Kredihesabi.com

Kredi kartı limitimi nasıl artırırım? 

08.06.2020
Kredi kartı limitimi nasıl artırırım? 

Öğrenciler, ev hanımları, emekliler, çalışanlar hemen her kesim günlük ihtiyaçlarının karşılanmasında alışverişlerini yaparken artık rahatça kredi kartı sahibi olup, kredi kartı kullanabiliyorlar. Peki, kredi kartı limiti nasıl belirlenir ve kredi kartı limitinizi nasıl artırabilirsiniz? Vereceğimiz bilgilerle sizde limit yükseltme işlemini yapabilir, en kolay şekilde limit yükseltme yollarını öğrenebilirsiniz.  

İnsanların alışverişlerinde en sık kullandığı finansal araçlar arasında Kredi Kartı geliyor. Kredi Kartını basitçe bir ödeme aracı olarak tanımlamak mümkündür, para gibi. Plastik para olarak tanımlayanlar da var. Kredi kartları bireysel ihtiyaçların finansmanında kullanılıyor yani bakkallarda, çok küçük dükkanlarda, örneğin ekmek alırken bile bir kredi kartı kullanabiliyorsunuz. Avantajı nedir? Kredi kartı kullanırken, o anda bir ödeme yapmıyorsunuz, daha sonra ödeme yapabiliyorsunuz, işte kredi kartının kullanımının yaygınlık kazanması buradan geliyor. O anda nakit para harcamıyorsunuz.  

Kredi kartı limit yükseltme yöntemleri olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) internet sitesinden edindiğimiz bilgilere şöyle söyleyebiliriz: 

Kredi kartı limitim nasıl belirlenir? 

Bankalar, kendilerine kredi kartı için başvuran kişilerin gelirleri, mali geçmişi, skorlama sonuçları ile yasaklılık/ engel durumlarını değerlendirmek suretiyle, kişiye özel kullanım limitleri belirler. Bununla birlikte, bir gerçek kişinin sahip olduğu tüm kredi kartları için tanınacak toplam kredi kartları limiti, ilk yıl için ilgilinin aylık ortalama net gelirinin iki katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise dört katını aşamaz. Kredi kartı limitiniz, kullandığınız kredi kartının size ulaştığı zarfta ve ekstrenizin üzerinde yer alır. 

Kredi kartı limitimi nasıl artırırım? 

Kredi Kartı Limitim Nasıl Belirlenir

Tüm bunların sonunda asıl önemli olan soru, ‘Kredi kartı limitimi nasıl artırırım?’ sorusudur. Şu şekilde sıralayabiliriz: 

1- Düzenli gelirinizin olduğunu belgeleyin! 

Düzenli bir gelirinizin olması önemli taşıyor. Bordrolu ya da sözleşmeli bir işte çalıştığınızı belgelemek bankalar açınızdan ödeme gücünüzolduğunu gösterir. Limit artışı talebinde bulunurken, bankalarınsistemindeki gelir beyanınızı ve iş-meslek bilgilerinizi güncellemeniz gerekir. Güncel bilgileriniz doğrultusunda, limitinizin artırılması için değerlendirme talep edebilirsiniz. Limit artırım talebiniz değerlendirilerek, değerlendirme sonucunda güncellenen limitiniz tarafınıza bildirilir.  

2- Kredi notunuzu yüksek tutun! 

Kredi notunuzu artırmanız kredi kartı limitini artırmada yardımcı olur. Bankalar yüksek kredi notunuza göre kredi limitinizi artırma talebinize olumlu yanıt vereceklerdir. Elbette burada kredi notunuzun ne olduğunu bilmeniz ve harcama davranışlarınızı buna göre düzenlemeniz gerekiyor. Bunun için ise kredi kartı borçlarınızı yani ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız önem taşıyor.  

 3- Ek geliriniz olduğu anda limit artırımı talep edebilirsiniz! 

Eğer mevcut gelirinizde değişiklik veya ek başka gelirleriniz varsa (örneğin; tapu, kira kontratı, araç ruhsatı, başka banka hesap cüzdanı vbenzeri gibi…) bankanıza giderek ek gelirlerinizi belgeleyerek limit artış talebinde bulunabilirsiniz. 

4- Limit artış talebinde orantılı olun! 

Harcamalarınızı gelirinize göre yapmak, daha sonra zorda kalmamak için dikkat etmeniz gereken bir husustur. Limit artırım talebinde bulunurken de bu hususa özen göstermek gerekiyor. Aylık gelirinize uygun bir limit artırım talebi, bankanızdan daha kolay onay alabileceğiniz anlamına gelir.  

5- Limit yükseltmek için şu kanalları kullanın:   

Bankaya gitmeden, yine bankaların mobil ve internet şubelerinden, banka ATM’lerinden ya da SMS yeni telefonunuzdan mesaj göndermek yoluyla kredi kartlarınız için limit artırım talebinizi kolayca iletebiliyorsunuz, ayrıca düzenli limit artırım talebi de verebiliyorsunuz. 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.