12 Kasım 2019

Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükseltilir?  

Bankalar müşterilerine kredi verirken en çok dikkat ettikleri kriterlerin başında müşterilerinin kredi notu gelmektedir. Kredi notu bir müşterinin bankalara ya da diğer kamu kurumlarına olan borçlarını ne denli düzenli ödediğini göstermesi bakımından önemli bir husustur. Banka müşterilerinin bankaya olan kredi kartı ya da kredi borçlarını zamanında ödeyip ödememesi kredi notunu etkilediği gibi aynı zamanda bir vergi dairesine olan borçların da zamanında ödenmemesi yine kredi notunu etkileyecektir. Bugünkü yazımızı kredi notu düşük olanlar için kaleme aldık. Kredi notu en hızlı nasıl yükseltilir? Kredi notunu yükseltmek için ne yapmalıyız? Bu soruların yanıtları için yazımızı okumaya devam edin.

Bankalar kendilerine gelen kredi başvurularını hızlı bir şekilde değerlendirip sonuca ulaştırmak için bir online bilgi paylaşım sistemi kurmuşlardır. Özel bir teşebbüs olan bu sisteme Kredi Kayıt Bürosu adı verilmiştir. KKB Türkiye’deki bütün banka müşterilerinin bankacılık ile ilgili bütün bilgilerini toplar. Ve hangi banka bilgi isterse o bankaya müşteri ile ilgili anlık bilgi paylaşımı yapar. Kredi Kayıt Bürosu’nun ayrıca oluşturmuş olduğu bir internet sitesi vardır. Findeks adı verilen bu özel internet sitesinden herkes kendi kredi notunu öğrenebilmektedir.

Findeks nasıl kullanılır? Findeks kullanmak online olarak oldukça basittir. Sadece bazı özel bilgilerinizi yazarak hızlı bir şekilde kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için küçük bir miktar ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Siz de öncelikle Findeks’ten kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmeden bankaya gidip de kredi başvurusu yapmamanızı öneririz. Çünkü bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusunun her reddedilmesi sizin kredi notunuzu bir seviye daha düşürmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Eğer sorgulama yaptığınız banka kredi puanınızın düşük olduğunu görürseniz kredi başvurunuzu biraz ertelemenizde yarar olacaktır. Öncelikle kredi puanınızı yükselterek yeni bir kredi başvurusu yapmalısınız. Peki kredi puanınızı nasıl yükseltebilirsiniz?  Kredi puanının yükseltilmesini sağlayıcı birçok adım vardır. Bu yazımızda bunları maddeler halinde size aktaracağız.

 

Kredi Notu Yükseltme Yöntemler  Nelerdir?

  • Ödenmemiş kredi kartı taksitleriniz varsa hemen bunları kapatmalısınız
  • Bankaya olan kredi borcunuzun gecikmiş kredi taksitlerini ya kapatmalısınız ya da kapatmaya gücünüz yetmiyorsa bu borçlarınızı yapılandırmalısınız.
  • Hesabınıza tanımlı kredili mevduat hesabınızı kullanıp bu kullandığınız miktarın ödemesi gecikmeye düşmüşse bu da sizin notunuzu düşüreceği için hemen gerekli ödemeyi yapmalısınız.
  • Bankaya birkaç fatura için otomatik ödeme talimatı vermeniz kredi notunuza oldukça olumlu etki edecektir.
  • Bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek, herhangi bir borcunuzdan dolayı hakkınızda bir icra takibi olup olmadığını öğrenin. Varsa bu gibi bir takip, hemen bunun parasını ödemelisiniz.

Yukarıda sayılan etmenler sizin kredi notunuza direkt etki eden unsurlardır. Bu bakımdan bunlara gerekli dikkati göstermelisiniz. Özellikle herhangi bir borcunuzdan ötürü hakkınızda icra takibi başlatılırsa kara listeye girme tehlikeniz ortaya çıkacaktır. Ve bir müşteri kara listeden de ortalama 5 yıl boyunca çıkamaz. Bu gibi bir durum da sizin kredi almanıza çok büyük bir engel teşkil edecektir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.