20 Ağustos 2019

Kredi Kartı Koruma Sigortası

 

Kredi kartlarının kullanıcılarına sağlamış olduğu avantajların yanında özellikle taksitlendirme seçeneği ile birlikte artık günümüzde neredeyse herkesin aktif olarak kullanmış olduğu bir hizmet uygulaması haline gelmiştir. Artan her türlü ihtiyacımızı ister sanal ister gerçek ortamda olsun kredi kartı ile gidermeye çalışırız. Yaptığımız birçok harcamayı kartla gerçekleştirdiğimiz için, kart limitlerimizde çok yüksek rakamlarla çalışmak kaçınılmaz olmaktadır. Örneğin günümüzde normal bir kullanıcının sahip olmuş olduğu tüm kartların limiti ortalama 10.000-20.000 TL arasında değişebilmektedir. Ve bu limitlerin harcama oranına baktığımızda her ay binlerce TL taksit ödeneceğini varsayabiliriz. Bu kadar yüksek miktarda yapılan harcamalar ileride ödeme güçlü ile karşılaşma ihtimalimizi de artırmaktadır.

 

Bir iş kazası ya da sosyal hayatta gerçekleşecek bir sakatlık sonrası işsiz kalacağımızı düşündüğümüzde ya da daha kötüsü çok ağır bir hastalığa yakalanma durumunda artık kredi kartlarını ödeyememe gibi bir sorunla karşılaşabiliriz. Bu gibi istenmeyen durumlar henüz yaşanmadan bankanızın sizlere sunmuş olduğu kredi kartı koruma sigortası uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu sigortadan yararlanmanın bazı ön koşulları vardır. Her şeyden önce kredi kartı koruma sigortasından yararlanmak istiyorsanız, başınıza yukarıdaki saydığımız olumsuz bir durum gelmeden gidip başvuru yapmanız gerekecektir. Başınıza olumsuz bir olay geldikten sonra yapmanız gereken ödemeler hususu için bankanıza yapacağınız kart sigorta başvurunuz olumlu değerlendirilmeyecektir.

Page Title

REKLAMLAR

 

Kredi kartı sigorta başvurusu için birçok banka yaş sınırı koymuştur. Genel anlamda 18-65 yaş aralığı olarak belirlenmiştir. Bankalar yaş konusunda özellikle çok yaşlı kişilere bu sigortayı yapmak istemezler; çünkü yaşlılıkla birlikte ölüm riski de artacağından bankaların sigorta gereği olarak kişinin kart borcunu ödeme oranı artacaktır. Yine sabit ölümcül hastalığa yakalanan kişilerin bu uygulamadan yararlanma olanağı düşüktür. Başka bir noktadan baktığımızda özellikle özel sektörde kurumsal olmayan alanlarda çalışıp iş güvencesi çok zayıf kişilerin de kredi kartı sigorta koruma başvuruları genellikle olumsuz değerlendirilecektir. Bunun sebebi açıktır, banka kolay işsiz kalabilecek kişilerin kart ödemesini yapma riskini göze almayacaktır.

 

Devlet kurumunda çalışanlar için özellikle işsiz kalma durumları çok düşük oldukları için, bankalar kredi kartı koruma sigortasına sıcak bakarlar. Bu yönde birçok banak bu tür müşterilerine ulaşıp bu teklifi sunarlar. Her ne kadar güvencesi yüksek bir işte çalışıyor olsanız, ne kadar genç ve sağlıklı da olsanız hayat şartlarının bizlere neler getireceğini asla bilemeyiz. Yaşayacağımız üzücü bir kaza ya da başımıza gelebilecek bir hastalık sebebi ile kartlarımızı ödeyemeyeceğimiz duruma gelebiliriz. Bu tür istenmeyen durumların önüne geçmek için birçok bankanın sunmuş olduğu bu hizmetten yararlanmak daha sağlıklı olacaktır. Kredi kartı koruma sigortasını yapan belli başlı bankalar; İng Bank, Deniz Bank, TEB,Yapı Kredi.. Bunun dışında Anadolu Hayat Emeklilik de müşterilerine bu hizmeti sunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir Mi? başlıklı makalemizde IBAN, IBAN Para Yatırma ve yurt dışından havale ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz