20 Kasım 2019

Kredi Borcu Erteleme Yapılandırma İşlemi

Hepimiz bir banka ile herhangi bir sebepten dolayı çalışmışızdır. Bu sebep bazen maaş çekme bazen kredi çekme işlemi olabilmektedir. Neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı kredi ile karşıladığımız şu günlerde, bankalar ile kredi sebebi ile çalışan kişi sayısı da hızla artmaktadır.

Bazen işsiz kaldığı için ya da beklenmedik herhangi bir sıkıntı yaşadığı için bankadan çektiği kredisini ödemekte zorlanan ya da bazen de hesapsızca birçok bankadan kredi çekip doğal olarak da düzenli ödemesini yapamayan insanlar bulunmaktadır. Bu kişiler bankalardan Kredi borcu erteleme yapılandırma talebinde bulunurlar. Bu durumlardan birine rastlayan kişi de son çareyi bankası ile görüşüp kredisini yapılandırmak da görür. Yapılandırma talebi ile şubeye giden kişi eğer henüz bir gecikme yapmadıysa ancak sıkıntılarını bildiği için ileride gecikme yapabileceğini belirtiyorsa, bankalar, hem kendileri zor durumda kalmamak için hem de müşterisini kaybetmemek için yeni bir kredi kullandırmaktadır. Bu durumda eski krediyi kapatmakta ve yeni kredinin vadesini daha uzun tutmakta bu sayede de müşterinin aylık ödemesini daha rahat yapabilmesi için azaltmaktadır. Bu yeni kredi kullandırımı ile yapılandırma olarak tanımlanabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Bir diğer yapılandırma yöntemi de ödemesi geciken müşterilere uygulanandır. Bu yöntemde müşteri kredisini ödeyemediği için banka aylık ödemeleri azaltmak amacı ile kredinin vadesini uzatıp taksitlerini daha düşük bir seviyeye getirir. Bu işlemde müşteri kredisi kapanmaz sadece ödeme planında bir değişiklik sağlanmış olur. Ancak bu ödeme planı değişikliğinde banka öncekinden daha yüksek bir faiz oranı uygulayabilir. Bu yöntemin bir diğer dezavantajı da kredi yapılandırması yapan bir kişinin kredi notunun olumsuz etkileneceği ve uzun bir süre hiçbir bankadan kredi çekemeyecek olmasıdır.

Erteleme yöntemi ödeme yapılamadığı durumda geçerli olan bir yöntem değildir. Erteleme, kredi kullanımından sonraki aylarda yapılamaz. Sadece kredi kullandırım aşamasında iken sizin talebiniz olursa bankalar, kredinin ödemesinin başlayacağı ilk ay taksitini 2 ya da 3 ay erteleyebilir ve krediyi daha geç başlatabilir. Sadece bu durumlarda erteleme yapılabilir. Kredi ödenmediği durumlarda yapmanız gereken erteleme değil yapılandırmak olacaktır.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.