18 Ağustos 2019

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Ev sahibi olmak için en uygun konut kredisi fırsatlarını araştıran kişiler için en önemli nokta ev kredi faiz oranlarıdır. Kredi çekmeden önce banka banka dolaşarak en düşük faizli konut kredisi araştırması yapan kişiler umdukları faiz oranlarını bulamayınca bu sefer ev alma hayallerini ertelemek durumunda kalmaktadır. 2017 yılında Türkiye genelinde yine yüz binlerce kişi ev sahibi olmuş ve kiradan da kurtulmuştur. Ama yüksek faiz ödemek istemeyen yatırımcılar 2018 yılı konut kredisi faiz oranlarının ne olacağını beklemeye koyuldukları anlaşılmaktadır. Peki konut kredisi faiz oranları düşecek mi?

Ev Almak İstiyorum Ama Kredi Faizleri Çok Yüksek

Aradığı evi bulup da hemen uygun konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyen birçok kişi var. Ama ev kredilerinde vade sayısı 120 ay hatta bazı bankalar, 180 ve 240 aya kadar vade imkanı sundukları için kredi faizlerinde yıllık %0,1 değişik oran bile büyük bir fark oluşturmaktadır. Bundan dolayı kişiler kredi karşılaştırması yapmakta hatta banka dışında ev alma yöntemlerini bile araştırmaktadır.

2018 Ev Kredi Faiz Oranları Ne Olur?

Şimdi herkes ev almak için 2018’in neler getirip neler götüreceğine bakmaktadır. Bazı çevrelerin ekonomik kriz çıkacak demesi bir yana, konut fiyatlarının da sürekli artması çelişki oluşturmaktadır. Bu durumda kafası karışan yatırımcı almak istediği evi sürekli ertelemektedir. Bir de buna yükselen faizler de eklenince kişi bu sefer ileride kredi faizleri düşecek diye beklemeye başlamaktadır.

Merkez Bankası Faiz Düşürür Mü?

Şu anda dolar kurunun 3.80’lere yaklaştığını görmekteyiz. Dolar, Euro ve altının paralel yükselmesi faiz oranlarının da düşmesini engelleyecektir. Çünkü, merkez bankası yükselen dolar kuru karşısında her ne kadar kısa vadeli faizler düşürse de yine de uzun vadede faizlerin artması zorunlu olacaktır. Çünkü doları düşürecek tek şey yüksek faiz oranı olacaktır. Aksi halde daha kötü makro ekonomik sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu durum da 2018 yılı için konut kredisi faiz oranlarının düşmeyeceği şeklinde bir yorum çıkarmamıza temel oluşturmaktadır.

Page Title

REKLAMLAR

Konut Kredisi Dışında Ev Satın Alma Yöntemi

Şimdi konut kredi faiz oranlarının düşüp düşmeyeceğini bir kenara bırakarak,  hiç faiz ödemeden ev sahibi olmak isteyenler için bazı ev almak tekniklerinden söz etmek istiyorum. Bunların başında ve son dönemlerde en çok kullanılan teknik olan senetle ev satın alma yönteminden söz ederek başlayabiliriz.

Senetle Ev Satın Almak

Banka kredisi kullanmadan da kişiler ev sahibi olabilmektedir. Bunun için en uygun yöntem senetle ev satın alma tekniğidir. Ev satın almak isteyip de gerekse kredi çekemeyenler gerekse faiz ödemek istemeyenler senetli ev satışı yapan firma ve müteahhitlere başvuru yapmaktadır.

Daha çok İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde senetli ev satışları son dönemlerde artış göstermiştir. Özellikle sermayesi iyi olan kişiler uzun vadede senetler yaparak kişileri ev sahibi yapmaktadır. Peki senetle ev satın alma nasıl olmaktadır?

Senetle Ev Nasıl Alınır?

Bankadan değişik nedenlerle kredi kullanmak istemeyebilirsiniz. Bazı kişiler, faizin günah olmasından dolayı bunu yaparken bazıları da yüksek kredi faizi ödemek istemediği için banka kredisi ile ev satın almak istemeyebilir. Bunun yanında kredi notu  düşük kişiler ya da gelir belgesi beyan edemeyen kişiler yine banka kredisi alamazlar. Bu kişiler genel anlamda ödeyebileceklerini düşünüyorsa o zaman değerli evrak denilen çek ve senetle ev sahibi olabilir. Peki ama nasıl?

Önden Peşinat Ödeyerek Senetle Ev Sahibi Olma Sistemi         

İnşaat firmaları, banka ile arası iyi olmayıp ama satın aldığı evin taksitlerini ödeyebilecek kişilere senetle ev satabilmektedir. Örneğin, 150 bin TL olan ev için, 30 bin peşinat alınıp geri kalan 120 bin TL için de 48 ay ya da 60 ay senet yapılabilmektedir. Fakat, senetle satışlarda ev değeri biraz daha yükselecektir. Çünkü, zaten banka kredisi kullanıldığında vade sayısına göre değişmekle birlikte ortalama olarak çekilen ana paranın en az %40’ı kadar bir faiz ödemesi yapılacaktır. Bundan dolayı inşaat firması da bu kadar olmasa da senet farkı koyacaktır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde En Uygun Konut Kredisi, konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranları düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz