17 Ocak 2019

Kredi Kartından Nakit Para Çekilir Mi?  

Kredi Kartından Nakit Para Çekilir Mi?   

Kredi kartlarının banka müşterilerine sunmuş olduğu avantajlardan bir tanesi de acil durumlarda onlara nakit çekim imanı vermesidir. Kart kullanıcıları paraya acil ihtiyaç duyduklarında, limitlerinden düşürülmek üzere kredi kartından nakit para çekimi yaparlar. Peki kredi kartından nakit para çekilir mi? Kredi kartından nakit para çekmek mantıklı mı? Bu soruların cevapları için makalemizi okumaya devam edin.

Bankaların müşterilerinin kullanıma sunmuş oldukları kredi kartları hem taksitli alışverişlerde hem de online alışverişlerde kullanılabilmektedir. Ayrıca kredi kartlarının sahip olduğu diğer bir özellik de, nakit ihtiyacı olan müşterilere anında nakit para sağlamasıdır. Eğer sizin de acil nakit paraya ihtiyacınız varsa ve kartınızda da yeterli nakit çekim limiti varsa hemen en yakın ATM’den istediğiniz tutarda para çekebilirsiniz. Bunun için banka onayına da ihtiyacınız yoktur.

Sadece bazı bankaların belli kredi kartlarında müşterilere tanımlanmış kullanılabilir nakit çekim limiti yoktur. Eğer sizin de kartınızda kullanılabilir nakit çekim limiti yoksa bunu bankaya bildirerek hemen nakit çekim limiti tanımlatabilirsiniz. Kredi kartınızdaki toplam kullanılabilir limit ile nakit çekim limiti aynıdır. Yani siz taksitli ya da diğer alışverişlerde kullanabildiğiniz limit kadar aynı zamanda kartınızdan nakit para da çekebilirsiniz. Fakat kartınızdaki alışveriş limiti bittiyse ve kartınızda sadece nakit çekim limiti adı altında size özel bir pay bırakılmadıysa artık nakit para da çekemezsiniz. Nakit para için kesinlikle kartınızın içinde limit olmalıdır.

 

Kredi Kartından Nakit Çekimler Yüksek Faizle Olur

 

Page Title

REKLAMLAR

İhtiyaç duymuş olduğunuz nakit para miktarı çoksa ve bunu da kısa sürede ödeyemeyecekseniz size bu işlemi önermeyiz. Çünkü kredi kartından çekilen nakit paraların faiz oranları oldukça yüksektir. Çok büyük faizler ödemek istemiyorsanız ve çok acil bir durum yoksa nakit ihtiyacınız için farklı bir yöntem bulmalısınız. Bankalar arasında uygulanan faiz miktarları değişmekle birlikte bazı bankalarda kredi kartı nakit çekim faiz oranı %4’lere kadar çıkmaktadır. Bu da normal bir ihtiyaç kredisi faiz oranının 4 katı eder.

Geçtiğimiz yıllarda bir bankanın yapmış olduğu reklam aslında işin biraz özeti gibiydi. Reklamda; müşterinin ATM’den kredi kartından nakit para çekmesi ile birlikte akıl hastanesinden gelip bu kişiyi hastaneye götürmeleri bir oldu. Geçtiğimiz dönemlerde kredi kartı nakit çekim faizleri gerçekten de abartılmış durumda idi. Bu yönüyle bahsettiğimiz oldukça manidar bir reklam. Her ne kadar günümüzde bu faiz oranları düşürülmüş olsa da yine çok mecbur olunmadıkça bu gibi ir yola başvurulmamasını tavsiye ederiz.

İhtiyaç Kredisi Çıkmayanlar Kredi Kartından Nakit Çekim Yapabilir

 

Acil paraya ihtiyacı olup da bankalara ihtiyaç kredisi için başvuru yapan kişilerin başvurularının onaylanmaması sonrası bu kişilerin kredi kartından nakit çekmeye yönelmeleri doğal olabilir. Ama çekim yapmadan önce geri ödemeyi ne zaman yapacağınızı planlamalısınız. Çünkü zaten var olan faiz tutarı oldukça yüksektir. Bir de gecikme faizi de uygulanacak olursa bu sizin için artık çok daha zararlı olacaktır.

Kredi notu olan kişilere ya da hakkında icra takibi olanlara kredi verilmediğin biliyoruz. Bazı vatandaşlar da bu problemlerle karşılaştığında kredi çekemezler. Bunun için son çare olarak faizleri yüksek de olsa kredi kartı nakit çekim işlemi yaparlar.

Kredi kartından nakit çekim için bir ATM’ye uğramanız yeterlidir. Kredi kartınızı ATM’ye yerleştirin. Kart menüsü ve oradan da nakit çekim menüsüne girebilirsiniz. İstediğiniz miktarı girerek nakit çekim işlemini yapabilirsiniz. Çekmiş olduğunuz nakit para, kartınızdaki limitten düşecektir. Her geçen gün için faiz uygulanacak olan bu işlemden çok zararlı çıkmamak için elinize para geçtiği anda bu ödemeyi geri yapmalısınız.

 

 

Bir önceki yazımız olan Taksitleri Bitmemiş Borcu Olan Kredi Kartını İptal Etmek başlıklı makalemizde borcu olan kartı kapatma, kart nasıl kapatılır ve kredi kartı kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz