20 Ağustos 2019

Kredi Başvurusu Ön Onay Nedir ?

Günümüzde sıkça kullanılmakta olan sms, internet bankacılığı ve internet sayfası üzerinden yapılan kredi başvuruları ile alakalı olan kredi başvurusu ön onayı adındanda anlaşılacağı gibi sadece ön bir onay olmakla beraber size kesin kredi verileceği anlamına gelmez. Kredi ön onayı sadece kredi başvurunuz sonrasındaki kredi onaylanma sürecinin ilk adımlarından birisidir.

Neden kredi ön onayı veriliyor

Page Title

REKLAMLAR

Yapılan işlemleri hızlandırmak ve kullanıcılara kolaylık sağlamak amacı ile müşterilere sunulmuş olan sms, internet bankacılığı, internet sitesi gibi araçlarla yapılan kredi başvuruları esnasında sizden bazı bilgiler istenmektedir. Gelir düzeyiniz, işiniz, sigortalı çalışıp çalışmadığınız gibi bazı bilgileri sanal ortam aracılığı ile bankaya ilettikten sonra banka kredi alma kriterlerine göre bu bilgiler doğrultusunda size bir kredi ön onayı verebilir. Bu ön onay sadece bir başlangıçtır. Çünkü sanal ortamda belirtmiş olduğunuz bilgiler resmileştirmeye ve kanıtlanmaya muhtaç bilgilerdir. Ön onay almanızın akabinde zaten kurum sizden bu bilgileri evrak olarak sizden talep edecek ve verdiğiniz bilgiler ve sunduğunuz evraklar örtüştüğü takdirde size asıl kredi onayını verecektir. Örneğin internet sayfası kanalı ile yaptığınız bir kredi başvurusunda 5000 TL gelir beyan etmiş olabilir ve aylık ödeme tutarınızıda 3000 TL olarak belirtimş  olabilirsiniz.Sanal ortamda istenilen bilgileri girmekte herhangi bir sınırlama yoktur.  Buna göre sizin geliriniz ve ödeme gücünüz arasında bir olumsuzluk görmeyecek ve size bir ön onay verecektir. Akabinde sizden isteyeceği bir maaş bordrosunda eğer maaşınız 3500 TL gözüküyorsa banka bu gelirinizle kredi taksitlerini ödeyemeyeceğinizi düşünüp kredi vermeyebilir. Yani kısacası ön onayın gerçek bilgiler birebir olarak bankaya sunulana kadar pek bir hükmü yoktur. Unutulmamalıdırki ön onay kesin olarak krediyi almaya hak kazandığınız anlamına gelmemektedir.

Kimi zaman bazı başvuru sahiplerinin ön onay alma aşamasında bile red cevabıyla karşılaştıkları durumlarda mevcuttur. Başvuru sahibi sanal ortamda istenilen bilgileri doğru bir şekilde girmesiyle başlayabilecek süreç bazı geçmişle alakalı sorunlardan dolayı başlamadan bitebilir ve kredi ön onayı dahi alamazlar. Bu başvuru sahibinin geçmişte yaşadığı banka ve finans kurumları ile yaşadıkları sorunlar,borç geri ödenirken yaşanmış ödeme bozuklukları ve kredi notu düşüklüğü gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Kredi Başvurularda Değerlendirmede Uyguladığı Kriterler başlıklı makalemizde banka kriterleri, değerlendirme ve kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz