18 Ağustos 2019

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu?

Bankalardan genel ihtiyaçlarımız dâhilin de kredi ihtiyaçlarımız için başvurularda bulunarak özellikle nakit giderlerimizi çözmektedir. Bankalar kredi verirken almış oldukları çeşitli masraflar içerisinde dosya masrafı ve hata sigortası gibi giderler bulunmaktadır. Özellikle kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmaktadır. Hayat sigortasının yapılmasındaki nedeni ise, kredi olarak aldığınız paranın olası durumlarda geri ödemesini karşılayabilmek içindir. Vermiş olduğu kredi miktarını faizleri ile birlikte sigorta yaparak garanti altına almaktadır. Sadece nakit krediler değil, araç kredilerinde kasko, ev kredilerinde dask gibi çeşitli sigortalar yapmaktadır.

Asıl olarak bankaların sigorta yapma yetkisi bulunmamaktadır. Yapılmış olan kredilerde tamamen kendi sigorta firmaları ile yapılmaktadır. Bankaların anlaşmış oldukları sigorta şirketlerinin poliçelerini müşterilerin kabul etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat kredi çekerken bu durumlara fazla dikkat edilmediğinden gerekli olduğu sanılan bütün evraklara imza atılmaktadır.

Page Title

REKLAMLAR

İhtiyaç kredilerinde özellikle dikkat edilmeyen içerikli evraklar, sonrasında masraf olarak çekeceğimiz kredilerden düşülmektedir. Hayat sigortasının zorunlu olmadığı kredilerde, çalışanların sigorta yapması bankanın belirlemiş olduğu bir kural olarak kalmıştır. Hayat sigortasının yapılması da müşterilerin bir anlamda faydasınadır. Olası kaza ve ölüm gibi sonuçlarda kalan kredi borcunun ödenmesi hususunda sigorta şirketleri devreye girecektir.

Aksi durumlarda kalan kredi borcunuzu aileniz ödeyecektir. Hiçbir sigortanız yok ise kalan kredi borcunuz icra yolu ile tahsil edilecektir. Hayat sigortası, kasko ve dask gibi sigortalar yaptırarak kendinizi de garantiye almış olursunuz. Böylelikle çekmiş olduğunuz krediyi olası kötü durumlarda sigorta şirketleri karşılayabilir. Alacağınız ev veya araç kredilerinde ise yine yaptırmış olduğunuz sigorta sayesinde olası durumlarda ödemeleriniz yapılacaktır. Hiçbir şey olmayacakmış gibi düşünerek düşük miktarlardaki sigortaları istememeniz, ileride dönemlerde olası yaşanacak durumlarda sizden sonrakileri sıkıntılı durumlara sokacaktır.

Hayat sigortası yapmadan da kredi alabilirsiniz ama bu durumu ne bankalar ne de siz istemezsiniz. Çünkü bu durumda kimse size kefil olmak istemeyecektir. Kefil demek o borcu üstlenmek demektir size bir şey olduğunda kimse böyle bir şeyin altına girmek istemez. Bunun yanı sıra ailenizi de zor günlere sokabilirsiniz. Vereceğiniz ufak bir tutar ile hayat sigoratanız yapılacak ve çekmiş olduğunuz kredinin ödemesi garanti altına alınacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Ön Onay Nedir ? başlıklı makalemizde kredi başvuru ön onay ve kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Yorum Yaz