18 Ağustos 2019

Kredi Kartını Nasıl İptal Edebilirim?

Ülkemizin bankacılık konusunda yaşamış olduğu en büyük sorunlardan biri de kredi kart kullanımı ile ilgili olmaktadır. Ülkemizde her iki kişiden birinde kredi kartı olduğunu düşündüğümüzde ortada bir sorun olduğu fark edilecektir. Özellikle de plansız alışveriş yapan yığınların çokluğu her sene binlerce kişinin kart takibine takılmasına sebep olmaktadır. Vatandaşlar da bu durumdan kurtulmak için genelde kredi kartlarını iptal ettirmek istemektedirler. Peki kredi kartı nasıl iptal edilir? Kredi kartımı kapatmak istiyorum diyenler ne yapmalıdır? Bu soruların cevapları için bu makalemizi kaleme aldık. Siz de en kısa yoldan kredi kartından kurtulmanın yollarını arıyorsanız yazımızın devamını mutlaka okuyun.

Kredi kartı kullanıcıları gerek bankalar ile yaşamış oldukları sorunlardan kaynaklı gerekse de kendilerinde kaynaklı sorundan ötürü kredi kartlarını kapatmak isteyebilirler. Özellikle de bankaların almış olduğu haksız kart paraları bu noktada oldukça etkili olmaktadır. Müşteriler ile ilgili de , kredi kartlarının doğru kullanılmamasından kaynaklı bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Sürekli ve plansız kart kullanımı müşterileri bazen içinden çıkılmaz durumlara sokabilmektedir. Bu durumdan kurtulmak isteyen kişiler de kesin çözüm olarak da kredi kartlarını iptal ettirmek isteyebilirler.

Kredi kartı kullanmak artık hayatımızda oldukça sıradan bir durum haline geldi. Önceden sadece yetişkinlerin kullanmış olduğu kredi kartlarını artık neredeyse bütün yaş aralığındaki kişiler kullanmaktadır. Bu da ülke genelinde kredi kartlarının milyonlarca sayıya ulaşmasına neden olmaktadır.  Tabi kredi kartı kullanımlarında yaşanan artışların birçok sebebi olmaktadır. Bunların en önemlilerinden bir kaçı; taksitli alışveriş imkanı vermesi ve kampanyalardan dolayı para puan toplanabilmesidir. Ama bazı durumlarda kredi kartlarından kurtulmaya da çalışabiliriz.

Kredi kartlarının kullanıcılarına sağlamış olduğu yararların yanında bazen de zararları da olabilmektedir. Ülkemizde kredi kartını planlı kullanabilme kültürü henüz yeterli seviyeye ulaşamamıştır. Bunun birçok göstergesi vardır. En önemlilerinden biri de,  iyi bir işi olmayan kişilerde bile birkaç kredi kartının olması gösterilebilir. Çünkü kredi kartları ile yapılacak olan plansız alışverişlerden ötürü ileriki zamanlarda büyük ödeme sorunları ortaya çıkabilir.

Ülkemizde kredi kartı borcundan dolayı takibe takılan binlerce kişinin olması bu durumu kanıtlamaktadır. Bazı kart kullanıcıları bu plansız alışverişten kendilerini koruyamadıkları için bazen kartlardan kurtulma yolunu tercih edebilmektedir. Kredi kartını kapattırmak isteyen müşterilerin genel sebepleri hep kredi kartının doğru kullanılmamasından kaynaklı borç sorunları oluşturmaktadır. Kişiler bu sorunun çözümü noktasında kesin sonuç için kredi kartı iptali talebinde bulunabilmektedirler.

Page Title

REKLAMLAR

 

Kredi Kartı İptal Gerekçeleri Nelerdir?

Mevcut koşullarda kredi kartının iptal talebi için bir gerekçe şartı aranmaz. Kart kullanıcısının banka ile görüşüp kartını kapatmak istediğini belirtmesi yeterlidir. Bu konuda bankaya bir gerekçe sunmanıza gerek yoktur. Ama bazı durumlar kartınızın iptal sürecini hızlandırdığı için bu konuda size ek bilgi verme gereği duyduk.

Kredi kartı kapatma nedenleri;

  • Kredi kartının kaybolması ya da çalınması
  • Kredi kartında şüpheli alışveriş hareketleri görülmesi
  • Bankanın kredi kartından çok yüksek aidatlar alması
  • Müşterinin plansız kredi kartı kullanması ve bu nedenle sürekli borçlu duruma düşmesi
  • Birden fazla kredi kartına sahip olan müşterilerin tek bir kartla alışveriş yapma istekleri

 

Bu nedenler daha da arttırılabilir; ama saydıklarımız genelde kart iptalleri için sunulan gerekçelerdir.

Ayrıca bazı bankaların kredi kartlarına çok yüksek yıllık kart ücreti yansıtmaları da kart iptallerinin en önemli sebeplerindendir. Kredi kartı iptallerinde müşterilerin en çok şikayet ettikleri konuların başında bankaların kart ücreti adı altında müşterilerinden her sene kesmiş olduğu paralardır. Bu paraların geri iade edilmesini isteyen kullanıcılar, taleplerinin geri çevrilmesi sonrası bazen kartlarını iptal ettirmek isteyebilirler.

 

Kredi Kartımı Nasıl Kapatabilirim?

Bazı kredi kartı müşterileri yukarıdaki sebepler ya da daha farklı sebeplerden ötürü kredi kartını iptal ettirmek isteyebilir. Bu durumda yapması gereken bazı işlemler vardı. Bankalar geçmiş dönemlerde kredi kartlarının iptal talepleri için çoğu kez yavaş hareket etmekte ve bu konuda genelde müşterilerinin isteklerini çok geç yerine getirmekteydiler. Ama günümüzde kredi kartlarının iptal edilmesi çok da zor olmamaktadır.

Kredi kartı iptali için öncelikle bankaya gerekli taleplerinizi iletmeniz gerekmektedir. Bunu telefonla yapabileceğiniz gibi bizzat da banka şubesine giderek bu iptal işlemini yapabilirsiniz.  bankanızın müşteri hizmetleri temsilcisi ile yapacağınız görüşmede, kartınızı neden kapattırmak istediğinizi anlatıp, iptal işleminizi yaptırabilirsiniz. Müşteri  temsilcisi sizi kartınızı iptal etmemeniz yönünde ikna etmeye çalışabilir. Çünkü bankalar çalışma politikaları gereği, hiçbir şekilde müşteri kaybetmek istemezler.

Bu nedenle banka size bazı puanlar hediye edebilir. Ya da sizinle yıllık taahhüt karşılığı kartınıza bazı avantajlar yansıtılabilir. Bunlar bankaların müşterileri tutma taktikleridir. Bu konuda seçim sizlere kalmıştır. İster kart iptali için ısrar eder kartınızı tamamen kapattırırsınız, isterseniz de kartınızı açık tutmaya devam edersiniz.

Ayrıca kredi kartlarında bazı durumlarda oluşan güvenlik sorunları da kart iptalleri için geçerli bir gerekçe olabilmektedir. Kartınızdan şüpheli alışverişler gördüyseniz ya da sizden habersiz kartınızdan para çekildiyse bu konuda zaman kaybetmeden banka ile görüşüp kartınızı iptal edebilirsiniz. Banka zaten bu tür sorunlu durumlarda sizi ikna etmeye çalışmadan direkt kartınızı iptal ederler.

 

Bir önceki yazımız olan Habersiz Gönderilen Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?   başlıklı makalemizde kredi kartı iptali hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz