Konut Kredisinde Peşinat Oranı Ne Kadar?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, banka kredisini alabilmesi için belli bir peşinat oranına sahip olması gerekmektedir. Bu yazımızda, konut kredisi peşinat hesaplama, konut kredisinde peşinat şartı hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Bankaya yapılan kredi başvurularından sonra, bankalar satın alınmak istenen eve eksper gönderir. Eksperin de belirleyeceği değerin belli bir oranında peşinat verilmektedir. Peki konut kredisinde peşinat oranı ne kadar? İşte detaylar…


Bu yazımızda;

  • Konut Kredisi İçin Ne Kadar Peşinat Verilir?
  • Konut Kredisinde Eksper Değerinin Peşinat Oranı Ne Kadardır?
  • Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınabilir?
  • %20 Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar Var Mı?

Konut Kredisi kullanmak isteyen vatandaşların belli bir birikim yapması gerekmektedir. Bu birikim miktarı çekilecek konutun değerine göre değişkenlik göstermektedir. Yani her konut için aynı oranda peşinat istenmemektedir. Peki ne kadar peşinat verilir?


Konut Kredisi İçin Ne Kadar Peşinat Verilir?

Kirada oturup da ev sahibi olmak isteyenler, herhangi bir bankaya konut kredisi için başvuru yaptıktan sonra, banka kredi başvurusunu değerlendirmeye alır. Başvurusu kabul edilen kişilerin satın almak istedikleri eve eksper gider ve evin değerini belirler. Örneğin, evin değeri 200 Bin TL olarak belirlendi ise o zaman bu eve 40 bin TL peşinat çıkacaktır. Yani banka evin tamamına değil ancak 160 bin TL’sine kredi verecektir.

Konut Kredisinde Peşinat Oranı Ne Kadar?

Konut Kredisinde Eksper Değerinin Peşinat Oranı Ne Kadardır?

Ev kredisi kullanacak olan kişilerin satın almak istedikleri eve gelen eksperin belirleyeceği değer oldukça önemlidir. Çünkü genelde evin eksper değeri ile gerçek değeri farklı çıkmaktadır. Söz gelimi evin gerçek değeri 200 bin TL ise evin eksper değeri bazen 180 bin TL çıkabilmektedir. Sonuçta eksper olarak görevli bulunan kişiler evin gerçek değerini sormazlar. Bu durumda hazırlanması gereken ev peşinatı daha da yükselecektir. Ama ev kredisinde peşinat oranı sabit tutulmaktadır. Ev kredisi peşinat oranı %20 olarak kabul edilmiştir.

Page Title

REKLAMLAR

Daha önceki yıllarda peşinat oranları daha yüksek iken şimdi %5 oranında düşüş gösterdi. Geçtiğimiz seneye kadar konut kredilerinde istenen peşinat oranı %25 iken şimdi bu oran %20’ye kadar düşürüldü.  %20 peşinat oranının hesaplaması oldukça basittir. Bunun için, örnek bir hesaplama yapalım;

Evin Eksper Değer 300.000 TL

Evin Gerçek Değeri 270.000 TL

Ev Kredisi İçin İstenen Peşinat Oranı %20

Ev Kredisi İçin İstenen Para Miktarı: 60.000 TL (%20X300.000/100= 60.000 TL)

Bu hesaplamaya göre evin eksper değeri, evin gerçek değerinden 30 bin TL fazla çıktığı için, banka sizden 60 bin TL yerine sadece 30 bin TL peşinat alıp, geri kalan 240 bin TL’yi istediğiniz vade sayısına bölerek hesaplayacaktır.

Hiç Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatı olmayan kişiler, peşinatsız konut kredisi araştırmakta ve evin tamamına kredi veren bankalardan kredi almaya çalışmaktadır. Peki Türkiye’de konutun hepsine kredi çıkartan banka var mıdır?

Şunu belirtebiliriz; konutun hepsini doğrudan bankalar kredi vermez. Bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Yüzde yüz konut kredisi için, kullanılabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır.

Bu yöntemler;

  • Konut Kredisi İçin Başka İpotek Göstermek
  • Konut Kredisi İle birlikte İhtiyaç Kredisi Çekmek
  • Konutun Eksper Değerinin Gerçek Değerden %20 Daha Fazla Çıkması

Ancak bu şartların biri yerine getirilirse konutun tamamına kredi çıkarılabilir. Konut kredisi için en çok kullanılan yöntem ise, konut kredisi ile birlikte ihtiyaç kredisine başvuru yapmaktır. Birçok kişi, konut kredisinin yetmediği yerde, ihtiyaç kredisi çekerek emlakçı komisyonu, tapu harcı ve konut kredisi peşinatını karşılamaktadır.

Hiç Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

%20 Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

%20 peşinatsız konut kredisi veren bankalar arayışında olan birçok kişi bulunmaktadır. Çünkü, peşinat biriktirmek oldukça zordur. Bu konuda hiç peşinat almadan konut kredisi verecek bankalar sizden başka bir teminat daha isteyecektir. Yani kredisini çektiğiniz konut ipoteği dışında ayrıca sizin üzerinizde ya da birinci derece akrabalarınız üzerinde bulunan bir taşınmazın ipotek olarak göstermelisiniz.

Banka teminat olarak göstermiş olduğunuz diğer teminatı garantör olarak görerek size peşinat tutarı olan %20 üzerinden yeni bir finansman desteği sağlar ve bunu konut kredisine ekler. Bu sayede bankadan bir ev için %100 konut kredisi çekmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Çekerken Kredi Notu En Az Ne Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.