Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir

Bankaya kredi başvurusu yaptık başvurumuz kabul edildi krediyi kullandık ama çeşitli sebeplerden dolayı kredi ihtiyacımız kalmadı peki krediyi iptal edebilir miyiz? Onaylanan kredi nasıl iptal edilir ? kredi başvurusu nasıl iptal edilir ? Krediden cayabilir miyiz?

Tüketici kredilerine ait esaslar tekrar belirlendi. Bu esaslara göre tüketiciler 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin artı bir ceza ödemeden krediden cayabilir.

Kredi başvurusunun ardından çeşitli sebeplerden dolayı olumsuzluklar yaşamış, ihtiyacını başka yollardan gidermiş,  kredi ihtiyacını doğuran alacağından vazgeçmiş veya çekmiş olduğu kredinin taksitlerini ödeyemeyeceğini düşünüp başvurmuş olduğu krediyi iptal ettirip ettiremeyeceğini eğer yapılabiliyorsa hangi şartlarda iptal ettirebileceğini merak edenler oldukça fazla.

Bu konuyla alakalı cevap aslında kredi başvurunun hangi aşamada olduğuna göre verilebilir. Eğer kredi başvurusunda bulunduysanız ve krediniz onaylandı ise paranın hesabınıza yatıp yatmadığına bakmak gerekir. Para henüz hesabınıza geçmemiş ve sadece kredinizi onaylanma sürecinde iptal ettirmek istiyorsanız burada herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Fakat krediniz onaylanmış ve paranız hesaba yattıysa işte o noktada kredi başvurusu yapan açısından bazı yaptırımlar devreye giriyor.

Page Title

REKLAMLAR

Söz konusu kredi eğer bir ihtiyaç kredisi ise paranın hesaba yatması akabinde, sizin iptal etmek istediğiniz tarih ve paranın yatmış olduğu tarih göz önünde bulunduruluyor. Paranın yatmış olduğu tarih ile iptal tarihi arasındaki fark size faiz olarak yansıtılabilir.

Bununla birlikte kredi başvurunuz esnasında ödemiş olabileceğiniz dosya masrafı, hayat sigortası ve benzeri giderlerde tarafınıza yansıtılacaktır.

İptali söz konusu olan kredi ev kredisi ise bununla alakalı müşteri yaptırımları da farklılık gösteriyor. Çünkü diğer kredilere göre ekspertiz ve avukatlık gibi farklı uygulamaların uygulandığı bu tür kredide bu masraflarda tüketiciden alınmakta.

Bunları göz önüne alınıp yine de krediden cayma hakkını kullanılmak isteniliyorsa 14 gün içinde bankayla irtibata geçilip krediden cayma hakkını kullanmak istediğinizi bankaya bildirip krediden cayılabilir. Banka cayma hakkınızı kabul edip kredinizi iptal etmek zorundadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.