18 Ağustos 2019

Konut Kredisi İçin İstenen Belgeler

Konut satın almak isteyen banka müşterileri alacakları konutun seçimini yaptıktan ve gerekli pazarlıkları bitirdikten sonra bankaya giderek gerekli kredi başvurusunu yapabilir. Bankadan çekilecek olan konut kredisi için banka, hem ev sahibinden hem de evi alacak olan kişiden bazı belgeler talep edilebilmektir. Bu belgeleri eksik hazırlayan kişilerin kredisi de gecikmeye düşmektedir. Eksper her zaman hazır olmadığı için de birkaç basit belge yüzünden kimi durumlarda kredinin onaylanması birkaç hafta gecikmektedir. Bu durumun yaşanmaması için konut kredisi için gerekli olan belgeleri ve bankanın istediği evrakları önceden hazırlamak çok daha mantıklı olacaktır.

Konut Kredisi İçin En Önemli Şart

Ev kredisi çekecek olan kişiden birçok bankanın istediği en önemli koşul kişinin bir iş sahibi olmasıdır. Daha doğrusu çalışan olsun ya da iş yeri sahibi olsun resmi bir gelirinin olması gerekmektedir. Bu da maaş belgesi yani gelir belgesidir. Gelir belgesiz konut kredisi kesin verilmez demek yanlış olsa da almak oldukça zordur. Geliri olmayana konut kredisi veren banka sayısı azdır. Bu bankalar da kredi verse bile, kişiden çok iyi kefiller bulmasını isteyebilir. Ve bunun yanında konutun %80’ine değil de en fazla %50’sine kredi çıkartırlar. Bu durumların ortaya çıkmaması için, ev sahibi olmak isteyenlerin tüm belgelerden önce bir maaş bordrosu hazırlamaları daha yerinde olacaktır.

Konut Kredisi Öncesi Hazırlanması Gereken Evraklar

Gelir belgesi olan kişilerin hazırlayacağı diğer belgeler ilk etapta aşağıda listelenmiştir. Ama unutulmaması gereken bir durum var; kişilerden istenen bu belgeler özel koşulların olmaması durumunda geçerlidir. Yani banka ile müşteri arasında çıkabilecek bir özel durumda, ek belgeler istenebilir. Bazılarına aşağıda ayrıca değineceğiz. Ondan dolayı yazımızı tam okumanızın sizin yararınıza olacağını düşünüyoruz.

Ev Kredisinde İstenen Belgeler

Page Title

REKLAMLAR

  • Kredi Başvuru Formu
  • Nüfus cüzdanı istenmektedir. Bu yoksa sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi de kabul edilmektedir.
  • Çalışma durumunuza göre gelir belgesi. En az 3 aylık olursa daha iyi olur
  •  Serbest Meslek Mensupları için, bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi,
  • Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişilerden ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi,
  • Satın alınmak istenen konutun tapu belgesi fotokopisi bunun yanında ayırca ev sahibinin de kimlik fotokopisi istenmektedir.
  • Şubece istenebilecek diğer Belgelerini

Sicili Bozuk Olana Konut Kredisi

Konut kredisi için istenen belgeler yukarıda sıralanmıştır. Bazı bankalar özellikle geliri düşük olanlardan ek olarak kefil isteyebilmektedir. Ya da kredi notu istenilen düzeyde olmayanlardan da yine ek kefil ya da 2. ipotek istenebilmektedir. İkinci ipoteğin de kişinin bizzat üstüne kayıtlı olması değilse kişinin birinci derece akrabalarının üstüne kayıtlı olması gerekmektedir. Birinci derece akraba grubunda; Anne, Baba, kardeşler, eş ve çocuklar bulunmaktadır.

Kredi çıktıktan sonra bankanın istediği zorunlu deprem sigortası, yangın sigortası ve diğer detay belgeler ve şartlar kredi sonrasını ilgilendirmektedir. Asıl önemli olan kredi öncesi gereken belgeler olduğu için bu yazımızda onlara değindik. Yeri gelmişken konut kredisi başvurusu yapacak olan kişiler, gelir belgesine sahip olmalarına rağmen bazı durumda kendilerine kredi çıkıp çıkmayacağını merak eder. Bunun da nedeni kredi sicilidir. Kredi notu yani banka sicili kötü olana konut kredisi veren banka az olduğu için kişiler, konut kredisi çıkra mı sorgulama yapmak isteyebilir. Şimdilik bunun yerine findeks puanının öğrenilmesi ile bu mümkün olabilmektedir.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme yazımızda kredi notunuzu bedava sorgulama yapma yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olana Konut Kredisi Verilir Mi?

Kredi notu düşük olana konut kredisi verilir ya da verilmez diye kesin bir ifade bırakmamız zordur. Çünkü, kredi sicili kötü olmasına rağmen bazı bankalar, kefil ve ek ipotekler sunduğu için bazı müşterilerine toleranslı kredi verdiğini görüyoruz. Ama kredi notu düşük olanlar için genel olarak kredi çekemeyeceğini ya da bunun zor olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde En Uygun Konut Kredisi, konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranları düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz