21 Kasım 2019

“Konut kredisi almak istiyorum” diyenlere; adım adım konut kredisi nasıl alınır?

“Konut kredisi almak istiyorum ama konut kredisi alma süreciyle ilgili hiçbir şey bilmiyorum” diyorsanız, kredi nasıl alınır? 0 peşinatla ev almak mümkün müdür? Hangi belgeler gereklidir?

Kentsel dönüşümün etkisi yada modern ev tarzlarının cazibesi ile ev alma isteği her geçen gün artırıyor. Belirlediğimiz butçeye göre en uygun inşaat projesine dahil olmaya yada en güzel evi almayı amaçlıyoruz. Ev fiyatları bütçemizin üstünde olduğu takdirde de en uygun kredi arayışına giriyoruz. En uygun kredi hangi bankada, en az masrafı hangi banka alıyor bunun araştırmasını etraflıca yapmaya çalışıyoruz. Eğer inşaat projesinden ev sahibi olacaksak genelde inşaat firmasının anlaşmalı olduğu bankalar vardır. Projeye özel kredi oranı yada kredi masrafını bize sunacaklardır. Evi projeden almayacaksak yada anlaşılan belirli bir banka yoksa bu kez de tüm bankaların kredi oranlarını ve kredi masraflarını karşılaştırarak bizim için en uygun bankayı tercih etmeliyiz. Bazen bizim tercih ettiğimiz banka bizi tercih etmeye biliyor bunu da göz ardı etmemekle birlikte artık banka ile şartları veyöntemleri konuşmaya ve anlaşmaya hazırız.


Banka ne kadar kredi verir?


Asıl konuya girmeden önce “bankadan ne kadar kredi kullanabilirim?” sorusunu cevaplamak gerekir. Banka mevzuatının bağlı olduğu BDDK kurulunun belirlemiş olduğu oran %80 ‘dir. Yani bu; almak istediğimiz evin değerinin 400,000 TL olduğunu düşünürsek 8 0,000 TL nin hazır olması ve bankadan 320,000 TL kullanabileceğimiz anlamına gelmektedir. Ayrıca aylık gelirimizin her ay krediyi ödeyebilecek durumda olması gerekmektedir. Örneğin 3.000 TL aylık gelirimiz varken 2.500 TL kredi
ödeyebileceğimiz bir ek geliriniz de yoksa- gerçeği yansıtmadığından banka daha az kredi verecektir. Banka aylık gelirin 3/2 si kadarını kredi için ayırmamıza uygunluk verir. Bu durum bankadan bankaya değişmemektedir. Bankacılık mevzuatı tüm bankalar için geçerlidir. Ama bazı konut satış reklamlarında “0 peşinatla konut kredisi” şeklindeki yapılan uygulamalarda ya %20 lik kısmı ihtiyaç kredisi kullanılarak tamamlanmakta yada ekspertiz raporunda evin bedeli daha yüksek tutularak kullanacağınız oran yükseltilmektedir.

0 peşinatla konut kredisi veren banklar hakkında Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar yazımızda bilgi alabilirsiniz.

Konut kredisi için ne kadar masraf öderim?


Zaten faizi ile ödüyoruz ne masrafı olabilir ki diyemiyoruz artık. Çünkü bankalar daha çok komisyon ve masraf kalemlerinden para kazandıkları için bu masraflar hiç göz ardı edilmemelidir. Ayrıca konut kredisinin diğer kredilere göre daha çok işlemi vardır.

  1. Konut kredisi masrafı
  2. Ekspertiz Masrafı (eksper firmasına verilecek)
  3. İpotek masrafı (tapuya verilecek)
  4. İpotek vekalet masrafı
  5. Eft masrafı (satıcıya ödeme)
  6. Dask, konut ve hayat sigortası
Page Title

REKLAMLAR

Konut kredisi nasıl kullanılır, kullanım süreçleri nelerdir?


