ettiği hususların başında; kredinin geri ödenip ödenemeyeceği gelmektedir. Çekilen kredi herhangi bir sebepten dolayı ödenemeyecekse bu batık kredi durumuna düşeceği için banka şubesi zor durumda kalacaktır. Peki bankalar kredi verirken en çok neye dikkat eder?

 

Konut Kredisi Başvurusunda Banka Nelere Dikkat Eder?

Konut kredisi başvurularında bankaların dikkat ettiği konuları önem sırasına göre sizin için listeledik. Bunlar kısaca;

  • Banka müşterisinin geliri ev kredisini karşılayacak durumda olması
  • İstenen kredi tutarının evin değerinden fazla olmaması
  • Kişinin bankacılık sicil durumu olumlu olması
  • Kredi başvurusu yapan kişinin kredi limitinin yeterli olması
  • Bankanın talep ettiği kefil ya da ek teminatların sağlanması
Page Title

REKLAMLAR

Bankalar konut kredisi verirken önem sırasına göre yukarıda sıraladığımız kriterlere dikkat etmektedir. Bu unsurları teker teker açıklamak kredi koşullarının daha iyi anlaşılması için faydalı olacaktır.

 

Konut Kredisi İçin Ne Kadar Gelir Gerekmektedir?

Konut kredisi çekmek isteyen vatandaşların gelirinin yeterli olup olmaması konutun değeri ile ilgili bir durumdur. Günümüzde asgari ücretli bir vatandaşa konut kredisi çıkarken, maaşı 3-4 bin TL olan bazı kişilere kredi çıkmayabilmektedir. Bunun temel sebebi, kredi taksitlerinin maaşa göre yüksek belirlenmesidir.

Konut kredisi ödeyecek olan kişilerin maaşları kredi taksitlerinden daha fazla olması gerekmektedir. Krediye ödenecek aylık taksit tutarı, kişinin gelirinin %75-80’ini geçmemelidir. Aksi halde banka kredi başvurusunu onaylamaz. Konut kredisinin onaylanabilmesi için, tercih edilecek evin değeri ile gelir durumu karşılaştırılmalı ve ona göre kredi başvurusu yapılmalıdır.

 

Kredi Notu Kötü Olana Konut Kredisi Çıkar Mı?

Kredi notu kredinin onaylanması için en önemli unsurların başında gelmektedir. Kredi notu kötü olan kişiler kredi çekemezler. Kredi notu seviyesinin en azından kabul edilebilir bir durumda olması ile konut kredisi çekilebilir. Konut kredileri 0-1900 arasında değişen seviyelere sahiptir. Kredi notu 1400’ün altına düşen kişiler için risk başlamış demektir.

Çekilecek konutun değeri ve gelir durumu önemli olmakla birlikte, kredi notunun 800’ün altında olması çok riskli olacağı için bu kişilere kredi çıkması oldukça zor olacaktır. Puanı 800-1400 arasında olan kişilere de kredi çıkması için bankalar kefil ve ek teminatlar talep edebilmektedir.

Kredi notu 14002ün üzerinde olan banka müşterileri konut kredisi çekerken zorlanmazlar. Gelir belgesi beyan eden banka müşterileri kredi notunun iyi olması durumunda hemen konut kredilerini kullanabilirler. Kredi notu düşük kişiler gelir beyan etseler bile banka bunun için kefil ya da ek teminat talep edebilir.

 

Konut Kredisi İçin Kefil Zorunluluğu Var Mı?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden kefil istenebilmesi için;  gelir durumunun yetersiz olması, özel sektör çalışanı olunması  ya da kredi notunun çok düşük olması gerekmektedir. Geliri satın alacağı konutun taksitlerini ödeyecek kadar yüksek olan ve kredi notu da kabul edilebilir bir seviyede olan kişilerden bankalar kefil ya da ek teminat istemez. Özellikle kamuda çalışan kişilerin, satın almak istedikleri evlerin değeri maaşlarına göre çok yüksek olmadıkça konut kredisi çekerken kesinlikle sıkıntı çekmezler.

 

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde En Uygun Konut Kredisi, konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranları düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz