20 Kasım 2019

Kredi Erken Ödeme Geri İadesi  

Bankalardan konut kredisi çeken kişiler, konut kredilerini erken ödemeleri durumunda bankalar tarafından kesilen bir ceza ile karşı karşıya kalmaktaydılar. Bu yapılan son yargı düzenlemesi ile ortadan kaldırıldı. Yargıtay’ın vermiş olduğu karar ile artık bankalar müşterilerden kredi erken kapatma cezası almayacaklar. Peki daha önce kredi erken kapatma işlemi yapıp bankaya ceza ödeyenler bu paraları geri alabilecekler mi? Kredi erken ödeme geri iadesi için bu vatandaşların ne yapması gerekmektedir? bu sorunların cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

 

Vatandaşlar değişik dönemlerde bankalardan konut kredisi çekip istedikleri evleri satın alabilmektedirler. Bu konut kredilerinin vadeleri 120 ay hatta bazen daha uzun da olabilmektedir. Tabi vade sayısı arttıkça ödenecek faiz tutarı da o kadar artmaktadır. Bazı vatandaşlar değişik şekilde temin ettikleri paralar ile bu kredilerini erken kapatma yoluna gidebilmektedirler. Bankalar da erken ödeme yapan müşterilerine kredi erken ödeme cezası vermekte ve onlardan bu paraları almaktadırlar.

Erken Kapatma Cezasına Yargıtay Dur Dedi

 

Bankaların yapmış oldukları para kesintisi yargıya taşınmış durumda. En son bankalar aleyhine verilen karar sonrası olay Yargıtay’a taşınmış ve sonucu beklenmiştir. Yargıtay’ın almış olduğu karara göre bundan sonra bankalar artık müşterilerden erken kapatma parası almayacaktır. Uzun vadeli faiz tutarları da erken kapatma ile birlikte yeniden düzenlenip müşteri lehine bir uygulamaya gidilecek şeklinde alınan karar sonrası bir konu daha tartışmaya açılmış oldu.

 

Page Title

REKLAMLAR

Yargıtay kararı ile artık bankalar kimseden erken kapatma parası almayacak burası tamam. Peki geçmişte erken ödeme yapan vatandaşlar bu paraları geriye dönük bankadan geri isteyebilecekler mi? Bu konuda her ne kadar net bir yargı kararı olmasa da mevcut düzenlemeye göre bankaların bu paralı isteyen müşterilere vermeleri gerekmektedir. Çünkü daha önce kredi kartı yıllık aidat sorununda da aynı durum yaşanmıştı.

 

Yıllık aidatların mahkemece iptal edilmesi sonrası on binlerce kart kullanıcısı, eskiden kullanmış olduğu kart paralarını bankalardan dilekçeler ile geri istemişlerdi. Bankalar ne kadar bu durumdan hoşnut olmasalar da gerek yargı kararları gerekse ilçe hakem heyeti kararları ile bu ödemeleri geriye dönük yapmak durumunda kalmışlardı.

 

Kredi Erken Ödeme Cezası Ödemeyin

 

Şimdi aynı durum erken kapatılan kredi cezaları için de geçerlidir. Bankalar kredilerini erken kapatan müşterilerinden, kalan kredi tutarının %2’si kadar erken kapatma bedeli almaktaydılar. Bu para kesintisinin neyden olduğunu tam açıklayamayan bankalar son yargı kararı ile artık bu paraları kesemeyecekler. Bilinçli tüketiciler bu yargı kararlarını emsal göstererek bankaların bu türden bir yanlış yapmalarına engele olabilirler.

 

Şimdi asıl tartışılan ve makalemizin konusu olan nokta da şudur: kredi erken kapatma cezaları geriye dönük olarak bankalar tarafından iade edilecek mi? Bu soruya geçmişteki kredi kartları durumundan dolayı evet diyebiliriz. Özellikle yargıda bu tür durumlarda emsal göstermeler yaygındır. Kredi kartı meselesinde olduğu gibi benzer bir karar alındığı için müşteriler de geriye dönük erken ödeme cezalarını bankalardan tahsil edebilirler.

 

Bankalar bu paraları geri ödemek konusunda yavaş davranır ya da ödemeyi reddederse o halde yargıya gitmeden, ilçelerde bulunan hakem heyetine başvuru yapmanız yeterli olacaktır. ilçe hakem heyeti ile yapmış olduğunuz başvuru sonrası bankanız büyük ihtimal size ödemesi gereken parayı ödeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.