Kredi Kartı Taksit Sayısı Artırıldı

Hükümet, ekonomide aldığı bir dizi önlemlerin yanında, tüketicileri de rahatlatacak bazı adımlar atmaya devam etmektedir. Yapılan son düzenleme ile birlikte kredi kartı taksit sayısı arttı. Vatandaşın, artan ihtiyaçları karşısında kredi kartı kullanım oranları her geçen gün artmaktadır. Tabi bu harcamaları taksitlendirmek, özellikle ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar için cansuyu olmaktadır. Bu konuda hükümet beklenen adımı attı ve BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu) aracılığı ile beklenen düzenlemeye onay verdi. BDDK’nın çıkarmış olduğu yönetmeliğe göre, kredi kartları taksit sayısı 12’ye çıktı. Daha önceki düzenlemelerde taksit sayıları 9 ile sınırlandırılmıştı. Haberimizin ayrıntısında da değineceğimiz bazı noktaları da hatırlatmakta fayda var. 12 taksit uygulaması maalesef her kategoride geçerli değil. Örneğin, telefon alışverişlerinde taksit seçeneği bu düzenlemede yerine alamadı.

Kredi kartında merakla beklenen taksitlendirme sayısının artırılması haberi nihayet geldi.Yürürlüğe göre giren haberin detaylar.

  • Taksitlendirme sayısı bütün kategoride değil belli ürünlerde artırıldı
  • Altın alışverişlerinde taksit sayısı 4 olarak belirlendi
  • Bilgisayar ve elektronik eşya satışlarında taksitlendirme sayısı 6 olarak,
  • Hava yolları taşımacılığı, seyahat, tatil ödemeleri 9 taksit,
  • Sosyal hizmetler ve kulüp ödemleri 9 taksit,
  • Sağlık harcamaları 9 taksit,
  • Telefon kullanıcılarına ise kötü haber geldi. Telefon satışlarında maalesef taksit yapılamayacak. Eski uygula devam edecek.
  • Alkollü içecek,sigara, market alışverişi, gıda ürünlerinde de taksit uygulanmayacak,
  • Araç sahiplerine de kötü haber geldi. Akaryakıt ürünlerinde de taksit seçeneği maalesef yok,
  • Mal ya da hizmet getirmeyen ürünlerde taksit uygulanmayacak,

 

Page Title

REKLAMLAR

Kredi kartı sayısının artması yönetmeliğinde düzenlenen bir diğer konu da, kredi kartı borç tutarı, müşterinin talebi karşılığında en fazla 72 aya kadar taksitlendirilecek.

 

Tüketici Kredisi Taksit Sayısı Artırıldı

Daha önce en fazla 36 aya kadar vadelendirilen tüketici kredileri, yapılan yeni düzenlemeyle 48 aya kadar vadeye kadar taksitlendirme seçeneği sunmaktadır. Müşterilerin lehine alınan bu kararda, amaç taksit sayısının az olmasının yarattığı ödeme güçlüklerini ortadan kaldırmaktı.

 

Aşağıda kredi kartlarının önceki taksit seçenekleri ile yeni düzenleme ile getirilen taksit seçenekleri bir arada verilmiştir.

 kredi-taksit-sayısı-arttı

 

Kredi Kartı Taksitlendirme Cep Telefonunda Neden Yok

     Hükümet, uzun süredir beklenen bu adımı şimdi hayata geçirdi. Daha önce 2014 yılında yapılan düzenleme ile taksit sayıları azaltılmıştı. Daha önceki düzenleme birçok vatandaşı zor durumda bırakmıştı. BDDK’nın aldığı son karar, kredi kartı kullanan vatandaşların yüzünü güldürdü. Aslında vatandaşın en büyük beklentisi cep telefonlarında da bir düzenlemenin hayata geçirilmesi idi. Ama yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle bu beklentiler boşa çıktı. Peki hükümet neden cep telefonunu satışlarında  taksitlendirmeye sıcak bakmıyor? Aslında cevabı biraz orada. Çünkü, hükümete göre cep telefonu lüks bir tüketim aracı, aynı zamanda da çok pahalı. Özellikle son yıllarda artan akıllı cep telefonu sayısı ile bu satış rakamlarında inanılmaz bir artış oldu. Fakat alt gelir grubu vatandaşların da bu telefonlara çokça rağbet etmesi bazı problemleri de yanında getirdi. Kredi kartı borçlarının takibe giren birçok kişinin harca listesinde en az bir akıllı telefonun olduğu görüldü ifade edilmektedir. Bu plansız alışverişlerin önüne geçmek için, hükümet daha önce cep telefonu satışlarında taksit seçeneğini kaldırmıştı. Yukarıda anlattığım durumların tekrar yaşanmaması için, hükümet tekrar aynı hatayı tekrarlama yoluna gitmemiştir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.