21 Kasım 2019

Kredi Nasıl Çekilir?

Acil nakit ihtiyaçlarımız için ya da araba ve konut sahibi olmak istediğimizde ilk olarak banka kredisine başvuru yaparız. Önceki dönemlerde daha çok elden borçlanma yaygın iken artık banka kredisi ile borçlanma yoluna daha fazla gidilmektedir. Bankalar kredi verirken vatandaşlardan bazı koşulların yerine getirilmesini ister. Peki kredi nasıl çekilir? İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi için istenen belgeler nelerdir? Güncel kredi faiz oranları ve kredi çekmek için istenen tüm belgeler ile birlikte aynı zamanda kredi çekerken zorlanan ve kredi alamayanlar için kredi çekme yöntemleri hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bankalardan İlk Kez Kredi Çekecek Olanlar Ne Yapmalı?

İlk kez kredi çekeceğim ne yapmalıyım diyen kişiler, banka kredisine başvuru yaptığında bir kredi notuna ve gelir belgesine sahip olmak durumundadır. Banka, kişinin gelirine bakarak onun aylık ne kadar ödeme yapabileceğine karar verirken, kredi sicilinin nasıl olduğunu öğrenmek içinde findeks kredi notunu kontrol etmektedir.

Daha önce bankalardan kredi çekmeyen ve dahası bankalar ile kredi kartı dahil hiçbir şekilde bir işlem yapmayan kişilerin kredi notu genelde bulunmaz. Bu kişilerin daha kolay kredi çekebilmesi için bankacılık anlamında bazı işlemler yapıp kredi notlarının oluşmasını beklemeleri gerekmektedir Aksi halde kredi notu olmayan kişilere kredi çıkmamaktadır.

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Bankaların en çok kullandırmış olduğu kredi çeşitleri içinde bireysel krediler bulunmaktadır. İhtiyaç kredileri, araç alırken ya da günlük nakit ihtiyaçlar için en çok başvuru yapılan kredi çeşididir. İhtiyaç kredisi için aranan şartlar içinde ilk sırada kişinin gelir belgesi sahibi olması, yani sigortalı bir işte çalışması gelmektedir. Bunun yanında KKB kara listesine bulunan kişilere de kredi çıkmadığı için banka müşterisinin kredi sicilinin temiz olması gerekmektedir. Kredi başvurusu yapacak olan kişilerden bankaların istemiş olduğu standart kredi için istenen belgeler aşağıda gösterilmiştir.

Bireysel Kredi İçin İstenen Belgeler

 • Aylık maaş bordrosu
 • Kişinin SGK dökümü
 • Esnaflar ve serbest meslek sahipleri için vergi levhası ve vergi beyan çizelgesi
 • Kişinin kimlik fotokopisi
 • İpotekli ihtiyaç kredisi için teminatların tapu fotokopisi
 • Kefil karşılığı krediler için kefillerin imzaları

Gerekmektedir. İhtiyaç kredisi için istenen belgeler bu şekilde iken konut kredisi için istenen belgeler daha farklıdır. Yukarıda saydığımız belgeler haricinde konut kredisi için istenen belgeler ve şartlar arasında;

 • Satın alınacak konutun ipoteği
 • Konut için %80 kredi çıktığı için kişinin elinde %20 ‘lik bir peşinatın olması gerekmektedir.
 • Konutun eski sahibinin kimlik fotokopisi
 • Peşinatsız konut kredisi alınacaksa, ek taşınmaz ipoteklerinin tapu fotokopileri
 • Kefillerin imzaları
Page Title

REKLAMLAR

Bu belgeler ile birlikte kişinin banka kredisine başvuru yapması sonrası kredi aynı gün genelde onaylanmaktadır. Daha önce kredi almayan ve ilk kez kredi başvurusu yapacak olan kişiler, kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekmektedir diye araştırma yapmaktadır. Peki bireysel kredilerde sigortalılık süresi ne kadar önemli?

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekmektedir?

Yakın zamanda işe giren kişiler nakit ihtiyaçları için kredi çekebilirim miyim diye merak edebilirler. Bu konuda bazı bankalar çok daha kolay kredi verirken bazı bankalar ise uzun süre sigortalılık şartı aramaktadır. Ama ortalama olarak birçok banka 3 aylık sigortalılık süresine kredi vermektedir.

Ak Bank, ING Bank ve Garanti Bankası sigortalılık süresinde  1 ayı bile kabul edebilmektedir. Hatta Ak Bank kişinin kredi sicilin temiz olması durumunda kişiden gelir belgesi yani sigortalılık süresi bile istemeyebilir. Ak Bank gelir belgesiz ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında yer alıp, internet üzerinden yapılan maaş bordrosuz kredi başvurularını 20 bin TL limite kadar genelde kabul etmektedir.

Bankadan Kredi Çekebilirim miyim?

Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kredi çıkıp çıkmayacağını tahmin edebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlar sırası ile;

 • Sahip olduğunuz gelir durumu
 • Sahip olduğunuz KKB kredi skoru
 • Çekmek istediğiniz kredinin türü, vadesi ve aylık ödeme miktarı

Bu durumları tek tek değerlendirirken, aylık gelir durumunun ödenecek taksit tutarının %80’ini geçmemesi gerekmektedir. Bu konuda en uzun vade sayısı ihtiyaç kredisi için 48 iken konut kredisi için ise 120 aydır. Bu vade seçenekleri ile kredi hesaplaması yapılıp kredi onay tahmini yapılabilir.

Diğer önemli bir unsur da kredi notudur. Kişilerin bazıları kredi notunu öğrenmesine rağmen, banka kredisi için kredi notu kaç olmalıdır sorunun yanıtını aramaktadır. Peki kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalıdır?

Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi çekmek isteyen kişiler için yapılacak kredi notu sorgulaması sonrası 1 ile 1900 arasında bir kredi notu aralığı çıkacaktır. Kredi notu belli olan kişiler içinde;

Kredi notu 1-699 arası olanlar; kredi çekmek için çok riskli olan gruptur. Bu aralıktaki kişilerin kredi çekmesi çok zor hatta imkansızdır diyebiliriz.

Kredi Notu 700-1099 arası olanlar; Bu kişiler de riskli kabul edilir; ama bazı özel bankalar, iyi bir gelir belgesi, kefil ve ek teminatla bu kişilere düşük limitli kediler vermektedir.

Kredi notu 1100-1499 arası olanlar; az riski olan bu kişilerin kredi alması sadece gelir belgesine bağlıdır. Gelir belgeli yapılacak başvuru sonrası bu kişilerin kredi alması oldukça kolay olacaktır.

Kredi notu 1500 üstü olanlar; Bu kişilerin kredi çekmesi çok daha kolaydır. İhtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisi almak isteyen banka müşterilerinin kredi skorunun 1500 olması durumunda hemen kredi onayları alabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.