12 Kasım 2019

Kredi Borcunu Ödemeyene Haciz Gelir Mi

Bankadan çekilen kredilerin taksit ödemeleri banka ile yapılan kredi sözleşmesine açıkça beyan edilir. Kişiler bankaya vermiş oldukları ödeme taahhütlerini değişik nedenlerden dolayı yerine getirmediklerinde, başta icra olmak üzere birçok yaptırım ile karşı karşıya kalabilirler. Birçok kişi kredi borcu ödemeye haciz gelir mi diye merak etmektedir. Kredi borcundan dolayı direkt haciz gelmese da yine aşağıda izah edeceğimiz durumlar sonrası haczin uygulanması söz konusu olacaktır.

Ödenmeyen Borçtan Dolayı Hemen İcra Gelir Mi?

Kredi borcunun ödenmemesi halinde doğrudan haciz gelmesi söz konusu değildir. Öncelikle banka tarafından borçluya noterden ihtar çekilir. İhtara ile borcun ödenmesi aksi halde yasal takibe başlanacağı bildirilir. Bu uyarıya rağmen yine de borcunu ödemeyen kişiler için kanunda belirtilen kıstaslar ölçüsünde icra yaptırımı uygulanabilir. Ama icra uygulaması direkt ev eşyasına gelmez. Evde birden fazla ev eşyası olan kişilerin eşyaların bir tanesine haciz gelir.

Örneğin; evde 2 tane buzdolabı varsa bir tanesine haciz konulabilir; ama evde tek dolap varsa buna haciz ya da tedbir konulamaz.

Kredi Borcunda Kaç Taksit Ödenmezse İhtar Gelir?

Genelde Bankalarca tüketici kredileri ile kredi kartları için 90 gün yani 3 taksit, Ticari krediler içinde 60 gün yani 2 taksit ödenmemesi durumunda banka müşterisine noter aracılığı ile  hesap kat ihtarı denilen ihtarname gönderir.

İhtar Masrafı Ne Kadar Ve Kimden Alınır ?

Banka bu işlemi noter aracılığı ile yaptığından size gelen evrak sadece bir kağıttan ibaret olsa da noter tarafında yapıldığından noter ücret  tarifesi gereği 2017 yılı için 150,00 TL tutmakta olup bu miktar bankadan tarafından ödenip borçlunun borcuna eklenmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Kartı Borcuna Noter İhtarname Gelmesi

Yüksek miktarlı kredilerde banka ihtarda verdiği süre dolar dolmaz hemen icra takibine başlamaktadır. Ancak düşük bakiyeli borçlar için genelde bankalar borçlu müşterilerine ulaşmaya çalışır. Bu sebeple ihtar geldikten sonra bankaya gidip görüşmek daha sizin için uygun olacaktır. Düşük borçlar için takibe başlayıp masraf yapmaktansa  borçlu ile borcu yeniden yapılandırarak azda olsa aylık düzenli ödeme almak bankalarca daha çok tercih edilmektedir. Sonuç alamazsa icra takibine başlanır.

İhtarnameye İtiraz Edilir Mi Süresi Var Mı?

Kredi borcu ihtarına itiraz imkanı vardır. Ancak bankaya borcunuz varsa ve ihtardaki miktarlar doğruysa itiraz etmek pek bir sonuç doğurmaz. Ama miktar fazla ise ihtarın geldiği tarihten 8 gün içinde itiraz edilebilir. İhtarnameye cevap denilen bu işlemi de noterden yapmalısınız.

Kartı Borcunun Avukatlık Olması

Kredi kartı borcu Avukatlık olursa kredi borçları için genelde ilamsız takip denilen icra takibini yapılır. İcra Tebligatı alındıktan sonra 7 günlük süre vardır. 7 gün içinde borç ödenmezse takip kesinleşir ve banka avukatı  haciz talep etme hakkı kazanır. Ancak bu 7 günlük sürede mutlaka borcu  icra dairesine ödemeniz şart değildir. Bankaya da yapacağınız ödeme ile borçtan kurtulabilirsiniz.

Kredi Borcunu Ödemeyene Haciz Gelir Mi ?

Kredi Borcunu Ödemeyene Haciz Gelir Mi ?

Kart Borcundan Dolayı Nelere Haciz Gelebilir?

7 gün içinde borç ödenmez ve borca da itiraz edilmezse yani takip kesinleşirse  borçlu için haciz işlemi başlatılır. Burada icra dairesi kendiliğinden borç süresinde ödenmemiş diye haciz işlemi yapmaz. Alacaklı banka avukatları vasıtasıyla dosyaya haciz talebinde bulunmaları gerekir. Gerekli haciz koyma masrafları verilince ( örneği tapu dairesine yazılacak haciz yazısı için posta masrafı gibi) icra müdürlüğünce talep edilen haciz işlemi yapılır. Araç, tapu, ev- iş yeri haczi , maaş haczi gibi işlemler talep edilmişse icra dairesince yerine getirilir.

Bir önceki yazımız olan PTT Emekliye Kredi Verir Mi?   başlıklı makalemizde ptt kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.