18 Ağustos 2019

Kredi Kartı Nakit Avans Çekim Faizleri  

Bankaların müşterilerinin kullanımına sunmuş oldukları kredi kartlarının alışveriş yapma dışında diğer bir özellikleri de kullanıcılarına nakit çekim hakkı vermesidir. Kredili mevduat hesabı ya da nakit avans hesabı da denilen bu hizmet ile istediğiniz ATM’den hızlı bir şekilde ihtiyacınız olan parayı çekebilirsiniz. Kredi kartından nakit çekim faizlerini merak ettiğinizi düşündüğümüz için nakit çekim faizleri ile ilgili bu makalemizi kaleme aldık. Makalemizin devamında; kredi kartı nakit çekim limiti ve nakit avans hesabı nasıl açılır konularına da yer verdik.

Bankalar müşterilerine sunmuş oldukları hizmetler oranında onlardan kazanç elde edere. Bir banka müşterisine ne kadar çok hizmet çeşitliliği sağlarsa o kadar çok gelir elde etmesi mümkündür. Bu yönlü bir politikaya sahip olana özel ve devlet bankaları özellikle de kredi katları üzerinden vatandaşlara çok fazla hizmet alanı sunmaktadır. Son zamanlarda oldukça sık kullanılan hizmetlerden biri de kredi kartı avans hesabından nakit para çekilmesidir.

Bundan birkaç yıl öncesinde kadar kredi kartı nakit avans hesabından para çekmek adeta bir çılgınlık olarak görülmekte idi. Çünkü kredi kartı nakit avans çekim faizleri normal faizlerin 2,3 hatta 4 katına kadar çıkmakta idi. Sizin karttan çektiğiniz 1000 TL ay sonunda rahatlıkla 1500 TL’ye çıkabiliyordu. Bu nedenle birçok kişi çok acil bir durum olmadıkça kredi kartından nakit avans çekmeye pek yanaşmıyordu.

Kredi Kartı Nakit Avans Çekim Faizleri Düştü

Son yıllarda bankacılık sektörü Merkez Bankası’nın politikaları ya da kendi iç kararları doğrultusunda birçok konuda faiz indirimleri yapmaya başlamıştır. Konut, arsa, araba, ihtiyaç kredilerinde düşürülen faiz oranları kendisini kredi kartları nakit çekim faizlerinde  de hissettirmiştir. Kredi kartı nakit çekim avans faiz oranları bütün bankalar tarafından en azından makul bir seviyeye çekilmiştir.

 

Yapı Kredi Kartı Nakit Avans Faiz Oranı

Tüm bankalar gibi Yapı Kredi bankası da sahip olduğu kredi kartının nakit çekim faizlerinde düşüş kararı aldı. Daha önce %2 ve üstüne seyreden faiz oranlarını geçtiğimiz ay radikal bir karar alarak %1,83 oranına kadar düşürdü. Zaten şu anda ihtiyaç kredisi çekecek olan kişiler, bankaya gittiklerinde en az %1,20-30 civarında kredi faizleri karşılaşmaktadır. Ve kredi için yaptığınız başvurunun da kabul edilmeme ihtimali de vardır.

Page Title

REKLAMLAR

Ama kredi kartınızda nakit çekim limiti varsa, hemen en yakın ATM’ye giderek hiçbir sözleşme yapmadan ve beklemeden para çeker gibi paranızı hemen elden teslim alabilirsiniz. Bu noktada herhangi bir sorun yoktur. Bu seçenek daha çok kendisine kredi çıkmayan kişiler için uygun bir seçenek olarak durmaktadır. Yoksa size kredi çıkacaksa bankaya gidip da daha düşük faiz oranları ile kredi çekmeniz daha doğru olacaktır. Diğer birçok bankanın da kredi avans faiz oranları %1,84 civarıdır. Ziraat Bankası, Garanti Bankası bu oranlara sahip bankalar arasındadır.

Kredi Kartı Avans Hesabı Nasıl Açılır?

Kredi kartınız var; ama kartınıza nakit çekim limiti tanımlanmamış olabilir. Ya da banka size kart gönderdiğinde otomatik olarak düşük de olsa bir limit tanımlamış ve siz de bu limiti yükseltmek istiyorsunuz.

Öncelikle kredi kartı nakit avans hesabı açmak için deneyeceğiniz birkaç yolun olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar ;

  • Banka şubesine gitmek
  • Telefon bankacılığı ile hesap açmak
  • İnternet Bankacılığı ile hesap açmak
  • Banka müşteri hizmetlerini arayarak nakit çekim limiti istemek

Bu yollardan herhangi birini kullanarak sözlü bir şekilde kredi kartınıza nakit çekim avans hesabının tanımlanmasını isteyebilirsiniz. Size tanımlanacak kredili avans hesabı ile birlikte banka onayı olmadan anında kredi çekebileceksiniz. Bu hizmet karşılığında da bankaya belli oranda bir faiz ödemesi  yapacaksınız.

Kredi limitiniz doğrultusunda birçok banka size aynı limit kadar nakit çekim avans hesabı tanımlayacaktır. Yapmış olduğunuz alışverişler ve kredi kartı nakit çekimleri ikisi birlikte kart limitinizi düşürecektir. Yani kredi kartınızı hem alışveriş hem de avans hesabı olarak bir bütün olarak düşünebilirsiniz. çekilen paraların hepsi ortak hesaptan düşecektir.

 

Taksitli Avans Nasıl Çekilir?

Kredi kartından taksitli avans çekmek istiyorsanız hemen en yakın ATM’ye gidip de bu nakit ihtiyacınızı halledebilirsiniz. Taksitli şekilde avans çekebileceğinizi de belirtebiliriz. Kredi kartı taksitli avans için şu işlemleri uygulayabilirsiniz. Kredi kartınızı ATM’ye yerleştirdiğinizde karşınıza bir menü çıkacaktır. Bu menü birçok bankada aynıdır. Menüden nakit avans- kredili avans-taksitli avans- kredi kartı nakit para çekimi gibi butonlardan birini gördüğünüzde bunlara basabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan menüden ne kadar para çekeceğinizi ve ardından kaç taksit yaptırmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu işlemlerden sonra nakit avansınızı çekebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartını Nasıl İptal Edebilirim? başlıklı makalemizde kredi kartı borcu, kredi kartı iptal ve kredi kartı kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz