20 Kasım 2019

Kredi Çıkmadığında Sicilim Bozulur Mu?  

Kredi sicili, vatandaşların bankalar ile olan kredi ilişkilerinde borcun zamanında ödenip ödenmediği, kredi kartının taksitlerinin yatırılıp yatırılmadığı ile ilgili konuların Kredi Kayıt Bürosu tarafından takip edilmesi sonrası kişilere verilen bir nottur. Kredi işlemlerinde sorun yaşayan vatandaşlara genelde kötü sicil notu verilir. Bu da diğer bankacılık işlemlerini de olumsuz etkileyecektir. Bu yazımızda özellikle kredi sicilini  ya da  diğer bir ifade ile  kredi notunu etkileyen sebepleri  bulabilirsiniz. Ayrıca makalemizin asıl konusu olan kredi çıkmadığında sicilim bozulur mu sorusuna da ayrıntılı bir cevap vereceğiz.

Kredi notu sorgulama son yıllarda bankacılık adına en sık yaptığımız işlemler arasında yer almaktadır. Çünkü banka kredisi için başvuru yaptığımızda, banka öncelikle bizim kredi sicilimizin durumuna bakar. Riskli bir potansiyelimiz varsa o zaman bize kredi onayı verilmez. Ve buna ek olarak var olan kredi puanımız da daha da düşürülür. Yani  her banka kredisi çıkmadığında mevcut kredi notumuz sürekli düşmeye devam edecektir. Bu nedenle de kredinin çıkmayacağını düşünüyorsak kesinlikle kredi başvurusu yapmamalıyız.  Peki kredinin çıkıp çıkmayacağını nasıl anlayabiliriz?

Bir bankadan kredi başvurusu yaptığınızda banka öncelikle vatandaşın sicil bilgilerini öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu’na bakarak kişinin kredi notunu öğrenir. Kredi notuna göre kredi başvurusunu kabul eder ya da reddeder.  Burada şöyle bir sorun daha ortaya çıkmaktadır. Kişinin kredi notu düşük diye kredi talebi reddedilirse, mevcut kredi notu daha da düşer mi? Birçok kişinin aslında merak ettiği husus budur.

 

Kredi Başvurusu Reddedilirse Kredi Notu Düşer

Bununla ilgili kesin cevap olarak şunu belirtebiliriz. Kredi başvurusu yapan bir kişinin kredi onayı çıkmazsa, bu durum KKB’ye olumsuz olarak yansır ve kişinin kredi puanı daha da aşağı düşer. Bu nedenle aslında finansman başvurusu yapmadan önce kredi notunun öğrenilmesi önemlidir. Eğer kredi notunuz düşükse o halde kredi başvurusu yapmamız daha olumlu olacaktır. Öncelikle kredi notunuzu düşüren sebepleri öğrenerek işe başlamanızı tavsiye edebiliriz.

Kredi notu değerleri

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunu düşüren önemli birkaç sebep vardır. Bunları sizin için sıralamak gerekirse;

Page Title

REKLAMLAR

  • Ödenmeyen banka kredisi
  • Aksatılan kredi kartı taksitleri
  • Zamanında ödenmeyen nakit avans borçları
  • Sürekli kredi kartına asgari ödeme yapılması
  • Devlet kurumlarına olan vergi ödemelerinin yapılmaması ve bundan dolayı da kişinin hakkında haciz başlatılması
  • Ödenmeyen diğer borçlar yüzünden icra müdürlüklerinde başlatılan takipler

 

Bu yukarıdaki sebeplerden bir ya da birkaçı yüzünden kredi notunuz sürekli düşüyor olabilir.  Yukarıdaki durumların hiçbirinin olmadığını düşüyor olsanız bile yine de bilmediğiniz küçük bir borç yüzünden bile hakkınızda açılacak icra dosyası yüzünden kredi notunuz çok fazla düşebilir. Bunun için öncelikle e-devletten icra takibi yapabilirsiniz. Bu şekilde hakkınızda açılan bütün dosyaları görebilirsiniz.

 

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankaya kredi için başvuru yapmadan önce, kredi başvurusunun kabul edilmeme riskine karşı bazı tedbirler alabilirsiniz. Bu tedbirler içinde en önemlisi de kendi kredi puanınızı öğrenmektir. Kredi puanınızı öğrenerek bankaya gitmeden ve kredi başvurusu yapmadan kredinizin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağını öğrenebilirsiniz.

Kredi notunun öğrenilebileceği birkaç yöntem vardır. Bunları aşağıda sıralayalım.

Findeks kredi notu öğrenme sayfası

Findeks İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi Kayıt Bürosu, Türkiye’deki bankaların bir araya gelerek, kendi aralarında oluşturmuş oldukları vatandaşların kredi sicil raporlarını tutulduğu istihbarat ağıdır. Kredi Kayıt Bürosu, kendi bünyesinde Findeks adlı özel bir internet sitesi kurmuş ve vatandaşların kendi kredi notunu öğrenmelerinin yolu açılmıştır. Findeks kredi notu öğrenmek için ücretsiz bir şekilde Findekse üye olmalısınız. Üye olduktan sonra düşük bir ücret karşılığında ( KDV hariç 4.5 TL) kredi notu sorgulama yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmenin en kolay yollarından biri de bankanızın internet şubesini kullanmaktır. Bazı bankaları kredi notu sorgulama hizmetini ücretsiz verirken, bazı bankalar ise bu hizmet karşılığında bazı ücretler talep edebilmektedir. Ama bankalar genelde maaş müşterilerinden kredi notu sorgulama için ek ücret almamaktadır. Bunu net bir şekilde öğrenmek için sorgulama sayfasına geldiğinizde, hesabınızdan para kesilip kesilmeyeceği uyarısına bakmanız gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.