24 Ekim 2018

Konut Kredisi İçin Olması Gereken Kredi Notu

Konut Kredisi İçin Olması Gereken Kredi Notu

Konut kredisi başvurusu yapacak olan banka müşterilerinin sahip oldukları kredi notları kredinin çıkıp çıkmamasını doğrudan etkilemektedir. Kredi notu kötü olanların geliri iyi olsa bile banka kredi başvurusunu onaylamayabilir. Konut kredisi için olması gereken kredi notu hakkında kesin bir rakam söylenmez ; ama az riskli olan 1099-1499 arası kredi notu en az olması gereken not olarak ifade edilebilir. Ama bu notun altındaki kişilere de bazı şartların yerine getirilmesi sonrası kredi çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Bu yazımızda, konut kredisi için gerekli kredi notu hakkında sizin için bir araştırma yaptık.  Siz de konut kredisine başvurmadan önce kredi notunuzu öğrenerek kredinizin çıkıp çıkmayacağınız öğrenebilirsiniz.


Kredi notu nasıl öğrenilir, ücretsiz kredi notu sorgulama için tıklayınız.


 Konut Kredisi Çekebilmek İçin Kredi Notu Şartı

Bankalardan konut kredisi çekmek isteyen vatandaşların sahip oldukları banka kredi notları önemli bir kriteri oluşturmaktadır.  Bankalar kredi başvurusunu incelerken, müşterinin Kredi Kayıt Bürosunca hazırlanmış olan kredi notuna ve kişinin gelir durumuna dikkat ederler. Kredi notu belli bir seviyenin altında olan müşterilerin kredi başvuruları onaylanmaz. Ve bu başvurunun reddedilmesi sonrası kişinin kredi notu bir seviye daha aşağı düşer. Bu nedenle bankaya konut kredisi başvurusu yapılmadan önce kredi notunun öğrenilmesi gerekmektedir.

Kredi onayı için çok önemli olan kredi notu hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak için öncelikle kredi notu seviyesinin ne anlama geldiğini rakamlar ile belirtelim.

Kredi Notu Puan Dilimleri ve Anlamları

Kredi notu 0 ile 1900 puan arasında değişmektedir. Ve bu puan aralığında bulunan kredi notu seviyelerinin her biri için risk değerlendirmesi farklı yapılmaktadır. Şimdi kredi notu puan aralıklarına bakalım.

  • 0 – 799 Puan arası puana sahip kişiler en riskli kategoride yer alırlar.
  • 800 – 1299 Puan arası puana sahip kişiler orta riskli kategoride yer alırlar.
  • 1300 – 1499 Puan arası puana sahip kişiler az riskli kategoride yer alırlar.
  • 1500 – 1699 Puan arası puana sahip kişiler iyi kategorisinde yer alırlar.
  • 1700 – 1900 Puan arası puana sahip kişiler çok iyi kategorisinde yer alırlar.

 Bu puan aralıkları konut kredisi başvurularında hayati öneme sahiptir.  Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu sorgulaması yaptınız; ama sahip olduğunuz kredi notu ile bankadan kredi çekip çekemeyeceğinizi tam olarak tahmin edemiyorsunuz. O zaman sizin için her puan aralığı için konut kredisi çıkıp çıkmayacağına bakalım.

Page Title

REKLAMLAR

800 Puan Altındakilere Konut Kredisi

Kredi  notu 800 puanın altında olan kişiler konut kredisi çekebilir mi? 800 puan aşağısında olan kişiler bankalar için en riskli kişiler kabul edilirler. Bu kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları kabul edilmez. Sadece bazı bankalar, kredi notu kötü olup da gelir belgesi beyan eden kişilere kredi onayı vermektedir.

Konut kredilerinde kredi ile satın alınan ev banka tarafından ipotek altına alındığı için, gelir belgesi gösteren kişilerin puanları düşük olsa da kredi başvuruları kabul edilebilir. Özellikle kamu görevlilerinin kredi notu düşük olmasına rağmen kredi çekebildiklerini biliyoruz. Sabit bir geliriniz yoksa ve kredi notunuz da 800 puan altındaysa konut kredisi başvurunuz çok büyük bir olasılıkla kabul edilmeyecektir.

1300 Puan Altındakilere Konut Kredisi

Kredi notu 1300 ile 800 puan arasında bulunan özellikle de 1100 puan altındaki kişiler bankalar tarafından orta riskli olarak kabul edilirler. Bu kişilerin kredi başvuruları diğer çok riskli kişilere göre daha çabuk kabul edilmektedir. Kredi notu 1300’ün aşağısında olan kişiler, bankaya iyi bir gelir belgesi sunduklarında konut kredisi çekebilirler. Birçok banka konut kredisi için 1300 Puanı yeterli görmektedir. Konut kredisi için diğer bir etmen olan gelir durumunuzun çekeceğiniz krediyi karşılayacak olması banka için yeterli görülecektir.

1500 Puana Altındakilere Konut Kredisi

Kredi notu 1500 puan altındaki banka müşterileri,  kredi değerlendirmesinde az riskli olarak kabul edilirler. Az riskli banka kredileri için aslında iyi sayılabilecek bir durumdur. Çünkü, ülkemizdeki banka müşterilerinin büyük bir çoğunluğu sahip oldukları kredi notu bakımında orta riskli grubunda yer almaktadır. Kredi notu 1500 ile 1300 arasında yer alan kişiler rahatlıkla konut kredisi çekebilir.

Kredi Notu iyi ve çok iyi olan kişilerin hem konut kredisi hem de ihtiyaç kredisi çekme noktasında çok şanslı sayılırlar. Bu kişiler, düşük bir gelir belgesi ibraz etseler bile banka, gelir belgesine doğrultusunda kişilere her türlü kredi kolaylığı sağlayacaktır. Hatta ING Bankası kredi notu çok iyi olan müşterileri için daha düşük faizli krediler vermektedir. Kredi notunun çok iyi olması hem kolay kredi çıkması hem de düşük kredi faizi için oldukça önemli bir avantaj oluşturmaktadır.

 Kredi Notum Çok İyi Ama Konut Kredisi Çekemiyorum!

Kredi notu çok iyi olup da konut kredisi çıkmayan kişiler olabilmektedir. Ama bunun bazı geçerli sebepleri vardır. Konut kredisi için başvuru yapan kişilerin daha önce belirttiğimiz gibi, hem gelir belgelerine hem de kredi sicillerine bakılmaktadır.

Kredi notu iyi olan birisin ayrıca gelir belgesi incelenip, çekilecek olan konut kredisi sonrası ödemenin yapılıp yapılamayacağı da kontrol edilir. Aylık gelir, konut kredisi taksitlerinin en az %80’ini karşılaması gerekmektedir. Banka müşterisi gelirine oranla çok yüksek değerdeki bir konut için kredi başvurusu yaptığında kredi notu iyi olsa bile kendisine kredi çıkmayabilir. Bu noktada, kredi başvurusu yapılırken, hem gelir durumu hem de kredi notu seviyesine bakılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Sorgulama başlıklı makalemizde banka kara liste öğrenme, BANKA KARA LİSTE SORGULAMA ve banka kara listeden çıkma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz