20 Ağustos 2019

Kredi İçin Olması Gereken Kredi Notu

Kredi başvurusu yapan bireysel banka müşterilerinin kredi için yeterli kredi notunun olması gerekmektedir. Her banka findeks üzerinden müşterilerinin kredi notunu ve bununla birlikte kredi sicillerini öğrenir. Kredi notu ile birlikte kişilerin gelir durumu ve kredi limitleri de değerlendirilip kredi onayına karar verilmektedir. KKB’nin yaptığı değerlendirme ile kredi notu seviyeleri belirlenmiş olup hangi seviyeye kredi çıkıp çıkmayacağı az çok tahmin edilebilmektedir. Bu nedenle kredi için olması gereken kredi notu seviyesi de ön görülebilmektedir. Aşağıda hangi kredi notuna kredi çıkacağı ve hangi kredi notuna kredi verilmeyeceğini sebepleri ile anlattık.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi çekmek istediğimizde kredi notu diye bir kavram ilk karşımıza çıkan şeylerden biri olmaktadır. Kredi notu ya da findeks kredi puanın ne olduğu ve nasıl yükseltileceği en çok merak edilen konulardandır.  Kredi skorunun yükseltilebilmesi için bazı özel çalışmaların yapılması gerekmektedir. Ama bu uzun olacağı için şimdi kredi için olması gereken banka puanından bahsetmek daha doğru olacaktır.

Şu anda bankalar tarafından az riskli olarak kabul edilen kredi notu aralığı olan 1100-1499 puan arasında olan kişilerin gelir belgesi sunması ile kolaylıkla kredi çekebileceklerini ifade edebiliriz. Bunun yanında 1500 üstü olan kişilerden ise gelir belgesi de istenmeden kredi verilebilmektedir.


Sizin İçin Seçtik:  Düşük puana kredi veren banka konulu yazımızda faydalı bilgiler bulabilirsiniz.


İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi birçok farklı kredi çeşidi var. Bunlarda birine ihtiyaç duyduğumuzda ilk başvuracağımız yer banka olacaktır. Bankanın da ilk bakacağı şey kredi puanı olacaktır. Bankalar findeks kredi notunu önemser çünkü size verilen o puan ödeme durumunuzu göstermektedir. Öncelikle kredi notunun ne olduğuna bakalım.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Notu Hakkında Birkaç Detay Bilgi

Kredi notu; kredi ve ya kredi kartı ödemelerinizin düzeni ile ilgili bütün verilerin Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınması ile ortaya çıkan 0 ile 1900 arası puan tablosudur. Geçmiş ödemelerinizi inceleyerek elde edilen puan gelecekte ödeme düzeniniz ile ilgili bir fikir veriyor. Ona göre bankalar kredi başvurunuzu onaylıyor ya da red cevabı veriyor.

Kredi Notu Önemli Mi?

Kredi notu birçok banka için önemlidir. Ancak kredi notuna bakmadan hatta sicili kötü durumda olanlara bile kredi veren bankalar vardır. Ziraat Bankası, ING Bank, Denizbank, Halkbank, QNB Finasbank gibi bankalar bunlardan bazılarıdır.

Kredi Puanı Hangi Aralıkta Yer Almalı?

Kredi puanının Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplandığını söylemiştik. Şimdi gelin 0 ile 1900 arası puan tablosunun nasıl gruplandığına bakalım.

0-699 En Riskli

700-1099 Orta Riskli

1100-1499 Az Riskli

1500-1699 İyi

1700-1900 Çok İyi şeklinde gruplandırılır.

700 ve Altı Puana Sahip Olan Kredi Çekebilir Mi?

Bu grupta yer alanlar riskli durumdadır, yani önceki ödemelerini düzenli yapamamış bir şekilde aksatmış kişilerdir. Bu kişilerin kredi çekmesi zordur. Ancak ipotek ya da kefil göstererek kredi çekebilirler.

Orta ve Az Riskli Grupta Yer Alanlara Kredi

Bu grupta yer alanlar yine risk taşır ancak bir alt gruba göre daha iyi durumdadır. Düzenli maaşı olan bir memuru kefil göstermesi istenebilir. Ya da kendisine ait taşınır veya taşınmaz malı ipotek göstermek suretiyle kredi çekebilir.

1500 ve Üstü Puana Sahip Kişilere Kredi

Bu kişiler daha önceki kredi ödemelerini düzenli yapmış bankaların en sevdiği müşteri grubudur. Bankalar bu kişilere kolaylıkla kredi vermektedir.

Kolay Kredi İçin En İdeal Kredi Puanı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi riskli gruplarda yer alanların kredi alabilmesi zordur. Bu ancak teminat ya da kefil ile mümkün olmaktadır. Yani kolaylıkla kredi alabilmek için puanınız en az 1500 puan olmalıdır. Bu puan ve üstünde bir puana sahipseniz ihtiyaç, taşıt ya da konut fark etmez bankanız istediğiniz krediyi kolayca size verecektir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz