17 Ocak 2019

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş!  

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş!   

Kredi kartınızın arka yüzünde yer alan 3 haneli güvenlik kodunuzun herhangi bir sebepten dolayı artık okunamıyor olmasından dolayı internetten alışveriş yapma ile ilgili problemler yaşayabilirsiniz. Birçok kişi kredi kartını cüzdanında taşıdığı için ya da değişik şekillerde hor kullandığı için bu güvenlik kodu deforme olmuş olabilir. Kredi kartı güvenlik kodu silinmiş ne yapmam gerekiyor, güvenlik kodu silinmiş kartla alışveriş yapılır mı? Şeklindeki soruları cevaplayabilmek için bu makalemizi kaleme aldık.

Ülkemizde kredi kart sahiplerinin sayısı 30 milyon civarında iken, kredi kart sayısının da 140 milyon civarında olduğu tahmine edilmektedir. Tabi iptal edilen kartlar ve yeniden çıkarılan kartların sayısı her geçen gün değiştiği için bu rakamın net olduğunu söyleyemeyiz. Fakat rakamın büyüklüğünden anlaşılacağı üzere, ülkemizde büyük bir kart potansiyeli olduğunu kabul etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle özellikle kredi kartları ile ilgili merak edilen onlarca soru olmaktadır. Kredi kartları ile ilgili en çok merak edilen konuların başında ise, kredi kartlarının arka yüzünde yer alan güvenlik kodunun silinmesi durumunda ne gibi bir yöntemin izlenmesi gerektiğidir.

Kredi kartlarının basım kalitesi ile de ilgili olan bu silinme probleminin diğer önemli bir nedeni de bu kartlarımızı diğer kartlarımızla birlikte cüzdanımızda korunaksız olarak taşımaktır. Diğer kartlarla sürekli sürtünen ve terleyen bu kartlar zamanla deforme olurlar ve üzerlerindeki yazılar silinirler. Özellikle kabartılmamış olarak basılan rakamların silinmesi vatandaşları zor durumda bırakabilmektedir.

 

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş!  

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş!

Güvenlik Kodu Silinen Kartla Sanal Alışveriş Yapılamaz!

İnternetten alışveriş yapabilmek için kredi kartınızın hem ön hem de arka yüzündeki bilgileri net bir şekilde görmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler olmadan kredi kartı ile sanal ortamda alışveriş yapmanız oldukça zor olacaktır. Peki kredi kartındaki  CVC kodunun silinmesi ne gibi sorunlar oluşturabilir? Kredi kartının iptal olmasına neden olabilir mi? Aslında b güvenlik kodunun silinmesi kredi kartınızı iptal olmasına neden olmaz. Kredi kartınızın arka yüzünde bulunan elektronik okuyucunuzun bozulmaması size kartınızın kullanımında sorun çıkarmayacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi karınızın hem ön hem de arka yüzündeki numaraların tamamı silinse bile yine de kartınızı fiziksel alışverişlerde kullanabilirsiniz. Ama internetten yapacağınız alışverişlerde bu kartınızı kullanamayacağınız için bu bilgilerin silinmesi sizin için sorun oluşturacaktır.

Kredi kartınızın güvenlik kodunun silindiğini fark ettiyseniz bunun bir tek çözümü olduğunu bilmelisiniz. Bu da bankanıza bu bilgiyi vererek bankanızdan yeni bir kredi kartı talep etmenizdir. Bankanızla yapacağınız anlaşma gereği size gelecek olan kredi kartının ne basım ücretini ne de gönderi ücretini ödememeye çalışınız. Zaten bu konuda bankalar pek de sorun çıkarmamaktadırlar.

CVC Okunmazsa Sanal Kartla Alışveriş Yapın!

Kredi kartınızın yeniden basılıp size gönderilmesi zaman alacaktır. Bu ortalama 7-10 gün arasında olmaktadır. Bu süre zarfında özellikle de internetten acil bir alışveriş yapma gereği duyabilirsiniz. Bununla ilgili size kolaylık olması açısından bir öneride bulunacağız.

Gerçek kartınıza bağlı olarak bir sanal kart çıkarabilirsiniz. Sanal kartınız sayesinde bütün kart bilgilerinizi internet bankacılığınızın sayfasında görebileceğiniz için, internetten alışveriş yapmak sizin için oldukça kolay olacaktı. Sanal kartınızın ön ve arka yüzündeki bilgiler tamamen gerçek kartınızdaki bilgilerden farklı olacağı için en azından  fiziksel kartınız gelinceye kadar bu şekilde sanal karttan internetten alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal karta başvuru yapabilmek için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Müşteri hizmetleri temsilcisi sizin gerçek kartınıza bağlı olarak size  bir sanal kart tanımlayacaktır. Siz bu sanal kartın limitini özgür bir şekilde belirleyebileceksiniz. Sanal kartınızın limiti de gerçek kartınızın limitinden kullanılacağı için çok fazla harcama yaparım korkusu da yaşamayacaksınız. Her iki kartınızın toplam limiti gerçek kartınızın limitini geçmeyecektir.

Bu konu hakkında sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede uzman kadromuz ile sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

Bir önceki yazımız olan Taksitleri Bitmemiş Borcu Olan Kredi Kartını İptal Etmek başlıklı makalemizde borcu olan kartı kapatma, kart nasıl kapatılır ve kredi kartı kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz