09 Eylül 2019

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum  

Banka kredisi kullanan kişiler değişik nedenlerden dolayı bu borçlarını ödeme sorunu yaşayabilirler. Bankalar kredi borcunu 3. ayda da aksatan kişiler için takibe başlar. Bu görev banka avukatına verilmektedir. Banka avukatı ile icra takibi başlatılır ve  haciz ve el koymalara kadar vahim sonuçlar ortaya çıkar. Peki kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım diyenler için çözüm yolları nelerdir?  Bu konuda kredi borcu olanlar için bir araştırma yaptık işte tüm detaylar…


Bu yazımızda;

  • Kredi ödenmediğinde Ne Olur? 
  • Ödenmeyen Kredi Borcuna Ne Kadar Faiz Gelir?
  • Kredi Borcumu Nasıl Kapatabilirim?
  • Kredi Yapılandırma Nasıl Olur?

Bu başlıklar altında detayları bulabilirsiniz. İşte borç sorunu yaşayan banka müşterilerinin yapması gerekenler…


Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?

Bankalardan alınan kredilerin birkaç ay üst üste ödenmemesi durumunda bankalar borçlu kişileri ihtar ederler. Borçlu kişinin borcunu ödememeye devam etmesi durumunda ise banka icra işlemleri için bütün her şeyi avukata devreder. Bu aşamadan sonra daha sıkıntılı bir dönem başlar. Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen birçok kişi bu durumun kendi başına da gelmesinden endişe duymaktadır. Banka kredilerinin zamanında ödenmemesi müşterileri oldukça zora sokabilmektedir.

Bu nedenle imkan dahilinde kesinlikle borçların ertelenmemesi gerekmektedir. Ama her şeye rağmen borcunu ödeyemeyen kişilerin karşılaşabilecekleri durumlar ve bunlarla ilgili olarak da sunacağımız çözüm önerileri için, kredi borcumu ödeyemiyorum adlı makalemizi kaleme aldık. Lütfen okumaya devam edin.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Borcunu Yapılandırmak

Ödenmeyen Kredi Borcuna Ne Kadar Faiz Gelir?

Kredi borçlarının birikmesi daha sonra bu borçların ödenmesini oldukça zorlaştırmaktadır.  Bankadan çekilen krediler zaten belli bir miktar faiz oranı taşır. Aynı zamanda geç kalınmış kredi taksitlerine de ek bazı faizler bindirilir hem de bu faizler daha önceki kredi faizinden çok daha yükse olabilmektedir. Örneğin siz %1.2 oranı ile kredi çektiniz ve bu kredinizin birkaç taksitini geciktirdiniz. Geciken taksitlere yansıtılacak faiz oranı %1.2 olmayacak bundan çok daha yüksek faizler olacaktır. Bu oranlar genellikle %2’nin çok daha üstünde olabilmektedir.

Ülkemizde kredi borcunu ödeyemeyen birçok kişinin olduğu bilinmektedir. Hatta birçok vatandaşımız kredi borcunu başka bir kredi ile kapatmak gibi bir borç erteleme yöntemine de çok sık başvurmaktadır. Eğer yeni çekeceğiniz kredi faizi daha önce çekmiş olduğunuz ve ödemesini yapamadığınız kredi faizinden düşükse o halde bu şekilde bir yöntem kullanabilirsiniz. Ama çekeceğiniz ikinci kredinin faizi ilk kredininkinden fazla ise bu yöntemi kesinlikle size öneremeyiz. Bu sizin borcunuzu katlamaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Kredi borcunu ödeyemeyenler kredi borcumu nasıl kapatabilirim diye sormaktadır. Bunun için okuyucularımıza kredi yapılandırma yapmalarını önermekteyiz. Peki Kredi yapılandırma nasıl olur?

Aşağıdaki videoda kredi borcu ödenmediğinde banka tarafından yapılacak borç takip durumu ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Borcunu Ödeyemeyenler İçin Kredi Yapılandırma

Borçlarını hiçbir şekilde ödeyemeyenler için en iyi yöntem kredi yapılandırmadır. Kredi yapılandırmada genellikle, bankaya olan kredi borcunu zamanında ödeyemeyen kişilerin borçlarını zorlanmadan ödeyebilmeleri için onlara daha uzun vadede kredi avantajı sunulmasıdır. Burada var olan borçlara yeni faiz oranları belirlenebileceği gibi vade seçenekleri de uzatılabilmektedir. Son çıkarılan kanunla birlikte artık kredi yapılandırmaları 48 aya kadar yapılabilecektir. 48 ay yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyen borçlu kişilerin bankalara başvuru yapmaları yeterli olacaktır.

Daha önce bilindiği gibi bireysel kredilerde vade sayısı 36 idi. Ama son düzenleme ile birlikte bu sayı 48’e çıkarılmış oldu. Aynı şekilde daha önce kredi çekip de borcunu ödeyemeyenler de 48 ay yapılandırma şansından  yararlanabilmektedir.

Konut kredilerinde de yapılandırma şansı mevcuttur. Buna göre kredi borcunu ödeyemeyen kişiler bankalara başvuru yaparak borçlarını yeni vadeler ile yapılandırma hakkı elde edebileceklerdir. Ama konut kredisi yapılandırma için de yine ilk kredi için sizden istenen evrakları yine tamamlamanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz