KOSGEB Hibe Kredi Alma Şartları ve Evrakları 2019

KOSGEB Hibe kredisi alabilmek için koşullar ve belgeler nakit ihtiyacı duyan ihtiyaç sahiplerinin bilmesi gerekir çünkü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleriyle hizmet veren KOSGEB, girişimciye birçok bankanın sunmadığı imkanları sunmamaktadır.

Girişimlerini finanse etmek için birçok kişi sadece kredi değil hibe ihtiyacı da duymaktadır. Böyle durumlarda, herhangi bir banka kimseye hibe vermezken, en fazla faizsiz kredi imkanı sunarken KOSGEB hibe vererek yeni girişimlerin önünü açmaktadır. Her yeni girişime ya da işletmeye KOSGEB Hibe Kredi imkanı tanınamaz çünkü her bankanın olduğu gibi KOSGEB’inde belirlediği hibe veya faizsiz kredi alma şartları vardır.

KOSGEB başvuru koşulları

KOSGEB Hibe Kredi başvurusu için gerekenler karşılanamıyorsa kesinlikle yapılsa hibe veya kredi talebi reddedilir. Bu yüzden, şartların farkında olup ona göre hareket etmek ihtiyaç sahibi için yararlı olacaktır. Aşağıda KOSGEB’e hibe başvurusu için aranan şartlar verilmiştir.

 • Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir.
 • Yasal sorumluluk yaşını yani 18’i doldurmayan kişiler başvuru yapamaz.
 • KOSGEB Uygulamalı Eğitim Desteği veya KOSGEB İş Kurma Danışmalığı programlarını başarıyla bitirenler başvurabilir. Bu eğitimlere katılmak isteyenler öncesinde yapılan mülakatları geçmek zorundadır.
 • 32 saat süren programlar ücretsizdir.
 • Adı geçen programlar haricinde, yine KOSGEB tarafından üniversitelerden yapılan Genç Girişimci Geliştirme Programlarını başarıyla tamamlamış kişiler başvuru yapabilir.
 • KOSGEB veri tabanında kayıtlı olarak gözükmeyen işletmelerin başvurması mümkün değildir.
 • Aynı proje teklifiyle gelen ve 3 defa reddedilmiş başvurulur, tekrar edilemez.

Başvuru koşulları hibe veya faizsiz kredi başvurularında değişebilir. Sürece başlamadan önce kosgeb.gov.tr adresine girerek kısa sürecek bir internet araştırmasıyla sonuca ulaştıracak adımlar atılabilir.

KOSGEB başvuru belgeleri

KOSGEB Hibe Kredi için gereken dokümanlar sıralanmadan önce belirtilmesi gereken en önemli nokta başvuru tarihidir. Başvuru sahibi, KOSGEB kampayalarını takip etmeli ve başvuru için belirtilen son tarihinden önce talebini oluşturmalıdır. Her sene veya programa göre başvuru tarihleri ve son günlerinde değişikli olabilir.

Doğru zamanlarda başvuru yapanlar, eğer program açıklamasında ek bir belge belirtilmediyse aşağıda bahsi geçen evrakları dosyalarına koymalıdırlar.

Page Title

REKLAMLAR

 • Esnaflar, E-KOBİ veya beyanname kayıtlarını göstermelidir.
 • Girişimciler, kampayaya göre hazırlanmış başvuru formunu dosyalarında bulundurmalıdır.
 • Başvuru sahibi tarafından, KOSGEB Veri Tabanı’ndaki KOSGEB Taahhütnamesi doldurulmalıdır.
 • KOSGEB tarafından şekil esasları sektörlere göre ayrılmış olan iş planlarından uygun olanı, başvuru belgelerinde olmalıdır.
 • KOSGEB tarafından verilen eğitimleri tamamlayanlar, yine de bunu gösteren evrağı dosyalarına koymalıdır.
 • Girişim için yapılan harcamaların faturaları da eksiksiz bir şekilde ibraz edilmelidir.

Yukarıda belirtilenler genel olarak KOSGEB Hibe Kredi başvurusu için yeterli olacaktır ancak işi sağlama almak adına başvuru öncesi güncel bilgiler öğrenilmelidir.

KOSGEB hibe başvurusu

KOSGEB Hibe Kredi başvurusu nasıl yapılır sorusu sorulduğunda ilk dikkat edilmesi gereken nokta önceki bölümlerde bahsi geçen şartları sağlamaktır. Sonrasında ise başvuru zamanı beklenmeli ve belgeler teslim edilmelidir. Eğer kişi başka bir ilde eğitim tamamlamışsa bile aldığı KOSGEB belgesi her şehirde iş kurmak başvuru yapmasını sağlayacaktır.

Başvuru yapmak isteyen kişiler öncesinde E-Devlet üzerinden KOSGEB’e başvurularını yapabilir. Başvuru öncesinde KOSGEB’e üye olmak gereklidir. Yine KOSGEB üzerinden KOBİ Beyannamesi doldurulmalıdır. Ardından gelecek cevap için beklemeye geçilir.

KOSGEB Destek Kredileri

KOSGEB Destek Kredileri çeşitleri de oldukça farklı fırsatlar sunmaktadırlar. Girişimciler için verilen destekler ikiye ayrılır.

 • Geleneksel girişimcilere 60.000 TL’ye kadar hibe desteği vardır.
 • İleri girişimciler için bu rakam 370.000 TL gibi bir sayıya çıkabilmektedir.
 • İki girişim içinde belirtilen rakamların tamamının alınması için birinci ve ikinci performans dönemlerinde gerekli prim gün sayısına ulaşımalıdır. Alınan miktar prim gün sayısı seviyesi düştükçe oransal olarak düşecektir.
 • İleri girişimcilere yönelik yazılım desteği de verilmektedir. Destek oranı maliyetin %75i kadardır.

Kredi Faiz Destek Programı da KOBİ’lerin yararlanabileceği önemli finansman destekleri sunmaktadır. 500.000 gibi yüksek bir rakama kadar faiz desteğinin alınabileceği bu programa başvurular halen açıktır.

AR-GE ve İnovasyon Destek Programı sayesinde finansman desteği arayan teknoloji projeleri 750.000’ye kadar bir tutara ulaşabilecek yardımlardan faydalanabilir. Kimi giderlerin %75’i karşılanırken başlangıç sermayesinin tamamı desteklenir.

KOSGEB anlaşmalı bankalar

KOSGEB Destekli Kredi veren bankalar sayesinde finasnman desteği arayan ihtiyaç sahipleri sadece KOSGEB Programlarının açılış tarihini beklemezler. Bu sayede hem nakit ihtiyaçlarını giderirler hem KOSGEB’in anlaşmasından kaynaklı yan yararlardan faydalanabilirler.

KOSGEB Hibe Kredi fırsatından yararlanamayanlar Akbank, Halkbanki, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası gibi Türkiye genelinde oldukça çok şubesi olan bankaların kredi imkanlarını değerlendirebilir. Önemli nokta, bu bankaların ne zaman ve ne şekilde KOSGEB’le anlaştığını takip etmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.