18 Ağustos 2019

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Bankalara yapılan kredi başvurularının onaylanmamasının birkaç önemli sebebi vardır. Kişiler bilinçsiz kredi başvurusu yapıp daha sonra kredi çekemeyecek duruma gelebilir. Bankalar kendi aralarında koordineli çalıştıkları için bir bankanın kredi vermediği kişi başka bir bankadan kredi çekerken çok zorlanabilir. Birçok kişi, çok fazla kredi başvurusu yaptığım için hiçbir banka bana kredi vermiyor ya da kredi başvurum onaylanmıyor şeklinde şikayetçi olduğunu görüyoruz. Bu noktada şunu söyleyebiliriz; kredi çıkmamasının en önemli nedenlerden biri de sık sık yapılan kredi başvurularıdır. Sık kredi başvurusu yapan kişilerin kredi notu da düşer. Böyle bir durum ortaya çıkarsa kredi çekmek uzun süreçte imkansız hale gelebilir.

Şimdi kredi çıkmama sebeplerine tek tek bakalım. Siz de farkında olmadan yanlış bir adım atıyor ve kredi çıkmasına engel oluyor olabilirsiniz.

Kredi Çıkmamasının Temel Nedenleri

Bankalar tarafından müşterilerine, faiz oranları değerlendirilerek ve geri ödemeleri düzenli yapılmak kaydıyla verilen satın alma gücüne kredi denilmektedir. Kredi kullanmak istiyorsunuz, bunun içinde bankaya başvuru yaptınız fakat kredi alma süreciniz uzadı ve sonucunda ret kararı aldıysanız muhtemelen kredi başvurum neden onaylanmamaktadır sorusuna cevap aramaya başlamaktasınızdır. Makalemizde kredi başvurusu neden onaylanmaz? Sorusunu ayrıntılı olarak değerlendireceğiz.

Kredinin Onaylanma Şartları

Söz konusu kredi çekmek olduğunda bankalar uygun faiz oranlı kredi fırsatları sunmakla beraber müşterilerinden bazı şartlar istemektedir. Bu şartlardan ilki sigorta sürenizin kredi almak için yeterli zaman diliminde olması gerekmektedir.

Kredi Kullanmada Sigorta Süresi

Kredi almak için sigortalı olma şartınız bankalar nezdince 6 ay olarak tanımlanmıştır. Çalıştığınız firmadan 6 ay boyunca sigortalı değilseniz, daha önce çalışmış olduğunuz firma varsa bankaya o firmayı örnek verebilirsiniz ya da kredi almada en mantıklı yol olarak maaş aldığınız bankadan kredi almayı tercih etmelisiniz.

Ödenmemiş Borcunuz Olmamalı

Kredi çekme konusunda bankaların en çok dikkat ettikleri husus ödenmeyen kredi kartı borçları ya da daha önceden mevcut olan kredi borçlarıdır. Kredi kart borçlarınız ya da önceki dönemden kredi borcunuz varsa ilk etapta bu borçları kapatmanız gerekmektedir. Aksi taktirde kredi almanız olumsuz olarak sonuçlanacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Notu Kredi Almada Etkilidir

Kredi notunuz kredi kullanma sürecinde oldukça önem arz etmektedir. Kredi notu yüksek olan banka, müşterilerine daha kolay kredi imkânı tanımakta olup, kolayca kredi vermektedir. Fakat kredi notunuz düşükse muhtemelen kredi talebiniz olumsuz olarak değerlendirilecek ve ret cevabı alacaksınız.

Bunun için kredi notunuzun kredi kullanmaya engel teşkil etmemesi gerekmektedir. Kredi notunuzun düşük olmasında en büyük faktör daha önceden yapılmayan ya da zamanında ödenmeyen kredi kartı borçlarınız ya da daha önceki zaman dilimlerinde ödenmeyen kredi borçlarıdır. Saymış olduğumuz faktörler kredi almanızı önemli derecede etkilemektedir.

Kara Listede Olmamanız Gerekmektedir

Kara listede olmak ve hakkınızda yasal takip başlamış olması durumunda banka size kredi vermeye muhtemelen yanaşmayacaktır. Daha önceden yasal takibe alındıysanız ilk önce takipten çıkmaya çalışmanız gerekmekte olup, takipten çıktıktan sonra kredi talebinde bulunabilirsiniz. Peki, yasal takipten çıkma yolları bulunmakta mıdır? Yasal takipten çıkabilirsiniz fakat bunun için gerekli şartlar bulunmaktadır.

Yasal Takipten Çıkma Yolları

Kara listede olan müşteriler sizi yasal takibe almakta, kredi başvurularınızı onaylamamaktadırlar. Bu durumdan kurtulmak için kredinizi ödemeniz gerekmekte olup, ödemenizi tamamlamanızdan itibaren 5 yıl süre zarfında kredi alabilirsiniz. 5 yıl dolmadan kredi talep ettiğinizde banka sizin kredi geçmişinizi araştıracak ve kredinizi muhtemel olarak onaylamayacaktır.

KKB Kaydınızın Olmaması Da Olumsuzdur

Bankalarla hiçbir şekilde ilişiği olmayan kişilere bankalar kredi vermemektedirler. Sonuçta bankaya güven temin etmeniz gerekmektedir. Bu güveni sağlamanız için kredi kartı kullanmadan başlayabilirsiniz.

Gelirinizin Kredi Kullanmaya Yeterli Olması Gerekmektedir

Kredi kullanmanız için ve ödemelerinizi düzenli yapabilmek adına belirli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bankalar düzenli geliri olan müşterilerine daha kolay kredi vermektedirler.

Sonuç Olarak;

Saymış olduğumuz faktörler kredi almanız ve kredi başvurunuzun olumsuz değerlendirilmemesi adına büyük önem arz ettiğinden krediye engel teşkil eden olumsuz faktörleri ortadan kaldırmaya çalışmalısınız ki krediniz olumsuz olarak değerlendirilmesin.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz