17 Ocak 2019

Kredi Borcu Devam Eden Evin Satılması

Kredi Borcu Devam Eden Evin Satılması

Kredi ile satın alınan evlerin genelde kredi vadeleri 120 aylık olarak düzenlenmektedir. Bu, hem bankalar için hem de ev sahipleri için en avantajlı kredi vade seçeneğidir. Kredi vadesi bu kadar uzun olunca, ev sahipleri de konut kredisi borcu kapanmadan evi satmak isteyebilir. Şehir değişikliği, evi yenileme vb.  daha birçok nedenden dolayı, kredi borcu devam eden ev satışı yapılabilmektedir.  Kredi borcu devam eden evin satılması ile ilgili yapılması gerekenler ve tamamlanması gereken şartları sıraladık.


Kredisi devam eden evlerin iki türlü satışı yapılır. Alıcı kişi ya yeni bir konut kredisi çeker, ya da alıcı kişi konut kredisi kullanmadan evi satın alır. Her iki durumda da eski ev sahibinin ve bankanın yapması gerekenler değişmektedir.


Borcu Olan Evi Kredi İle Almak

Evin eski sahibinin konut kredisi devam ediyor ve evi alacak kişi de yeni bir konut kredisi kullanacaksa o zaman alıcı ve satıcının pek fazla uğraşacakları işlemler yoktur. Bunlar yerine bankalar kendi aralarında yazışarak kredi işlemlerini hallederler. Bazı durumlarda aynı banka ikici kişiye de aynı ev için kredi kullandırır. Bu durumda ortada yazışacak ikinci bir banka olmadığı için kredi transferi banka içinde müşteriden müşteriye gerçekleştirilir.

Anlaşılması için bir örnek verelim; Söz gelimi Ahmet Bey AK Bank’dan kredi kullanarak ev sahibi oldu; ama 3 sene sonra kredi devam eden evi satmak istedi. Mahmut Bey de bu eve talip oldu; ama o da kredi çekerek evi satın almak istiyor. Ak Bank Mahmut Beye güncel faiz oranları üzerinden yeni kredi çıkartır ve Mehmet Bey’in de borcunu bu şekilde kapatır. Satış da gerçekleşir. Tabi farklı bir banka da olsa aynı işlem uygulanır.

Konut Kredisi Devam Eden Evin Satış Süreci

Halihazırda konut kredisi taksitleri devam eden bir ev için çekilecek kredi için süreç aşağıda belirtilen gibi devam edecektir:

Page Title

REKLAMLAR

 • Kredi çekecek olan kişi bankaya kredi için başvuru yapar
 • Eksper evi gezer eve değer biçer
 • Evin değeri ve kişinin geliri, kredi notu gibi kriterler sonrası kredi onayı çıkartılır
 • Eve kredi verecek olan banka, eski krediyi çıkaran bankaya yazı yazar ve evin ne kadar borcu kaldığını belirten bir yazı ister.
 • Bankalar arası ipotek kaldırma yazısı yazılır
 • İpotek kalkınca, noter satış işlemleri yapılır ve eski bankanın yanı sıra yeni banka da eve ikinci derece ipotek
 • İkinci derece ipotek kredi transfer süreci bittiğinde birinci derece ipotek şekline dönüşür.
 • Satış gerçekleştikten sonra, yeni kredi verecek banka eski bankaya gerekli para transfer işlemini yapar
 • Evin satış değeri, evin kalan kredi borcundan daha yüksekse aradaki fark evin eski sahibine kalır
 • Son olarak tapuya gidilip işlemler bitirilir

Kredisi devam evin satışı yapıldığında evin eski sahibine konut kredisi bozma cezası kesilir. Konut kredisi erken ödeme cezası ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Konut Kredisi Devam Eden Evi Nakit Almak

Evi satın alacak kişi güvenilir biri ise ya da arada kesinlikle bir güven problemi yoksa, o zaman bankaya gidilip, evin kalan kredi borcu ödenerek ipotek kaldırılır. Daha sonra noter ve tapu işlemleri kolayca yapılır. Ama ülkemizde bu işlemler ancak çok yakın akraba, kardeş gibi kişiler arasında yapılmaktadır. Ayrıca banka ve tapu işlemlerinde herhangi bir sorun çıkması durumunda anlaşmazlıklar olabileceği için bu gibi bir yöntemi önermiyoruz. Bunun yerine aşağıda size belirteceğimiz şekilde konut satışı yapabilirsiniz.

Konut Satışlarında Blokeli Çek Kullanmak

Alıcı ve satıcı arasında uygulanacak olan blokeli çek ile tam güven esasına göre konut satışı yapılabilir. Bunun için, alıcı kişi kendisini ve parasını tapu işlemleri bitinceye kadar garanti altına almaktadır.

Blokeli Çekin Kullanımı;

 • Evin kalan kredi borcu ile evin toplam borcu hesaplanıp aradaki fark çıkartılır. Bu noktada kalan tutar alıcı tarafından bankaya yatırılır.
 • Alıcı kişin yatırdığı tutar karşılığında bankadan blokeli çek alınır.
 • Bu işlem bankalar arasında yapılabileceği gibi aynı banka şubesinde de yapılabilir.
 • Tapuda gerekli satış işlemleri yapıldıktan sonra, blokeli çek satıcı kişiye verilir.
 • Satıcı kişi banka güvencesinde olan parasını geri alır.
 • Blokeli çek tutarı; evin toplam değerinden evin kalan kredi borcunun çıkarılması ile tespit edilir.
 • Bankalar arası ipotek kaldırma yazışması sonrası ipotek kalkar ve tapu işlemleri de bu şekilde sonuçlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Eminevim İle Banka Kredisi Karşılaştırması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz