20 Kasım 2019

Kredi Kartı Borcuna Ne Kadar Faiz Gelir?  

Kredi kartı kullanıcıları kart ödemelerini geciktirdiklerinde bazı oranlar üzerinde gecikme bedeli ödemek durumundadır. Her geciken gün için faiz ödemesi yapmak zorunda olan kredi kartı kullanıcıları, borçlarını değişik geçerli nedenlerden dolayı geciktirseler bile dikkatli olmak zorundadır. Çünkü, çok fazla geciktirilen kredi kart borçları kullanıcıların hiç beklemediği borç artışlarına neden olabilmektedir. Peki kredi kartı borcuna ne kadar faiz gelir? Bu sorunun yanıtı için bir araştırma yaptık.


Merkez Bankasının belirlemiş olduğu kredi kartı gecikme faiz oranları üzerinden sizin için örnek hesaplamalar yaptık. Kredi kartı gecikme faiz oranları bankadan bankaya değişmekle birlikte her banka için sınırsız bir borç faizi yansıtma hakkı da tanınmamıştır. Kredi kartları borçlarının gecikmesi durumunda, bankalar kart sahipleri için en fazla ve an az uygulayabilecekleri faiz oranları Merkez Bankası tarafından her 3 ayda bir yenilenerek ilan edilir.


 

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?

Kredi kartı harcamaları sonrası yapılan ödemeler zamanında yapılırsa bununla ilgili olarak herhangi bir gecikme zammı ya da faizi ödenmez.  Ama hesap kesiminden sonra son ödeme tarihi geçen kredi kart borçları henüz ödenmediyse o zaman bankalar tarafından kart için gecikme faizi hesaplanır.

Kredi kartlarına uygulanan gecikme faizi ile nakdi faizler aynı şey değildir. Gecikme faizi toplam dönem borcu tutarının asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için hesaplanan gecikme zammıdır. Ama nakdi faizler ise asgari tutar dışında kalan tüm dönem borcu için hesaplanan ayrı bir faiz oranıdır.

Kredi kartının sadece asgari ödemesini yapan kişiler için gecikme zammı yerine nakdi faiz zammı uygulanır. Bu oran genelde bankalar tarafından gecikme zammından daha düşük tutulmaktadır. Bundan dolayı birçok kişi dönem borcunu ödeyemese bile en azından asgari ödemeyi yapmaya çalışmaktadır.

 

2017 Kredi Kartı Borç Faizleri Hesaplama

Her 3 ay da bir Merkez  Bankası kredi kartlarına uygulanacak faiz oranları ile ilgili üst ve alt limitleri belirler. Buna göre 2017 yılı içinde geciken kredi kartları için belirlenen gecikme faiz oranları; alt limit için  %1.84 iken üst limit ise %2.34’tür. Yani bir banka bu iki faiz oranı arasında dilediği artış ya da indirimi yapabilir.

Fakat bankalar, kredi kartı borç faizlerini hesaplarken bu oranlardan daha yüksek oran belirleyemez. Kredi kartı kullanıcıları yapacakları hesaplama ile bankanın kendisinden daha yüksek borç faizi aldığını tespit etmesi durumunda, bunu ilgili ilçe hakem heyetine başvuru yapmak kaydı ile bildirebilir. Geriye dönük tüm alacaklar bu şekilde eksiksiz tahsil edilebilir.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Kartı Gecikme Faizi Örnek Hesaplama

Aşağıda gösterilen tabloda kredi kartı ödemesinin gecikmesi durumunda ödenecek toplam faiz oranları verilmektedir. Faiz oranları ve günler belirlenerek hesaplama yapılır ve dönem içinde ödenmesi gereken toplam borç çıkartılır.

 

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Örneği

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Örneği 1

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Örneği

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Örneği 2

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Örneği

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Örneği 3

 

Tüm Bankaların Kredi Kartı Gecikme Faiz Oranları

Tüm bankaların ana  sayfasından alınan verilere göre, 2017 yılında kredi kartları için uygulanacak olan gecikme faiz oranları aşağıda banka banka listelenmiştir. Her banka için faiz oranları değişkenlik göstermek ile birlikte üst gecikme faiz oranları ile alt gecikme faiz oranları farklılık göstermektedir.  Bankalar, Merkez Bankasının açıkladığı faiz oranları dışına çıkmadan istedikleri gibi faiz oranları ile oynama yapabilirler. İşte bankaların kredi kartı gecikme faiz oranları;

Kredi kartı Gecikme Faiz Oranları ( Tüm Bankalar)

Kredi kartı Gecikme Faiz Oranları ( Tüm Bankalar)

Bir önceki yazımız olan Üniversite Öğrencisi Kredi Kartı Alabilir mi? başlıklı makalemizde en uygun üniversite kredi kart, üniversite kredi kartı ve üniversite öğrencisi kart limiti hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.