12 Kasım 2019

Konut Kredisi Bozma Cezası  

 

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar en uygun kredi seçeneği sunan bankalara başvurup kendi bütçelerine göre ev kredisi talebinde bulunabilirler. Bunun için birçok kişi kredilerin düşük olduğu en uygun dönemi tercih ederler. Çünkü konut kredileri oldukça uzun vadelerde ödenen kredi türü olduğu için en küçük faiz indiriminde bile binlerce TL kar elde edilebilir. Bu nedenle bir yandan yeni konut kredisi çekecek olanlar bankaların faiz indirimini beklerken, diğer taraftan daha önce yüksek oranla kredi çekenler yeniden kredi yapılandırma için bankaların faiz indirimine gitmelerini beklemektedir. Ülkemizde bu şekilde kredilerini düşük faiz oranları ile yapılandıran binlerce kişi bulunmaktadır.

 

Fakat kredi yapılandırmalarında vatandaşların karşılaştıkları en büyük sorun, erken ödeme cezası olmaktadır. Özellikle konut kredilerinde karşılaşılan bu konut kredisi bozma cezası nedeni ile birçok vatandaş ile bankalar davalık olmuşlardır. Vatandaşlara göre bankaların kestikleri erken ödeme cezaları tamamen haksızlık oluşturmakta ve kanuni olmayan bir işlem olarak kabul edilmeleri gerektiği düşünülmektedir. Bankalar ise bu konuda tam tersini savunmakta ve yapılan işlemlerin Bankacılık Kanununa uygun olduğunuz belirtmektedirler.

 

Konut kredisi bozma cezası birçok bankada %2 olarak belirlenmiştir. Zaten yasaların kendilerine vermiş olduğu üst sınır da tam da %2’dir. Sadece bazı bankalar bu cezaları inisiyatif olarak 0,1 ya da 0,2 puan indirmektedirler. Erken ödeme cezası tamamen bankaların tercihine bırakılmış olup, isteyen banka vatandaşa bu gibi bir cezayı da kesmeyebilir. Fakat günümüzde bütün bankalar müşterilerinden bu parayı talep edebilmektedirler.

KREDİ ERKEN ÖDEME CEZASI YASAL MIDIR?

KREDİ ERKEN ÖDEME NASIL HESAPLANIR?

Erken Ödeme Cezası Nasıl hesaplanır?

 

Page Title

REKLAMLAR

Erken ödeme cezaları hesaplanırken kalan vade yani taksit sayıları göz önünde bulundurulur. Konut kredisini erken kapatmak isteyen vatandaşlar bankaların ne kadar ceza keseceklerini kolayca hesaplayabilmektedirler. Erken ödeme cezası; kredilerde kalan vade sayısına göre oranlanmakta olup, 36 aya kadar borçlarda %1, 36 aydan fazla vadesi kalan borçlarda %2 olarak belirlenmiştir. Hesaplamanın daha somut olarak anlaşılması için bir örnek verelim.

 

Örnek Erken Ödeme Cezası

 

Bankadan 200.000 TL konut kredisi çektiğinizi düşünelim. Aylık 2500 TL ödemeli olup toplam geri ödeme tutarının 300.000 TL olduğunu kabul edelim.  Bu krediyi de her ay 2500 TL ödeyerek devam ettirdiniz. Toplamda 120 ay vade olduğunu düşünürsek, bu şekilde 70 ay boyunca düzenli ödeme yaptınız. 70×2500= 175.000 TL eder. Yani geri ödemeniz gereken daha 125.000 TL olduğu görülmektedir.

 

Kredi erken ödeme cezası kesilirken kalan borç tutarı vadesi 36 aydan fazla ise %2 oranında ceza kesildiğini söylemiştik. Kalan borç tutarı da 125.000 TL olmaktadır. Bu rakamın %2’si 2500 TL yapmaktadır. Bankaya 2500 TL tutarında kredi bozma cezası ödemek sorunda kalacaksınız.

Erken Ödemede Yargı Freni

 

Konut kredisi çeken vatandaşların değişik sebeplerden dolayı kredilerini kapatma hakları vardır. Özellikle konut kredi faizlerinin çok düşmesi ile yeniden yapılandırma hakları olmaktadır. Zaten ülkemizde konut kredi faizlerinin sürekli değişmesi binlerce insanımızın konut kredisi yapılandırmasına gitmesine neden olmaktadır. Yeniden yapılandırma yapıldığında bankaların vatandaşlara uygulamış olduğu erken ödeme cezaları sebebi ile bankalar ile vatandaşlar yargı sürecinde karşı karşıya kalmaktadır.

 

2011 yılında kredi bozma cezaları ve bankaların diğer kesintileri için mahkemeye başvuru yapan kişiyi haklı gören Yargıtay 13. odası, bu cezaların adil olmadığını ve birçok bankanın uyguladığı bu yöntemin haksız kazanç olarak nitelendirmiştir. Maalesef ülkemizde yargı kararları çoğu kez net bir şekilde uygulanamamaktadır. Yargıtay her ne kadar bu konuda bu şekilde karar vermiş olsa bile bankalar, kredi sözleşmelerinde her seferinde ek maddelerle bu sorunun üstesinden gelmeyi başarmaktadır.

Siz de kredinizi yeniden yapılandırmak için konut kredilerinin düşmesini bekliyorsanız, konut kredisi düşecek mi linkini tıklayarak bu konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.