17 Ocak 2019

Kredi İçin Olması Gereken Sigortalılık Süresi

Kredi İçin Olması Gereken Sigortalılık Süresi

Yeni işe başlamış kişiler acil paraya ihtiyaç duyduklarında banka kredisi çekip çekemeyeceklerini merak ederler. Bankalar kredi verirken kişilerin hem gelir durumuna hem de sigortalılık sürelerine dikkat ederler. Çünkü devamlı bir işte çalışmayan kişiler ödemelerini aksatabileceği için bankalar bu kişilere genelde kredi onayı vermek istemezler. Bunun yerine sabit bir işte çalışan kişilere kredi onayı daha kolay koşullarda verilmektedir. Bu noktada bazı okuyucularımız, kredi için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor diye sorular sorabilmektedir.

İşe Yeni Başlayanlara Kredi 

Daha önce herhangi bir işte uzun süre çalışan ve iş yerinden herhangi bir sebepten dolayı ayrılan kişi, başka bir yerde işe başladığında  kredi başvurusunu beklemeden de yapabilir. Çünkü bankanın istemiş olduğu sigorta dökümünde hangi iş yerinde çalıştığınıza bakılmaz. Bunun yerine geçmişe dönük olarak kaç ay sigortanızın yattığına bakılır.

Banka kredilerinin onay sürecinde asıl sorun oluşturan durum da işe yeni başlayanlar kredi başvurularında ortaya çıkmaktadır. Kredi başvurusu yapan kişiler işe yeni başlamışlarsa o zaman banka bu kişiye kredi vermeyebilir. Bunun için kişinin belli bir sigortalılık gün sayısına sahip olması istenebilir.

Kredi İçin Sigortalılık Süresi Şartı

Kredi başvurusu yapan kişiler bankanın kaç ay sigortalılık şartı isteyebileceğini merak edebilir. Özellikle 1 ay önce işe giren yani 1 aylık sigortası olan birçok kişi banka kredisine başvuru yapıp kendisine kredi onayı verilmesini isteyebilmektedir. Öncelikle şunu net olarak söyleyelim; başka teminat gösteremeyen ve kefili olmayan bir kişinin 1  aylık sigorta ile kredi alması oldukça zordur.

Page Title

REKLAMLAR


Sigortasız kişilere kredi veren bankalar için tıkla


Bankalardan rahat bir şekilde kredi alabilmek için en azından 5-6 aylık bir sigortalılık süresine sahip olmak gerekmektedir. Özel sektör çalışanları için geçerli olan bu durum kamu çalışanları için kıstas değildir. Kamu çalışanları işe başladıkları an banka kredisi çekebilirler. Çünkü iş garantisi vardır bu kişilerin.

Az Sigortalılık Süresi Yüzünden Kredinin Onaylanmaması

Özelde çalışıp da bankanın maaş müşterisi olan kişiler bir aylık ya da iki aylık sigorta girişleri ile banka kredisine başvuru yaptıklarında kredileri onaylanmayabilir. Makalemizde söz konusu olan sigortalılık süresi ile banka kredisi arasındaki ilişkiye baktığımızda bankaların uyması gereken bir net kural yoktur. Burada bankaların genel tutumu hakkında bir çıkarım yapmaktayız.

Ama banka dediğimiz gibi hiç beklenmedik halde sigorta girişi yeni yapılan birine de kredi onayı verebilir. Burada tabi bankanın göz önünde tutacağı birçok etken olacaktır. Bunlara bakarsak;

  • Kişinin aylık geliri
  • Kişinin yaşı ve cinsiyeti
  • Banka kredisine başvuru yapanın sahip olduğu taşınmazlar
  • Kredi başvurucusunun kredi notu
  • İşe yeni girilmiş olsa da iş yerinin profili
  • Kişinin maaş müşterisi olup olmadığı
  • Daha önceki bankacılık işlemlerinin durumu
  • Kullanmış olduğu kredi kartlarının limiti ve taksitlerini ödeme durumu

Saydığımız kriterler bir kişinin genel anlamda kredi başvurusunun sonucu etkileyen durumlardır. Kredi başvurusu yapan kişiler sigortalılık süresi en önemli faktör olmak ile birlikte yukarıda saydığımız durumlar da oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz