Konut Sigorta Fiyatları 2019  

Konut sigortası evinizi ve iş yerinizi başta deprem olmak üzere, sel, yangın, hırsızlık gibi kötü olaylara karşı güvenceye altına alır. Konut sigortası belki bu olumsuz durumları engelleyemez; ama bu olayların ortaya çıkması ile meydana gelen maddi zararların birçoğunu karşılayacaktır. Bu nedenle hem evinizin hem de eşyalarınızın değişik olumsuzluklardan korumak için konut sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bu noktadan hareketle konut sigortası fiyatları 2019 başlıklı bir makale yazdık.


Bu makalemizde, konut sigortası fiyatlarının nasıl belirlendiğini, konut sigortasının zorunlu olup olmadığı,  konut sigortası ücretlerini ve konut sigortası ile DASK arasındaki farkları anlatacağız. Makalemizi sonuna kadar okuyarak, hem DASK hem de konut sigortası hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Konut sigortası, normal ev sahipleri için zorunlu değil. Ama konut kredisi kullanacak olan kişilere banka tarafından bu sigorta zorunlu olarak yaptırılmaktadır. Çünkü, banka vermiş olduğu kredi karşılığında güvence olarak evi ipotek etmektedir. Evin başına bir şey gelmesi durumunda banka da bu durumdan zararlı çıkacağı için, en başından işi garantiye alarak ev sahibine zorunlu konut sigortası yaptırılmaktadır.

Konut Sigortası İle DASK Arasında Farklar Nelerdir?

DASK, yani deprem sigortası evinizi sadece deprem sonrası zararlarını karşılar. DASK’ta ayrıca hasar karşılama limiti vardır. Hasar dask limitini aşarsa bu karşılanmaz. Bu nedenle DASK yanında ayrıca konut sigortası da yapmanızda fayda vardır. Çünkü, konut sigortasında limitler vereceğiniz primler ile arttırılabilmektedir.

Ayrıca DASK’ta sadece evinizin kendisi ile ilgili zararlar karşılanır. Yani eşyaların görmüş olduğu zararlar karşılanmaz. Yine yangın, sel gibi diğer durumlarda DASK işe yaramaz. Bu  gibi zararları ancak konut sigortası karşılar. Bu nedenle evinizi tüm yönleri ile korumak istiyorsanız konut sigortası daha önceliğiniz olmalıdır.

Page Title

REKLAMLAR

Konut Sigorta Fiyatları  Düşecek Mi?

Konut sigortası yaptıran kişi sayısının istenilen seviyede olmaması ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durgunluk sebebi ile hem bankacılık işlemlerinin hem de sigortacılık işlemlerinin hareketlenmesi adına hükümet yetkilileri bir dizi çalışma yapmaktadır. Bu yapılan çalışmalara göre başta konut sigortaları olmak üzere birçok konuda sigorta primlerinin düşürülmesi  planlanmaktadır. Konut sigorta primleri düşürülüyor adlı makalemizi okuyarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konut sigortası, kişilerin sahip olmuş olduğu taşınmazların yangın başta olmak üzere, sel, doğal afet, hırsızlık, yağma gibi olumsuz durumlardan kurtaran bir uygulamadır. Konut sigortasına dahil olan vatandaşların yaşanması muhtemel bir kötü durumdan en az kayıpla çıkmaları sağlanmaktadır. Son zamanlarda sigorta bedellerinin çok fazla arttırıldığı ve bu noktada birçok kişinin mağdur olduğu bilinmektedir. Bu fiyat artışlarından dolayı binlerce vatandaşımız konutlarını sigortalatmaktan vazgeçmiş durumdalar. Bu olumsuz durumu olumluya çevirmek için yetkililer harekete geçti.

 

Konut Sigortası Primleri Düşürülüyor!

Geçtiğimiz hafta yapılan EKK (Ekonomi Koordinasyon Kurulu)sonrası bazı adımlar atılmasına karar verildi. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de sigorta prim tutarlarının düşürülmesi ile ilgili yapılacak çalışma oldu. Yetkililer nezdinde yapılan toplantı sonrası, en kısa sürede sigorta şirketlerinin de dahil olacağı bir genel buluşmanın yapılması şimdiden planlanan konular arasına girdi. Hükümetin hem vatandaş hem de sigorta şirketleri nezdinde bazı teşvik edici çalışmaları olacaktır. Bu çalışmaların vatandaşlar içi en önemlisi tabi ki de başta konut sigortası olmak üzere bütün sigorta prim tutarlarının makul bir seviyeye çekilmesidir.

Özellikle ülkemizin bir deprem kuşağında yer alması ve her birkaç senede bir büyük depremlerin yaşanması deprem sigortası konusunda yetkilileri biraz daha önemli kararların alınmasına yöneltmektedir. Ülkemizde zorunlu deprem sigortası istenilen seviyede değildir. Halen İstanbul gibi deprem olasılığı yüksek bir ilimizde vatandaşların büyük bir çoğunluğu henüz deprem sigortası yaptırmış değillerdir. Tabi bunun her ne kadar asıl sebebi toplumun bilinçlenme meselesi olduğu düşünülse de diğer önemli bir konu olan primlerin yüksek olmasını da göz ardı edemeyiz. Primlerin çok yüksek olması birçok vatandaşın sigorta yaptırmasın mani olmaktadır.

Yapılacak düzenleme ile sigortalı konut sayısında gözle görünür bir artış yaşanması beklenmekte ve olası bir olumsuz durum sonrası mağduriyetlerin en aza indirgenmesi hedeflenmektedir. Başta deprem sigortası olmak üzere, diğer sigorta türlerinin hiçbirinin olmadığı evlerde yaşanılan olumsuz hadisler sonrası birçok kişinin büyük sorunlar yaşadığı ve büyük maddi kayıplar yaşadıkları görülmektedir. Bu düzenleme ile bu türden olumsuz hadiselerin azaltılması düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.