20 Ağustos 2019

Kredi Çekmeden Ev Almak  

Kredi çekmeden ev almak isteyen kişilerin peşinat olarak iyi bir birikimlerinin olması gerekmektedir. Çünkü ülkemizde ev fiyatları son zamanlarda çok artmış ve kredi çekmeden ev almak da bu nedenle de oldukça zorlaşmıştır. Ülkemiz genel anlamda Müslüman nüfusunun fazla olduğu bir nüfus yapısına sahiptir. Bu nedenle birçok kişi inançları gereği faize girmeden ev sahibi olmak gibi bir düşünceye sahiptirler. Bazı kimseler de bankalara ek bir ödeme yapmadan kendi evinin sahibi olmak istemektedir. Bu nedenlerden dolayı vatandaşların birçoğu faize bulaşmadan ev satın almanın yollarını aramaktadır.

 

Kredi Kullanmadan Ev Alınabilir Mi?

Günümüzde ev sahibi olan kişilerin büyük bir çoğunluğu banka kredisi kullanarak ev sahibi olmuştur. Hatta yeni yapılan konutların %70’inden fazlası banka kredisi ile satılmış ve halen de kredi ödemeleri devam etmektedir. Bu nedenle de toplum arasında kredisiz ev almak mümkün değildir diye bir algı oluşmuştur. Ama bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü kredi çekemeden ev sahibi olmak da mümkündür. Bu makalemizde size kredisiz ev nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

Kredi Çekmeden Ev Alınabilir Mi?

Kredisiz Ev Alma Yöntemleri

Kredi çekmeden ve kimseye faiz ödemeden konut sahibi olabilir ve yıllarca oturduğunuz evi de ipotek ettirmek durumunda kalmayabilirsiniz. Bunun için başvurabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

 

Eminevim İle Ev Sahibi Olmak

Ülkemizde faizden uzak durarak ev almak isteyen kişilerin en önemli tercih alanlarından biri de eminevim ev ve araba sahibi yapma sistemidir. Bu sisteme göre, öncelikle istediğiniz evi şirkete gösterip, o evi satın almak istediğini söyleyeceksiniz. Şirket de sizi örnek verelim 20 kişilik bir gruba alacak ve her ay bir kişiye ev alma şansı verilecek. Bu sistem altın günü sistemine çok benzemektedir. Sizin sıranız gelinceye kadar diğer kişilerin evi için ödeme yapamaya devam edeceksiniz. Tabi bu arada size kira yardımı da yapılacaktır. Eminevim sisteminde faiz yoktur. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için eminevim satış bürolarına uğrayabilirsiniz.

Page Title

REKLAMLAR

 

Birikim Yaparak Sahibi Olmak

Birikim yaparak ev sahibi olmak oldukça zordur. Bir de hazır tamamlanmış bir ev almak istediğinizde bu daha da zorlaşacaktır. Ama bunun yerine var olan küçük birikimlerinize ek olarak tanıdıklarınızda borç para bularak ev sahibi olabilirsiniz. Ev sahibi olduğunuz için de kiradan kurtulacak ve var olan borçlarınızı o şekilde daha kolay ödeyebileceksiniz. Önceki yıllarda kredi faiz oranları çok yüksek olduğu için birçok kişi tanıdıklarından özellikle de altın ve döviz cinsinden borçlanarak ev sahibi olmakta ve borçlarını da zamanla ödemekteydiler.

 

İmece Usulü Ev Sahibi Olmak

Ev sahibi olamamış ama birbirine çok güvenen en az 5 kişilik bir ekip küçük bir sermaye ile bir apartman yapabilecek bir arsa satın alabilir. Bu arsaya da imece usulü sırayla evler yapılabilir. Özellikle kardeş ya da amca çocuklarının çokça başvurmuş olduğu bu sistem sayesinde siz de faiz ödemeden ev sahibi olabilir ve bankaya da faiz ödemek durumunda kalmamış olursunuz. Faize girmeden ev almak isteyen kişilerin tercih edebileceği en iyi yöntemlerden biri de bu bahsettiğimiz iş birliği ile ev sahibi olma yöntemidir.

Kredisiz Ev Satın Alınabilir Mi?

Yukarıda saydığımız yöntemler eğer size uygun değilse tabi başka yöntemler ile de kredi çekemeden ev sahibi olabilirsiniz. Eskiden çok yaygın olan günümüzde sayısı oldukça azalan kooperatif sistemi ile ev sahibi olmak gibi bir yönteme de başvurma şansınız olabilir. Özellikle de tamamlanmış ve borcu devam eden kooperatiflerden ev bakabilirsiniz. Bazı kişiler bu evleri kullanmadan direkt satabilmektedir. Siz de bu kişilere belli bir peşinat verip ve daha sonra kooperatife kalan borcu da taksitler halinde ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Dışarıda kiraya vereceğiniz para ile kendi evinizin borcunu ödemiş olursunuz.

 

Katılım Bankacılığı İle Ev Sahibi Olmak

Ülkemizde faaliyet gösteren birkaç katılım bankası vardır. Bu bankalar faizsiz bankacılık adı altında işlemler yapmakta ve müşterilerini konut sahibi yapmaktadır. Siz de eğer sadece faiz hassasiyetinden dolayı bankalara bulaşmak istemiyorsanız bu katılım bankaların da tercih edebilirsiniz. Ama bankaya ek para vermek istemiyorum diyorsanız o halde katılım bankaları da size uygun değildir. Çünkü katılım bankaları kar payı altında sizden bir ek ödeme alacaktır. Bu da ana paranın yanında başka ödemeleri de yapmanızı gerektirecektir. 

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz