17 Ocak 2019

Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Eve İcra Gelmesi

Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Eve İcra Gelmesi

Türkiye’de milyonlarca kredi kartı müşterisi bulunmaktadır. Kredi kartı kullanım alışkanlıklarını düzenli hale getiremeyen ve doğru kart kullanma yöntemlerini uygulamayan kişiler zamanla kredi kartlarınızı ödeyemeyecek duruma gelebilir. Bu kişiler kredi kartı borcu yüzünden haciz ile karşı karşıya kalabilmektedir. Ama kredi kartı yüzünden icra takibinin başlatılması bazı şartlara bağlıdır. Şimdi bu makalemizde; kredi kartı borcu ödenmediğinde eve icra gelir mi sorusunun yanında, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusunun da yanıtını bulacağız. İşte detaylar…

Kredi Kartı Borcu Yüzünden İcra Gelmesi

Türkiye’de şu anda kredi kartı borcu olmayan kişi hemen yok gibidir. Ama kart borcu yüzünden icralık olan kişi sayısı da az değildir. Bankalar 3 ay borcun ödenmesini bekler. 90 günlük süre bitiminde halen borç ödenmedi ise o zaman banka için 3 seçenek olacaktır. Bunlar;

Borcu bir avukatlık bürosuna havale etmek ( Türkiye’de bankaların en sık yaptığı işlemdir. Bu işlem ile banka aradan çıkar ve avukatlık bürosu tüm işlemleri takip eder.

Banka Avukatının Borçluyu İcraya Vermesi; Bu işlemde icra ile banka avukatı bizzat ilgilenir. İlk durumla pek farklı olmayacaktır.

Son seçenek ise bankanın yeni bir ödeme planı çıkarmasıdır; Burada icra ile uğraşmak istemeyen banka gelir belgesi beyan eden kişiler için kart yapılandırma seçeneği sunabilir.

Herkesin mutlaka az çok kredi kartı borcu bulunmaktadır. Kredi kartı ile yapılan harcamalar sonrası ekstre tarihinden itibaren 5-10 gün içinde ödemelerin yapılması gerekmektedir. Kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler, daha sonra bankaların yaptırımları ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Kişilerin en korktukları durumlardan biri de evlerine icra gelmesidir.Bunun için bankalar 3 ayı esas almaktadır. Bir kart kullanıcısı borcunu 3. Ayda da ödemediğinde, kişi avukatlık olur. Avukatlık olan kişiler borcunu ödemek için tahaahüt imzalamazsa bu sefer icraya verilir. İcralık masrafları ve avukatlık ödenekleri derken kişi iyice borç içine girmiş olur. Avukatlık olan kişiler banka ile anlaşma imzalayabilir. Ama anlaşmaya rağmen borcunu ödemeyen kişiler bu sefer hapse girme riski taşımaya başlar.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Kartı Yüzünden Avukatlık Olmak

Bankalar alacaklarını tahsil edebilmek için icra takibi yapmaktadır. Bu icra işlemlerini de genelde banka avukatları takip etmektedir. Bu konuda bankanın tüm yetkileri bu avukatlara verildiği için, icra başlangıcı öncesi avukatlar, kart borçlusuna yapılandırma teklifi sunar. Kredi kartı yapılandırmasını kabul eden kişilere bankadan bankaya değişmekle birlikte ne fazla 48 aya kadar yapılandırma uygulanır. Bu yapılandırma borcu ödemeyen kişilerin en sonunda evine icra uygulanır. Varsa araba ve diğer araçlara el konulabilir.

Özetle, kredi kartı borcu 3. Aydan itibaren ödenmemesi ve banka avukatının sunmuş olduğu yapılandırmaya da uyulmaması sonrası ev haczi kaçınılmaz olacaktır.

Kredi Kartı Yapılandırma İmkanı Veren Bankalar

Kredi kartı borcunu ödeyemiyorum ne yapmalıyım diyen birçok kişiye kesin çözüm için kredi kartı yapılandırma önerisi sunmaktayız. Bunun nedeni de şudur; kredi kartı yapılandırma makul faiz oranları ile belirlenmektedir. Yani en düşük kredi kartı yapılandırma faizi sunan bankaların faiz oranları; %1,30’lara kadar düşmektedir. Ama standart olarak bankalar birçok kez kredi kartı yapılandırma faiz oranlarını %2’ye yakın tutmaktadır.

Geçtiğimiz sene bir sicil affı çıkmış ve bu af ile birlikte kart borçlarına da af gelmiştir. Kredi kartları borçlarına af direkt uygulanmayıp, sadece yeniden yapılandırma fırsatı sunuldu.  Bu konuda bankalara kredi kartı 72 ay taksitlendirme ve 48 ay kredi kartı taksitlendirme hakkı tanındı. Kullanmış olduğunuz kredi kartı hangi bankanın ise o bankaya giderek kart yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Erteleme Ya Da Borç Dondurma

Kredi kartı borcu olan kişiler, bu borçlarını ödeyemediklerinde, ya da askerlik gibi bir durumdan dolayı uzun süre çalışamayacakları zaman kredi kartı borç dondurma başvurusu yapmak isterler. Kredi kartı borç erteleme başvurusu da yapan bu kişilerin genelde hayal kırıklığı yaşadığını söyleyebiliriz. Çünkü, direkt olarak kart borcu erteleme yapılamaz. Bunun yerine şöyle bir uygulamaya gidilebilir,  Kredi kartı yapılandırma başvurusu kabul edilen kişilere, yeni taksitlerinin tarihini birkaç ay ötelemek için bir talepte bulunabilir. Bu şekilde kart borcu öteleme şansı doğabilir. Bunun dışında ayrıca kart borcu erteleme ya da dondurma söz konusu değildir.

Kredi Kartı Borçlarını Senet Karşılığı Kapatan Yerler

Birçok kişi bankalara yüksek faiz ödememek için kredi kartı borcunu kapatmak için senetle borç veren yerlere başvuru yapmaktadır. Senetle kredi kartı borcunu ödeyen kişiler, genelde bunu belli bir komisyon karşılığı ve uygun vadeler ile yapar. Örneğin, 12 bin TL borcu olan birisi, bunu ödeyemediğinde 24 ay senetle normalde 500 tl taksitle ödemesi gerekirken senedi hazırlayan kişiye ise her ay 100 TL gibi bir komisyon ödemek durumunda kalabilir. Bu tamamen kişilerin elinde olan bir durumdur. Senetle borç para veren yerler daha çok İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Taksitleri Bitmemiş Borcu Olan Kredi Kartını İptal Etmek başlıklı makalemizde borcu olan kartı kapatma, kart nasıl kapatılır ve kredi kartı kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz