12 Kasım 2019

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu?

Bankalardan genel ihtiyaçlarımız dâhilin de kredi ihtiyaçlarımız için başvurularda bulunarak özellikle nakit giderlerimizi çözmektedir. Bankalar kredi verirken almış oldukları çeşitli masraflar içerisinde dosya masrafı ve hayat sigortası gibi giderler bulunmaktadır. Özellikle kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmaktadır. Hayat sigortasının yapılmasındaki nedeni ise, kredi olarak aldığınız paranın olası durumlarda geri ödemesini karşılayabilmek içindir. Vermiş olduğu kredi miktarını faizleri ile birlikte sigorta yaparak garanti altına almaktadır. Sadece nakit krediler değil, araç kredilerinde kasko, ev kredilerinde dask gibi çeşitli sigortalar yapmaktadır. Peki Bankadan kredi çekerken hayat sigortası yapmak zorunlu mu dur?

Bankaların Sigorta Yapma Hakkı Var mı?

Asıl olarak bankaların sigorta yapma yetkisi bulunmamaktadır. Yapılmış olan kredilerde tamamen kendi sigorta firmaları ile yapılmaktadır. Bankaların anlaşmış oldukları sigorta şirketlerinin poliçelerini müşterilerin kabul etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat kredi çekerken bu durumlara fazla dikkat edilmediğinden gerekli olduğu sanılan bütün evraklara imza atılmaktadır.

sigorta

Hayat sigortası

Evraklar İmzalanırken İçeriklere Dikkat!

İhtiyaç kredilerinde özellikle dikkat edilmeyen içerikli evraklar, sonrasında masraf olarak çekeceğimiz kredilerden düşülmektedir. Hayat sigortasının zorunlu olmadığı kredilerde, çalışanların sigorta yapması bankanın belirlemiş olduğu bir kural olarak kalmıştır.

Hayat Sigortası Yaptırılması Vatandaşın Yararına mı?

Aksi durumlarda kalan kredi borcunuzu aileniz ödeyecektir. Hiçbir sigortanız yok ise kalan kredi borcunuz icra yolu ile tahsil edilecektir. Hayat sigortası, kasko ve dask gibi sigortalar yaptırarak kendinizi de garantiye almış olursunuz. Böylelikle çekmiş olduğunuz krediyi olası kötü durumlarda sigorta şirketleri karşılayabilir. Alacağınız ev veya araç kredilerinde ise yine yaptırmış olduğunuz sigorta sayesinde olası durumlarda ödemeleriniz yapılacaktır. Hiçbir şey olmayacakmış gibi düşünerek düşük miktarlardaki sigortaları istememeniz, ileride dönemlerde olası yaşanacak durumlarda sizden sonrakileri sıkıntılı durumlara sokacaktır.

Hayat sigortasının yapılması da müşterilerin bir anlamda faydasınadır. Olası kaza ve ölüm gibi sonuçlarda kalan kredi borcunun ödenmesi hususunda sigorta şirketleri devreye girecektir.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmazsanız Ne olur?

Hayat sigortası yapmadan da kredi alabilirsiniz ama bu durumu ne bankalar ne de siz istemezsiniz. Çünkü bu durumda kimse size kefil olmak istemeyecektir. Kefil demek o borcu üstlenmek demektir size bir şey olduğunda kimse böyle bir şeyin altına girmek istemez. Bunun yanı sıra ailenizi de zor günlere sokabilirsiniz. Vereceğiniz ufak bir tutar ile hayat sigortanız yapılacak ve çekmiş olduğunuz kredinin ödemesi garanti altına alınacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

sigorta

sigorta

Kredi Çekmek İçin Hayat Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bankalar müşterilerine verdiği krediyi faiziyle geri almak amacıyla verir. Bunun için müşterilerine birkaç güvence sunmasını talep eder. Bunların başında kredi çekmek isteyen müşterisinin başka bir malı varsa banka o taşınmazı ipotek etmektedir. Bir başka uygulama ise müşterisine hayat sigortası yaptırarak herhangi bir olumsuz durumda sigortadan alacağını karşılamak. Burada kesinlikle dikkat edilmesi gereken birkaç mevzu vardır.

  • Bankanın belirlediği sigorta şirketinde hayat sigortası yapmak mecbur mu?

Kendinize ait bir hayat sigortanız olsa dahi bankanın anlaştığı sigorta şirketinden hayat sigortası yapılması gerektiği söylenebilir. Fakat 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. Maddesinde “Aksine bir teamül, ticari örf veya adet yoksa, satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz.” İfadesi kullanılmaktadır. Aslında hayat sigortası yaptırmak kanunda yer almamakla birlikte belirledikleri şirketlere sigorta şartı yasalara aykırıdır.

  • İpotek varken Sigorta yaptırmak gerekli mi?

Bir taşınmaza banka tarafından çektiğiniz kredi karşılığından ipotek yapıldıysa tekrar sigorta yaptırma ikinci bir güvenceye girmektedir. Bunun da gereği yoktur.

  • Yapılan sigorta gerçekten varisleri koruyabiliyor mu?

Sigortanın yapılmasının en önemli sebebi krediyi çeken bir kişinin başına bir şey geldiğinde bankanın alacağını sigortadan tahsil etmesi. Fakat sigorta şirketleri bu noktada verdikleri sözü tutmayabiliyor. Kredi borcunu varislerden tahsil etmek isteye biliyorlar. Bunun için yaptırılan poliçeyi talep edip, iyice incelemeniz büyük bir önem arz ediyor. Varisler herhangi bir problemle karşılaşmasın.

Gerçek Bir Hikaye

Son olarak  başınıza gelme olasılığı olan gerçek örnek olabilecek bir olay ile konuyu bitirmiş olalım;

2012 yılı mayıs ayında x bankasından 140.000 TL konut tamamlama kredisini 5 katlı apartmanımı ipotek ederek 10 yıl vadeli çektim. Krediyi çekerken bütün masrafların düşüldüğü ve bundan sonra ek bir ödeme yapmayacağımı beyan ederek aylık sabit taksit miktarını gösteren listeyi elime 130.000  TL civarı para ile verdiler. Bu güne kadar taksitlerimi aksatmadan bankama yatırdım. Geçen ay içinde elime banka tarafından gönderilen kendi sigorta şirketine ait 2400 TL lik yıllık sağlık sigortası bildirimi geldi. Banka ile yaptığım telefon görüşmemde bunun mecburi olduğunu bir ay içerisinde ya bu meblağı veya kalan tüm kredi borcumu yatırmam gerektiğini aksi taktirde kanuni işleme başvuracaklarını söylediler.

Benim krediyi çekerken böyle bir ödeme yapacağımı söylemediklerini başka bir ek ödeme olamayacağını taksitlerimin sabit olduğunu söylemelerine bunun haksızlık olduğunu ve kanunlarla dürüstlükle bağdaşmadığını, ayrıca çektiğim kredi tutarından çok daha değerli bir binayı ipotek gösterdiğimi söylemem fayda etmedi. (bu olaydaki fiyat bilgileri temsilidir.)

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Ön Onay Nedir ? başlıklı makalemizde kredi başvuru ön onay ve kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.