21 Kasım 2019

Konut Kredisi Borç Transferi  

 

Konut kredisi çeken vatandaşlar, konut kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte bu avantajdan yararlanmak için borçlarını bir başka bankaya aktarabilmektedir. Konut kredisi borç transferi olarak bilinen bu işlem sayesinde, daha önce yüksek faizler ile konut kredisi çeken banka müşterileri daha uygun kredi faizleri ile konut kredisini yenilemiş olmaktadır. Peki konut kredisi taşımak için neler yapılmalıdır? En uygun konut kredisi nasıl taşınır?

Konut kredilerinde müşterilerin en çok yapmış oldukları işlemlerden biri de, halen ödemekte oldukları konut kredilerini daha düşük faizler ödemek için başka bankaya taşımalarıdır. Bu işlem için öncelikle diğer banka faiz oranları araştırılmalı ve transfer işlemi sonrası elde edilecek kazanç hesaplanmalıdır. Çünkü, konut kredisi transferi bir nevi erken ödeme kabul edildiği için, eski banka konut kredisi erken ödeme cezası kesecektir. Bu iki unsur karşılaştırılarak bir hesaplama yapılarak konut kredisi transferi yapılmalıdır.

 

Konut Kredisi Nasıl Başka Bankaya Taşınır?

Konut kredisi transferi için özel bir belge gerekmemektedir. Konut kredisinin ilk alındığı bankaya kredi için başvuru yapılırken verilen belgeler aynen konut kredisi transferi için de yeterli olacaktır. Bunlar;

  • Kişinin gelir belgesi
  • Görev yeri belgesi
  • Konutun tapu fotokopisi
  • T.C kimlik fotokopisi

Bu belgelerin yanında bankaya ön bilgilendirme amaçlı, konut kredisinin kaç ay kredi taksitinin kaldığın gösteren bir döküm verilebilir.

Konut kredisi transferi için yapılan başvuru sonrası,  yeniden kredi çekilecek olan banka yönetimi, konut sahibinden konut fiyatı değerlendirme ücreti isteyebilir. Eksper ücreti olarak da kabul edilebilir. Çünkü, banka yeniden kredi çıkaracağı için evin değerini önceden bilmek isteyecektir.

Bunun yanında eski banka da erken konut kredisi kapama işleminden dolayı, müşterilerinden erken ödeme bedeli isteyecektir. Kalan kredi miktarı üzerinden %2 oranında erken ödeme cezası kesecek olan banka, bu parayı borç kapatma esnasında genel borca ekleyecektir.

Konut kredisi transferi gerçekleştirecek olan vatandaşların bu iki gideri iyi hesaplaması gerekmektedir. Borç transferi ile kazanç elde edilmeye çalışılırken diğer giderler yüzünden zarar edilmemelidir. Kredi faiz indirimi ile elde edilecek olan indirim hakkı diğer giderleri karşılaması durumunda bu işlemin yapılması daha doğru olacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki sebeplerden dolayı konut kredisi taşıma işlemlerinden çoğu kez vazgeçilmektedir. Erken ödeme masrafları ve konut kredisi çekilecek olan bankanın istediği ek masraflar vatandaşların konut kredisi transferinden alıkoymaktadır. Peki bunun yerine başka bir çözüm bulunabilir mi?

Konut kredisini yüksek oranlardan çeken vatandaşlar, senelerce aynı oranlarla kredi ödemek zorunda değildir. Bunun yerine çözüm olabilecek birkaç alternatif yola sahiptir. Banka müşterileri uzun yıllar yüksek kredi ödeyeceklerine şu yolları seçebilirler;

  • Konut kredisi çekmiş olduğu banka ile görüşerek kredi faiz oranlarının indirilmesi talep edilebilir
  • Bankanın buna yanaşmaması durumunda başka bankadan indirimli konut kredisi teklifi alabilir
  • Bunların yanında, banka faiz politikasında değişikliğe giderek diğer müşterilerine indirimli kredi vermeye başladığında eski kredi müşterileri de aynı faiz oranlarından yararlanmak için başvuru yapabilir.

Bu yöntemler kullanılarak konut kredisi indirimlerinden yararlanılabilir. Konut kredileri 10 sene hatta 20 sene vadeli çekildikleri için, %0,1 oranında faiz indirimi elde edilse bile büyük bir kazanç sağlayacaktır.

 

Konut Kredisi Transferi İçin En Uygun Bankalar

Ülkemizde faaliyet yürüten bankaların tamamı konut kredisi verir. Normal mevduat bankaları gibi katılım bankaları da konut kredisi vermektedir. Konut kredisi çekildikten sonra daha uygun faizlerden yararlanmak için bankalar arası konut kredisi transferi mümkün olabilmektedir. Hangi banka daha ucuz konut kredisi verir sorusu bankaların kampanyasına göre değişmektedir. Örneğin, şu anda konut kredisi olarak indirim yapan bir banka başka zaman diğer bankaların gerisine düşebilir.

Güncel banka konut kredisi faiz oranları aşağıda listelenmiştir. Siz de konut kredisi transferi düşünüyorsanız size uygun olan bankayı seçebilirsiniz.  100 Bin TL için en uygun konut kredi faizleri;

Konut Kredisi Faiz Oranları 2017

 

Bir önceki yazımız olan İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde ipoteksiz ev kredisi, ipoteksiz ev kredisi nasıl çekilir ve ipoteksiz ev kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.