18 Ağustos 2019

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ev sahibi olmak isteyenler bankaların vermiş oldukları konut kredilerinden yararlanmak için bazı belge toplayıp diğer istenen şartları da yerine getirmesi gerekmektedir. Sadece gelir belgesi ve kredi notu kredi için yeterli olmayıp; finansman çıkartılacak evin de bazı şartları taşıması gerekmektedir. İstediği evi belirleyip satın almak isteyen kişiler için konut kredisi için istenen tüm evraklar bu yazımızda ayrıntısı ile ele alındı. İşte ev kredisi için istenen tüm belge ve şartlar.

Ev Satın Alınırken Banka Hangi Belgeleri İster

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak bir süreç gerektirir. Ev seçimi ile başlayan süreç, ev sahibinin hesabına paranın aktarılması ve tapu işlemlerinin bitmesi ile devam etmektedir. Bu süreç içinde hem ev sahibinin hem de evi satın alacak kişinin yapması gereken bazı işlemler ve toplamaları gereken bazı evraklar vardır. Şimdi ev satın alma sürecinin nasıl geliştiğini ve buna bağlı olarak bankanın ne gibi şartları olduğuna bakalım.

Ev Kredisi İçin Gerekenler

Öncelikle standart bir konut kredisinde banka tarafından aşağıdaki belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerin istenilen zaman dilimi içinde bankaya teslim edilmesi; eksper süreci başta olmak üzere genel merkez tarafından kredinin onay sürecini de olumlu olarak etkileyecektir. İşte istenen evraklar;

  • Kredi Başvuru Form Belgesi.
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi.
  • Çalışma durumunuza göre gelir belgesi. (Maaş Bordrosu Ya da Esnaflar İçin Vergi Beyanı)
  • Serbest Meslek Mensupları için; bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi. (Esnaf Odası gibi)
  • Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişilerden ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi.
  • Satın alınmak istenen konutun tapu belgesi fotokopisi.
  • Şubece istenebilecek diğer Belgeler ve şartlar
Page Title

REKLAMLAR

Bu belgeler ile kredi başvurusu yapan kişiler için konut satın alma süreci resmen başlatılacaktır. Peki ev finansman kredisi başvurusu yapan kişilerin yapması gerekenler nelerdir? Süreç nasıl işler?

Konut Kredisinde Süreç Nasıl İşler

Ev sahibi olmak isteyen kişiler öncelikle almak istedikleri beğendikten sonra ev sahibi ile fiyat konusunda anlaşmaya varırlar. Ev sahibi yapılan pazarlık sonrası anlaşmaya varılan tutar evin gerçek değeri olup banka için önemli değildir. Banka daha sonra göndereceği eksperin raporuna göre hareket edeceği için kişilerin kendi arasında yaptıkları fiyat pazarlığının banka için anlamı yoktur.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar  

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Kişiler; yukarıda da saydığımız belgeler içinde; evin tapu fotokopisi, evin eski ve yeni sahibinin(alıcının) kimlik fotokopisi ve gelir belgesiz bankaya verildikten banka kendi bünyesinde çalıştırdığı eksperi satın alınacak evin adresine birkaç gün içinde yönlendirir.

Ev Kredisinde Eksper İşlemleri

Eksper eve gelerek evi değerini her yönü ile inceleyerek belirler. Bu belirlenen değer üzerinden banka tarafından kredi çekecek kişiye %80 oranına kadar kredi verilmesi ön görülmektedir. Yani evin eksper değeri 200 bin TL çıktı ise bu ev için 160 bin TL kredi onayı çıkacağı anlamına gelmektedir.

Kişinin da tabi bu aşamada almış olduğu maaş ve kişinin kredi sicil notu da göz önünde tutulup kredi onayı verilmektedir. Kredi onayı çıksın ya da çıkmasın her türlü eksper ücreti alıcı ya da satıcıdan banka tarafından karşılanmaktadır. Bu tutar ortalama olarak şu anda 500-1000 TL arasıdır. Eğer kredi onaylanırsa artık sadece tapu işlemleri kalmış sayılır. Tapuda da devir teslim yapıldıktan sonra banka tarafından eve ipotek koyularak kişinin kredi ödeme süreci başlatılır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde En Uygun Konut Kredisi, konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranları düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz