Kredi Kartı Borcu Yapılandırma ve Taksitlendirme Nasıl Yapılır

Kredi kartı kullanıcıları, yapmış oldukları kart harcamaları sonrası biriken borçlarını ödemekte zorlanmaları durumunda, hem kredi kartı taksitlendirme hem de kredi kartı yapılandırma imkanlarından yararlanabilmektedir. Öncelikle birçok kişi kart yapılandırma ve tek çekim taksitlendirme arasındaki farkı bilmediği için iki işlemi aynı zannetmektedir. Ama bankaların uygulamış olduğu kredi kartı yapılandırma işlemi ile kredi kartı taksitlendirme işlemleri tamamen farklıdır. Bu yazımızda kredi kartı taksitlendirme nasıl yapılır ve kart yapılandırma şartları nelerdir hakkında en doğru bilgileri bulabilirsiniz.

 

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Yasası Çıktı

Kredi kartı kullanıcıları yapmış oldukları taksitli alışverişler ya da tek çekim alışverişlerin ödeme gününü geçirdiklerinde, banka tarafından uyarılmaktadır.  Uyarıya rağmen borçlarını ödemeyen kişiler için sürenin 3 ayı bulması sonrası banka tarafından icra takibi başlatılmaktadır. Bu durum birçok vatandaşı olumsuz etkilediği için hükümet 2016 yılı eylül ayında bir kredi kartı yapılandırma kanunu çıkarttı.

Kredi kartı borç yapılandırma kanununa göre, kart sahipleri bankalara başvuru yapmaları durumunda kendilerine 6 yıllık vadeler ile kart borcu kapatma kredileri çıkartılmakta ve kişiler bu sayede borçlarını uzun vadelerde ödeyebilmektedir. Ama bu söz konusu 72 ay eylül ayı öncesi borcu olanlar için geçerlidir. Şu anda kredi kartını yapılandırma isteyenler için 48 ay kredi kartı borcu yapılandırma kanunu mevcuttur. Yani bankaya yapılandırma başvurusu yapan kişiler için en fazla 4 yıl yapılandırma yapılmaktadır.

 

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Hesaplaması

Kredi kartı borcunu 48 ay ya da daha farklı bir vade oranı ile yapılandırmak isteyenler için, kredi kartı yapılandırma faiz hesaplama örneği hazırladık. Bankalar kredi kartı yapılandırmalarından kaç para faiz almaktadır? Kredi kartı yapılandırma faizi ne kadardır?

BDDK tarafından kredi kartı yapılandırma faizlerinin en alt ve en üst limitleri belirlenmiştir. Buna göre bir banka, kredi kartı yapılandırma başvurusu yapan biri için en fazla %2,51 üzerinden kart yapılandırma faizi hesaplayabilir. Şu an birçok banka bu yüksek oran yerine %2’nin altında kredi kartı faizi uygulamaktadır. Kredi kartı gecikme faiz oranları 2017 yılı için %1,84 olarak belirlenmiş olup, kart yapılandırma işlemi yapacak olan banka müşterilerinin ise bu faiz yerine yapılandırma faizi ödemesi sağlanmaktadır.

Aşağıda dört tane bankanın kredi kartlarına ait olan ve 48 ay yapılandırma seçeneği ile hesaplama örnekleri verilmiştir. 10 bin TL kredi kartı hesaplama örneği için dört bankanın teklifi görülmektedir. Vakıf Bank yapılandırma seçeneğinde, 48 ay için %1,75 faiz oranı belirlenirken aylık ödeme de 333 TL olarak görülmektedir. Denizbank kredi kartı yapılandırma faiz oranı ise %1,78 kabul edilip aylık ödeme tutarı da 335 TL’dir.

 

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Hesaplaması Vakıfbank Denizbank

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Hesaplaması Garanti Bankası TEB Bankası

Kredi Kartı Borcunu Dondurma Başvurusu Kabul Ediliyor Mu?

Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler bunun çözümü için kart borcu dondurma ya da erteleme seçeneğini kullanmak istemektedir. Bankalar şu anda kredi kartları için yapılandırma ve taksitlendirme yaparken, kredi kartı dondurma işlemi yapmamaktadır. Kredi kartı erteleme başvurusu için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Kredi kartı borç erteleme işlemleri için ise bankaya başvuru yapıp 3 aya kadar erteleme talep edebilirsiniz. %2,51’den yüksek olmayacak şekilde kredi kartı erteleme faizi uygulanmaktadır

Page Title

REKLAMLAR

 

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Hesaplama

Kredi kartı borcu taksitlendirme, yapılandırmadan farklı bir bankacılık işlemidir. Kredi kartı taksitlendirme, kart ile tek çekim yapan bir banka müşterisinin hesap kesim tarihinden önce bankayı arayarak kredi kartı taksitlendirme başvurusu yapmasıdır. Bu başvuru genelde hemen kabul edilip, isteğe bağlı olarak 3,6,9,10,11,12  ay kredi kartı taksitlendirme yapılabilmektedir.

Kredi kartı taksitlendirme faiz oranları, bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. 100 TL ve üstü yapılan tek çekim alışverişler için geçerli olan kredi kartı taksitlendirme işlemi için aylık faiz oranı olarak en fazla %2,51 talep edebilirler. Bu faiz oranı bir kredi kartına uygulanabilecek en yüksek faiz oranıdır. Ama bankalar müşteri memnuniyeti açısından BDDK’nın kendilerine vermiş olduğu bu yüksek faiz oranını çoğunlukla kullanmayıp genelde faiz oranlarını %2’nin altın düşürmektedirler.  500 TL’lik tek çekim bir harcama yapan banka müşterisi bu borcu 6 ay taksit ve aylık %2 faiz oranı toplamda 620 TL ücret ödeyecektir. 6 aylık süre için, 120 TL’lik banka komisyon faizi alınacaktır.

 

Garanti Bankası Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Hesaplaması          

Garanti Bankası kredi kartı taksitlendirme başvurularında en fazla 11 ay taksit yapmakta ve  ve faiz oranı olarak da %1,84 ‘ü baz alarak kredi hesaplama yapmaktadır. Aşağıda Bankası 500 TL borç taksitlendirme Garanti Bankası Bonus kullanıcıları kredi kartı taksitlendirme başvurusu yaptıklarında güncel faiz oranları ile aşağıdaki hesaplamayı görecektir.

 • Taksitlendirilecek Tutar : 5000,00 TL
 • Taksit Sayısı : 11 Ay
 • Ücret: 0 TL
 • Faiz Oranı :% 1,84
 • Aylık Taksit Tutarı : 516,95 TL*
 • Toplam Geri Ödeme : 5686,49 TL

 

İş Bankası Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Kredi kartı ile yapılan alışverişleri taksitlendiren diğer bir banka da İş Bankasıdır. İş Bankası için 5000 TL kredi kartı hesaplama örneği aşağıda verilmiştir.

 • Alışveriş Tutarı : 5.000 TL
 • Taksit Sayısı : 6
 • Taksit Tutarı : 833,33 TL
 • Ödenecek Peşin Faiz Tutarı (KKDF & BSMV Dahil) :315,00 TL
 • Ödenecek Toplam Tutar : 5.315,00 TL

 

Ak Bank Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Akbank kredi kartı taksitlendirme işlemleri için 12 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır. Kredi kartı faiz oranı %1,84 olan Ak Bank için 5000 TL kredi kartı taksitlendirme örneği aşağıda verilmiştir.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Bu bankalar dışında; Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, TEB, Finansbank, ING Bank, Şeker Bank ve Deniz Bank kredi kartı taksitlendirme ve yapılandırma başvurularını almaktadır. Kredi Kartı borcu taksitlendirme başvuruları müşteri hizmetleri kanalı ile yapılabileceği gibi, SMS ile de yapılabilmektedir. Kredi faiz oranları ve vade sayıları ile ilgili net bilgi alarak taksitlendirme yapmak isteyenler bankaların müşteri hizmetlerini arayarak tek çekim kredi kartı borçlarını taksitlendirebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartında Biriken Puanlar Silinir Mi ? başlıklı makalemizde hakem heyeti şikayet, hediye puanların silinmesi ve kredi kartı puanları silinmez hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.