-Konut kredisi kullanma süresi diğer ihtiyaç kredilerinden daha uzun sürmektedir. Çünkü alınacak evin banka tarafından fotoğraflarınıp değerinin belirlenmesi kredi işlemini 2 yada 3 gün diğer kredileri göre geciktirmektedir. Ortalama bir hafta içerisinde sonuçlanacaktır. Kullanım süreçlerini sıralayacak olursak; Konut kredisi oranını ve masrafını kabul ettiğiniz takdirde banka sizden kimliğinizi, alacağınız evin tapusunu ve gelir beyanınızı; eğer kredi rakamınız yüksekse de ek geliriniz (eş maaşı yada ek kira geliri) varsa onunla ilgili bir evrak yada isminize kayıtlı gayrimenkul varsa onun tapu fotokopisini talep edeceklerdir. Bundan sonraki süreçte banka size ve ilgili eve krediverip veremeyeceğini tahlil etmek için onay sürecini başlatacaktır. Unutmamalıyız ki kullanacağımız konut kredisi karşılığında ilgili konutu ipotek ettirsek de kredi eve değil kişiye verilir. Banka krediyi vereceği konutun satılabilirlik ölçütünden çok krediyi kullanacak kişinin düzenli ödeme kabiliyetine bakacaktır. Ayrıca banka aldığı ipotekle birlikte kefilde talep edebilir.


Konut krediniz onaylandığında banka ilk olarak sizden masrafları ve % 25 lik peşinatı banka nezdinde açılmış bulunan hesabınıza yatırmanızı isteyecektir. Ayrıca hesap açılış, konut kredi sözleşmelerine imza alınarak size taksit planı sunulacaktır. Konutlar aile konutu vasfında olduğundan eşiniz varsa eşinizin ipotek onayı ile ilgili imzası alınacaktır. Daha sonra alınacak olan konutun değerini belirlemek için lisanslı bir eksperi ilgili eve gönderecek ve eksperde evin piyasa değerini araştıracak, tapu kayıtlarına bakacak, evin içinden ve dışından çekilmiş fotoğrafları rapor halinde bankaya sunacaktır. Böylelikle ne kadar kredi kullanacağınız netleşmiş olacaktır.

Onaylanmış kredide tapu süreci


Banka sizden tapudan satış ve ipotekle ilgili randevu almanızı isteyecektir. Her tapunun uygulaması farklı olmakla birlikte ilgili tapu dairesi satış ve ipotek için aynı saati vermeyebilir.

Tapuya gitmeden önce ilgili evin dask poliçesini yaptırmalısınız ki tapu görevlisi satış işleminde bunu görmek isteyecektir. Satış işlemini alıcı ve satıcı ile yaptıktan sonra ipotek işlemi için tapunun yeni sahibi yani kredi kullanan kişi ve bankanın işlemleri yapması için vekalet vermiş olduğu banka görevlisi hazır bulunmalıdır. Satıcı satış esnasında satış bedelini isteyecektir. % 25lik bedeli kredi onayından sonra istediğiniz zamanda verebilirsiniz. Banka sizde o paranın olup olmadığını görmek için hesaba yatırmanızı istedi. Parayı yatırdığınızın ertesi günü satıcıya ödemek üzere çekebilirsiniz. Ama bankanın kredilendirileceği tutar satış, ipotek, sigortalar yapıldıktan ve evraklar bankaya ulaştıktan sonra ödenecektir. Satıcı bununla ilgili olumsuz bir tavır içinde olursa bankadan bloke çek yada bedelin ilgili işlemlerden sonra ödeneceğine dair satıcı muhataplı bankanın kaşesi ve yetkililerinin de imzaları bulunan bir TAHHÜTNAME talep edebilirsiniz. Tapu satışından önce satıcı ile bankaya gelip birlikte ilgili yazıyı almanız satıcıya güven verecektir. Her banka bloke çek vermeyebilir taahhütname almak daha masrafsız ve kolaydır.

Evraklar banka şubesine ulaştıktan sonra ödeme sizin belirttiğiniz hesaba EFT yada satıcı ismine havale yöntemiyle ödenecektir.

Bir önceki yazımız olan Şubeye Gitmeden İnternetten Kesin Onaylı Kredi Çekmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.