21 Kasım 2019

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Şikayet Edilir?  

 

Günümüzde artan teknolojik imkanlar ve her yere ulaşan online hizmet ağları sayesinde bütün iş ve işlemlerimizi sanal olarak gerçekleştirme olanaklarını yakalamış bulunmaktayız. Artık ister şehirde ister kırsalda yaşayalım, online hizmetlerden yararlanmamak gibi bir durumumuz kalmadığını söyleyebiliriz. Birçok alışveriş alanında özellikle kredi kartı olmadan alışveriş yapmak neredeyse çok az rastlanır hale gelmiştir.

Özellikle bankaların ve markaların ortaklaşa yapmış oldukları kampanyalardan yararlanmak ve internet üzerinden alışveriş yapabilmek için kredi kullanmamız en zorunlu durumların bir tanesi haline gelmiştir. Bu yönüyle baktığımızda artık herkeste kredi kartı mevcut olup, birçok kimsede buluna kart limitleri de oldukça yüksek düzeyde olmaktadır. Ve bu yüksek düzeydeki kart limitleri internet üzerinde dolandırıcılık peşinde koşan art niyetli kişilerin iştahını kabartmaktadır.

Son yıllarda kredi kartı dolandırıcılığında inanılmaz sayılara ulaşıldığını belirtmek zorundayız.  Ve bu konu ile ilgili binlerce şikayet alınmaktadır. Sizin de her an başınıza gelebilecek bir durumda, kredi kartı dolandırıcılığı nasıl şikayet edilir? Sorusuna net bir cevap bulunması gerekmektedir. Bu konuda gereken bilgiye ve donanıma sahip biri öncelikle bu dolandırıcılara karşı daha temkinli olacaktır. Başına da böyle üzücü bir olay gelmesi durumunda da oluşacak mağduriyetini gidermek için en etkili yolları da zaman kaybetmeden aşındırmış olacaktır.
Kredi kartınızla özellikle online olarak sizden habersiz para çekimi ya da alışveriş yapılma riski her zaman vardır.

Page Title

REKLAMLAR

Bazı dolandırıcıların kullanmış olduğu yöntemlerin başında gelen cep telefonunuza gelen bir bilgi mesajını onaylamanız istenir, bu onaydan sonra artık kredi kartınızdan değişik miktarlarda sizin adınıza para çekimi yapılabileceği gibi alışveriş de yapılabilecektir. Bu tür güvenilir olmayan mesajlara itibar etmemeniz kredi kartınızın güvenliği açısından oldukça önemlidir. Yine de sizden habersiz bir çekim yapıldığını düşünüyorsanız hemen internet bankacılığınızdan bunu sorgulayabilir ya da banka şubesine giderek bunu öğrenebilirsiniz. Bu tür dolandırıcılar işlemleri birkaç dakika içerisinde gerçekleştirdiği için özellikle yapılan usulsüz çekimi belirlediğiniz anda bankanızı hemen arayıp provizyonda bekletilen yasa dışı işlemleri iptal edebilirsiniz.

Yapılan dolandırıcılığı geç fark etmeniz de sizin için artık kaybedilmiş bir maddi kayıp değildir. Halen bankanıza başvurarak uğradığınız zararı karşılanmasını isteyebilirsiniz. Eğer yapılan dolandırıcılık sizin neden olmuş olduğunuz bir açıktan kaynaklanmıyor ya da kart bilgilerinizi güvenilir olmayan yerlere vermemişseniz bu konuda bankanızın güvenlik sisteminden kaynaklı bir dolandırıcılık şüphesi doğacaktır. Bu konuda bankanıza gerekli müracaatı yapıp zararınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra bankanızın size vereceği olumsuz bir cevaptan sonra kaymakamlık nezdinde bulunan tüketici hakem heyetine, kartınız üzerine yapılan usulsüz alışveriş ekstresi ve bankadan  aldığınız olumsuz yanıt ile başvuru yapmanız gerekecektir. Haklılığınız kanıtladığınız anda, buradan yüksek ihtimal olumlu cevap alacaksınız.

Fakat alabileceğiniz olumsuz bir yanıttan sonra mağduriyetiniz devam edeceği için bir yandan bankayı gerekli bütün belgelerle BDDK’ya şikayet edip aynı zamanda alacağınız bir avukatlık yardımı ile gereken hukuki seçenekleri değerlendirip, bankayı adli makamlara şikayet edebilirsiniz. Burada önemli olan husus şudur, kesinlikle haklı olduğunuzu ispatlayan belgeleri sunmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kaybedeceğiniz mahkeme sonrasında maddi kaybınız çok daha fazla artacaktır.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Öğrencisi Kredi Kartı Alabilir mi? başlıklı makalemizde en uygun üniversite kredi kart, üniversite kredi kartı ve üniversite öğrencisi kart limiti hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.