Kredihesabi.com

Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin Hukuki Hakları Nelerdir?

02.04.2020
Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin Hukuki Hakları Nelerdir?

Vatandaşların bankalardan çekmiş oldukları kredi borçlarını çeşitli sebeplerden dolayı ödeyemedikleri ve bundan dolayı da banka ile hukuki açıdan karşı karşıya kaldıkları sıkça rastlanan bir durumdur. Ülkemizde mevcut durum itibari ile bankalara kredi borcu olup da borcunu ödeyemeyen on binlerce kişinin olduğunu söyleyebiliriz.

Banka ile müşterinin borç konusunda anlaşmazlık yaşadıklarında genellikle müşteri aleyhine kararlar çıkmakta ve bu da bankalara pozitif ayrımcılık sağlamaktadır. Peki gerçekten yasalar her zaman bankaların yanında mıdır? Ya da şu şekilde sormak gerekirse, kredi borcunu ödeyemeyenlerin hukuki hakları nelerdir?

 Kredi Sözleşmeleri Tek Taraflı Haklar Tanımaktadır

Bankalardan çekilen konut kredileri ya da ihtiyaç kredilerinde imzalanan onlarca sayfalık kredi sözleşmelerinin taraf hakları incelendiğinde bankaların kendilerini her zaman güvenceye aldıklarını ve her koşulda müşterilerden daha haklı çıkmaya yönelik maddeler konulduğu görülmektedir.

Müşteriler de zor durumda oldukları için çok fazla sorgulamadan imzaladıkları bu sözleşmelerden dolayı ileriki zamanlarda hak kayıpları yaşamak durumunda kalabilmektedir. Bankalar ile yaşanılan bu anlaşmazlıklarda hakem heyetleri ve mahkemelerde binlerce dosya beklemektedir. Bu da özellikle müşteriler açısından çok yıpratıcı olabilmektedir.

Bankalar Her Zaman Haklı Değildir!

Ülkemizde maalesef hukuki anlamda vatandaşlarımız yeterli desteği göremedikleri için, bu konularda da vatandaşlarda baştan haksızlılığı kabullenmişlik hakimdir. Halbuki banka borç ilişkilerinde her zaman bankalar haklı değildir.

Sosyal devlet ilkesi gereği, devletimizi vatandaşın zor durumda kalması durumunda onlara bir çıkış kapısı her zaman aralamıştır. Bankalar, ilgili kişilerin kredi borçlarını ödeyememeleri durumunda, bu borcun ne gibi sebeplerden ötürü ödenemediği belirleyip bununla ilgili bir çözüm bulmalı ve bunu borçlu müşterisine teklif etmelidir.

KREDİ BORCUNU ÖDEYEMEYENLERİN HUKUKİ HAKLARI

KREDİ BORCUNU ÖDEYEMEYENLERİN HUKUKİ HAKLARI

Borçlu Kişinin Borcunu Ödeyemem Sebebi Önemlidir

 

Bankaların borçlu müşterilerine nefes aldırmaz tutumları, hiçbir hukuki ve ahlaki norma sığdırılamayacak bir durum oluşturur. Örneğin iş yeri için kredi çekmiş birinin işleri planladığı gibi gitmemiş olabilir. Ve dükkan kirası, ham madde ihtiyacı gibi giderlerden dolayı dükkanını işletemez duruma gelip iflas da edebilir.

Şimdi bu gibi hadiseler ülkemizde oldukça sık rastlanan durumlardır. Mevcut bilinen durumlarda banka geçmiş olaylarda müşterilerine yapmış uygulamış olduğu yaptırımları referans göstererek ve yasaların kendi tarafında olduğunu düşünerek zaten çok zor durumda kalan  bu borçlu kişiyi daha da zor duruma sokacak bazı uygulamalar içine girebilir. Ve maalesef bu gibi durumlar makalemizdeki soyut bir örnek olarak kalmayıp her geçen gün gerçek hayatta karşılaştığımız somut birer olaya dönüşmektedir.

