12 Kasım 2019

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nakit ihtiyaçlarımızda ya da konut, taşıt satın almak için ilk olarak bankaların kapısını çalarız. Bankalar da kendisine yapılan başvuruları uygun bulması halinde başvuru sahibine gereken miktarda finansman desteği sağlamaktadır. Kredi işlemlerinde bankalar büyük kazançlar elde ettikleri için birçok kişiye kredi kullandırmak istemektedirler. Bu nedenle kredi çekecek olan kişilerin, kredi çekmeden önce gerekli araştırmayı yapmaları gerekmektedir. Kredi çektikten sonra büyük sorunlar yaşamamak için, planlı hareket edip ödeme durumumuzu düşünerek kredi talebinde bulunmalıyız.  Değişik mağduriyetlerin yaşanmaması için kaleme aldığımız bu yazımızda Kredi çekerken nelere dikkat edilmelidir? Konusuna yer vereceğiz.

KREDİ ÇEKERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

KREDİ ÇEKERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Ülkemizde birçok kişi çekmiş olduğu kredilerde geri ödeme problemi yaşamaktadır. Şu anda binlerce kredinin takipte olduğunu ve on binlerce ev ve arabanın kredisinin ödenememesi sebebi ile ipotekten icra satışında olması bu konunun önemini belirtmektedir. Çekilen kredilerin taksitlerini ödeyemeyip, çok zor durumda kalan binlerce aile ödenemeyen kredilerin katlanarak artan faizleri ile boğuşmaktadır. Çekmeyi düşündüğünüz kredinin çeşidine göre uygun bankayı bulup, gelirinizin durumuna göre ödeme planı çıkarmanız gerekmektedir.

Kredi Çekerken Yapılması Gerekenler

Bankadan kredi çekmeden önce aşağıda yer alan maddeleri uygulamanız gerekmektedir.

 

 • Gelirinizi aşan taksit ödeme planı kesinlikle yapmayın
 • En uygun kredi veren bankayı araştırıp bulun
 • Sadece banka faiz oranına bakmayın, ayrıca bankanın sizden istemiş olduğu dosya masraflarını da göz önünde bulundurun
 • Kredi çekme konusunda aceleniz yoksa, banka kredi kampanya aylarını beklemelisiniz
 • Taşıt kredisi çekmemeye özen gösterin. Taşıt kredisi yerine, ihtiyaç kredisi çekip bu parayla taşıt ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Konut kredisi için, en uygun banka için gerekirse bütün bankalardan teklif alın.
 • Konut kredisinde 0,1 faiz oranı bile size uzun vadede binlerce TL kazandırır.
 • “0” faizli kredi imkanı diye reklam yapan bankaların kredi koşullarını iyi okuyun, çünkü bankaların para kazanma yöntemlerine bakıldığında “0” faiz uygulamasının bankaların yapacağı bir işlem olmadığı görülür
 • Kredi sözleşmesinin kesinlikle sonuna kadar okunması gerekmektedir. Sürpriz bir durum çıkmaması adına.
Page Title

REKLAMLAR

 

KREDİ ÇEKERKEN İYİ ARAŞTIRMA YAPIN

KREDİ ÇEKERKEN İYİ ARAŞTIRMA YAPIN

 

Kredi Çekerken Sigorta Şartlarına Dikkat Edin

 

Kredi işlemlerinde bankalar ile tüketiciler arasında en sık gündeme gelen problemlerden bir tanesi de  kredi sigortalarının kapsamı ve ücretlendirilmesidir. Birçok banka kredi sözleşmesine eklemiş olduğu sigorta sözleşmesi gereği, çok geniş olmayan bir sigortaya yüksek oranlarda ücret istemektedir. Ve sigortanın yıllık süresi dolmasıyla birlikte, müşteriye haber verilmeden sigorta yenilenmektedir. Özellikle konut kredisi çekimlerinde sigorta şartlarının kapsamı iyi incelenmelidir.

 

Özellikle hayat sigortalarında, bir hastalık nedeni ile ölen kişinin kredi borcu aileye ödetilmek istenmektedir. Burada sorunun kaynağı kredi çekilerken bankanın kişiden sağlık raporunu istememesinden kaynaklanmaktadır. Kişinin kredi çektikten sonra hastalanıp ölmesi durumunda banka hiçbir hak iddia edemez ve kalan kredi boru anlaşma yapılan sigorta tarafından ödenir. Ama burası önemli kişi zaten hastaysa, ve kredi çektikten sonra öldüyse burada banka yine kişinin ailesinden parayı yasal olarak isteyebilmektedir. Bu konuda bankalar ile müşteri yakınları arasında onlara dava söz konusudur.

KREDİ ÇEKERKEN HAYAT SİGORTASI

Siz de bu tür durumlar karşısında mağdur olmamak için, sigortanızın şartlarını sonuna kadar okuduktan sonra sigortanızı imzalamalısınız.

 

Kredi Çekerken Size Sorulmadan Kredi Kartı ve BES Yapılması

 

Kredi çektiğiniz bankanın temsilcisi size sormadan sizin adınıza kredi kartı çıkartabilir, bireysel emeklilik hesabı açabilir, altın hesabı açabilir ve daha birçok işlem yapabilir. Bunu da size hızlı bir şekilde imzalattığı kredi sözleşmesinin arasına koyduğu evrakları imzalatmak kaydı ile yapabilir. Yani siz farkında olmadan kredi kartı talep formunu ya da BES talep formunu imzalamış olursunuz. Bu konunun etik boyutunu bir tarafa bırakırsak hukuki boyutunda bir problem gözükmemektedir. Çünkü siz bu formları ıslak imza ile imzalamış bulunmaktasınız. Bu gibi bir duruma dikkat etmelisiniz ve size sunulan sözleşmenin bütün maddeleri tek tek incelemelisiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  Yorum Yaz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.