20 Ağustos 2019

Kredi Kartı Borcu Varken Kart Kapatma

Kredi kartını herhangi bir nedenden dolayı artık kullanmak istemediğinizde kartınızı kullanıma kapatabilir ya da tamamen iptal edebilirsiniz. Kredi kartı iptali ile kullanıma kapatılması yani bloke edilmesi farklı durumlardır.  Bu yazımızda kredi kartının tamamen kapatılma süreci hakkında bilgi verirken aynı zamanda kart borcunun devam etmesi durumunda kredi kartının nasıl kapatılacağı ve bunun mümkün olup olmadığını da belirttik. Henüz yazımızın başında izah edecek olursak; kredi kartı borcu varken kart kapatılabilir. Bu noktada sorun çıkmaz. Kart kapatıldıktan sonra borçlar da devam edeceği için borçların nasıl ödeneceğini de anlattık.

Kredi Kartını Kapatarak Ondan Kurtulma

Kredi kartı; Bankaların sizler için hazırlamış olduğu, post cihazının olduğu her yerde kullanılabilen ve nakit avans çekilebilen bir araçtır. Kredi kartlarının belirli bir limiti vardır ve alışverişlerinizi bu limit üzerinden gerçekleştirirsiniz. Limitinizi kendi maaş durumunuzu da hesaba katarak banka ile de görüşüp kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Kredi kartları paraya ihtiyaç duyduğunuz anda ATM ye gidip nakit paraya çevirip kullanabildiğiniz gibi yapacağınız alışverişlerde de taksit yapma ve bonus imkânlarıyla da ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Kartınızı doğru ve etkin yönetebildiğinizde kredi kartının avantajları saymakla bitmediği gibi doğru kullanılmadığında da sizi borç yatağı haline getirebilir. İşte o zaman işin içinden çıkamaz duruma gelip, son çare olarak kartı kapatmak istersiniz. Peki, ödenmeyen borçlar varken kredi kartı kapatılabilir mi?

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Aslına bakarsanız kredi kartını iptal ettirmekle kredi kartını kapatma terimlerini çoğunlukla birbirlerine karıştırılmaktadır. Aralarında nüans farkı bulunmaktadır. Kredi kartı kapatma; kartı belli bir dönem kullanmama için kapatma istediğiniz zaman kullanıma açabilirsiniz. Kredi kartını iptali ise; kartı tamamen kullanıma kapatmaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Kullanmakta olduğunuz kredi kartını iptal ettirmek istediğinizde kullanmanız gereken 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemden ilki bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kartı iptal ettirmek istediğinizi beyan etmek, diğer yöntem ise bankanın şubesine gidip, kartı iptal ettirmek istediğinizi belirterek dilekçeyi doldurup imzalamak.

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartının İptali Yapılabilir Mi?

Ödemeleri devam eden kartın iptalini yapmak mümkündür. Bu konuda müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmelerde kartı kesinlikle kapatmak istediğinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde müşteri temsilcisi ılımlı bir dil kullandığınızı anladığı anda kartın iptal olmaması için ısrarcı olarak size farklı alternatifler sunacak ve nihayetinde kartı iptal etmekten vazgeçeceksiniz.

Kredi kartınızı kapatmak istediğinizi beyan etmeniz durumunda; Bankalar 10.03.2007 tarih ve 26458 sayılı resmi gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren  “ Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmelik Kapsamında kart sahiplerinin iptal isteğini 7 gün içerisinde yerine getirmek zorundadırlar. Aksi bir durumla karşılaştığınızda ise yapabileceğiniz yöntem; Elinizde kartı iptal ettirmek istediğinize dair belgelerle BDDK ya şikâyet dilekçesi verebilirsiniz. Sizin kart iptali hakkınız olsa bile bankaların bu yöndeki tutumu farklı olacak, sizin kartı iptal etmenizi değil, borcunuzu kapatmanız yönünde olacaktır,

İptal Edilen Kredi Kartının Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızı iptal ettirseniz bile borçlarınızı taksitlendirerek borç eritilene kadar borcu ödemelisiniz. Elinizde borcu kapatabilecek kadar nakit paranız varsa tek seferde kapatmak size avantajlı olabilmektedir. Tüm borcunuzu kapatmak için ekstra bireysel ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Fakat bu durumda unutulmaması gerekli bir husus olarak bu kredide ekstra faiz uygulanmakta, borcunuzu tamamen eritseniz dahi faizinizi tamamen kapatmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Hızlı Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz