20 Kasım 2019

Kredi Borcunu Dondurma  

 

Birçok kişi çekmiş olduğu kredinin taksitlerini ödeyemeyince kredi borcunu ertelemek ya da tamamen dondurmak ister. Kara listeye girmemek ve çok yüksek kredi faizleri ödememek için birçok kişinin bu yöntemi tercih ettiğini ifade edebiliriz. Özellikle askere giden kişilerin en azından 6 aylık bir dönem için kredi borçlarını dondurabilmek için bankalara başvuru yaptığını biliyoruz. Kredi borcunu dondurma konusunda  bankalar genelde olumsuz yanıt verse de,  yine de banka müşterileri değişik yöntemler ile kredi borçlarından bir süre için kurtulmak istemektedirler.

Kredi borcunu dondurma mümkün müdür sorusu için ne yazık ki olumsuz cevap vermek durumundayız. Çünkü hiçbir banka kredi borcunu ödeme planı dışında esnetemez. Çünkü bankalar müşterilerinden krediyi ne kadar geç tahsil ederse o kadar çok zarar etmiş olur. Banka, en fazla borcunu ödeyemeyenlere kredi yapılandırma yapıp,  onlardan daha fazla faiz almaya çalışır. Bu da müşterinin istemediği bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

 

Borç Dondurma Yerine Kredi Erteleme

Bankalardan çekmiş olduğunuz kredinin taksit günü geldiğinde bu borcunuzu hemen ödemek zorundasınız. İster askere gidin ister bir trafik kazası ya da hastalık sebebi ile yatalak olun, bankalar bu noktada duygusal olmayacak ve sizden alacaklarını tahsil etmek için uğraş vereceklerdir. Ama bankaya kredi borcunuzu ödemek için şöyle bir yol seçebilirsiniz. Eğer o anda hiç paranız yok ve en az 5-6 ay kredi taksitini ödeyemeyecekseniz o zaman başka bir bankadan ertelemeli kredi çekip eski borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Page Title

REKLAMLAR

Günümüzde bankaların bazıları ertelemeli kredi seçenekleri sunmaktadır. 3 ay, 6 ay ertelemeli kredi seçenekleri ile birlikte bu fırsattan yararlanıp eski biriken borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Örneğin 6 ay kredi taksiti ödeyemeyecekseniz o zaman 6 ay ertelemeli kredi çekip eski kredi taksitlerinizi bu şekilde altı ay boyunca ödeyebilirsiniz. Diğer krediyi de 6. Aydan itibaren ödemeye başlayabilirsiniz.

 

Askerlik Nedeni İle  Kredi Dondurma

Erkek banka müşterilerinden özellikle lisans mezunu olan kişiler,  banka kredi öderken askere gitmek zorunda kalırsa genelde kredi dondurma seçeneklerini göz önünde tutarlar. Çünkü asker dönüşü çalışmaya başlayarak biriken borçlarını bu şekilde ödeyecektir. Bu durumda en kolay çözüm yolu da bankaya başvuru yapıp kredi dondurma işlemi için bankadan yardım istemektir.

Bankalar bu gibi talepleri genelde olumsuz yanıtlar ; Çünkü bankaların alacaklarını tahsil etme konusunda aceleci olduklarını biliyoruz.  Askerlik süresince kişin mevcut kredi borcunu daha rahat ödeyebilmesi için bankaların bir esneklik göstermeyeceği bilinmektedir. Tabi bu konuda erteleme ya da kredi dondurma söz konusu olmasa bile en azından bazı bankaların bir ihtimal kredi taksitlerinde belli dönemler için bazı esneklikler yapabileceğini söyleyebiliriz. Bu konuda kesin bilgi için kredinin çekildiği şubeye başvurulması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.