Peki bankadan kredi çekmiş birinin çok zor durumda kalması karşısında banka ne gibi kolaylıklar sağlamalıdır? Burada banka elbette kişiye vermiş olduğu nakit parayı haklı olarak geri alacaktır. Ama bu zor durumdaki kişiye gerekli zaman ve koşullar tanınmalıdır. Ayrıca uzatılan borç vadeleri için de faizler eklenmemelidir. Bu durumda banka mevcut faiz politikasından sıyrılıp kişilere olumlu bir ayrımcılık yapabilmelidir.

Ve gerekirse devlet bunu desteklemelidir. Tabi bu gibi durumlardan birileri yararlanıp, borcunu sebepsiz ödememe gibi bir durum içine girmemelidir. Zaten banka ve devlet yetkilileri bu konuda gerekli araştırmaları yapmalıdır.

 

KREDİ BORCUMU ÖDEYEMEDİM. HAPİS YATAR MIYIM?

KREDİ BORCUMU ÖDEYEMEDİM. HAPİS YATAR MIYIM?

 Kredisini Ödeyemeyen Kişi Hapis Yatar Mı?

 

Zor durumdaki borçlular için yaptığımız temenni mahiyetindeki önerilerimizden sonra, hukuki açıdan var olan haklardan bahsedelim. Bankaya borçlu kişiler olsun, devlete yüksek miktarda vergi olan kişiler olsun bunlarla ilgili borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmeleri durumunda bunun neyden kaynaklandığını ispatlamak zorunda kalırlar.

Örneğin kişi kredi çekerek özel araba satın alıyor ve bu arabanın kredisini ödeyemiyor ya da ödemiyor. Banka ya da mahkemeye kadar gitmişse hakim, borçlu kişiye, bu krediyi niçin çektiğini ve neden ödeyemediğini soracaktır. Eğer kişi keyfi bir durumdan dolayı krediyi çekmiş ve yine kendi tasarrufları neticesinde bu parayı koruyamadıysa o zaman bu kişinin haklı olma şansı kalmamış olup, her türlü cezai yaptırım uygulanması esas olacaktır.

Fakat bu kişi kendi elinde olmadan, kendi dışında gerçekleşen sebeplerden dolayı borcunu ödeyemeyecek duruma geldiyse burada yargı mercii borçlu kişiye daha toleranslı davranmak durumundadır.

Kredi Borçlarını Erteleme Gerekçesi: Mücbir Sebep

Banka kredilerinde müşteriyi haklı çıkaracak olan ilgili kanunun mücbir sebep alt başlığı ile açıklanmıştır. Mücbir sebepler ortaya çıktığında mevcut banka kredileri ertelenebilmektedir. Burada esas olan borçlu kişi için mücbir sebeplerin zuhur etmesidir. İş yerinde çıkan yangın, su baskını, ani hastalık, kendi elinde olmayan işsiz gibi durumlar genelde mücbir sebep olarak kabul edilmektedir. Bu da kredilerin ertelenmesi ya da yapılandırılmasını haklı kılmaktadır.

Danıştay’ın Mücbir Sebep Kararı

Bu konu ile ilgili Danıştay’ın daha önce vermiş olduğu karar vardır. Bu karar metninde, devlete vergi borcu bulunan bir iş verenin iş yerine su basmış ve iş veren iş yerini kaybetme noktasına geldiğinden dolayı, devlete olan vergi ve diğer borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Bu davada Danıştay bu kişiyi haklı görerek, borçlu lehine karar vermiştir.

Tabi bu durum emsal her borçlu için asla emsal teşkil etmeyecektir. Her borçlu, borcu ile ilgili hem bankası hem de yargı mercileri ile ayrı ayrı muhatap olmak durumundadır. Bu konu hakkında daha önce yazmış olduğumuz mücbir sebep makalemize göz atabilirsiniz.

Son yapılan düzenlemelere göre, kişi haciz-icra durumunda bankaya ödeme taahhütü verirse bu kişinin artık borcunu ödemesi gerekmektedir. Aksi taktirde hapis cezası ile karşı karşıya kalabilmektedir. Ayrıca hapis yatan biri borcundan kurtulmayacağı gibi hapisten çıktıktan sonra borcunun tamamı her geçen gün artan faizleri ile karşısında duracaktır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.