17 Ocak 2019

Ücretsiz KKB Findeks Puanı Sorgulama

Ücretsiz KKB Findeks Puanı Sorgulama

Kredi notunuzu ücretsiz olarak sorgulamak için aşağıda sunacağımız teknikleri kullanmalısınız. Bu teknikleri kullanan kişiler ücretsiz findeks kredi puanlarını öğrenebilir. Ücretsiz kredi notu sorgulama işlemleri öncesi kredi notu nasıl öğrenilir ve kredi notu neye göre belirlenir sorularının da yanıtlarını araştırdık. Ücretsiz kredi notu ile ilgili diğer detaylar…

Banka müşterilerinin kredi  geri ödemeleri başta olmak üzere, kredi kartı ödemeleri ve kredili mevduat hesapları ile ilgili tüm işlemlerin takip edildiği bir sistem mevcuttur. Bankaların kendi aralarında kurmuş olduğu bu sistem sayesinde, vatandaşların tüm bankacılık işlemleri anlık olarak takip edilerek, kişinin risk durumu çıkarılır. Buna KKB findeks sistemi denilmektedir. Ve tüm bankalar buraya bağlı çalışır. Bu yer kişilerin banka işlemlerine bakarak bir risk belirler. Risk seviyesi de bir kredi notu ile belirlenir. Herkese 0 ile 1900 arasında değişen bir not verilir. Bu kredi notuna göre de kişilere daha sonra kredi verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir.

 Kredi Notunu Ücretsiz Öğrenme

Kredi notunun sorgulanabileceği birçok yer mevcuttur. Hesabınızın olduğu bankadan kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi, Turkcell kredi notu öğrenme, vodafone kredi notu öğrenme ve Avea kredi notu öğrenme servislerinden bu hizmeti alabilirsiniz.

Bazı bankalar maaş müşterilerinden kredi notu öğrenmek için ek para almaz. Bu hizmeti ücretsiz sunar. Ama bazı bankalar da yaklaşık olarak 6 TL gibi bir ücret ister. Yine cep telefonundan kredi notu öğrenmek istiyorsanız bunun için de faturalı hatlar için faturanıza bir miktar işlem ücreti kesilecektir.

KKB Puanı ve Önemi

Bankalar müşterilerinin tüm bankacılık hareketlerini takip edebilmek için, kendi aralarında bir araya gelerek Kredi kayıt Bürosu kurmuşlardır. Kredi Kayıt Bürosu belli bir merkezi olan ve bankalara sürekli olarak müşteriler hakkında anlık bilgiler yollayan kurumsal bir işletmedir. Bankalar ortak karar alarak bu kurumu oluşturmuşlardır.

Kısaca KKB denilen bu kurum, yazımızda bahsettiğimiz kredi notunu asıl belirleyen kurumdur. Yani sizin kredi notunuzu bankalar değil, KKB kurumu belirler. Bankalar ile anlaşmalı bir kurum olduğu için muhtemelen bankalar findeks kredi skoru raporu için ek ücret ödememektedir. Bu nedenle birçok banka maaş müşterilerine de ücretsiz sorgulama hakkı vermektedir.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yapan Bankalar

Bazı kamu ve özel bankalar maaş müşterilerine ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Bu bankalar; Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, TEB Bankası, Garanti Bankası, Finans Bank, Deniz Bank, Şeker Bank, Vakıf Bank gibi bankalardır.

sorgulama işlemleri yapıldığında birkaç dakika içinde findeks puanı ortaya çıkmaktadır. Merkez bankası kredi notu sorgulama sonrası ortaya çıkan kredi skoru, kişilerin bankalardan ne kadar kredi çekebilecekleri hakkında da bilgi vermektedir. Findeks kredi notu ücretsiz öğrenme servisleri kullanılabileceği gibi, ortalama 5 TL’den başlayan sorgulama servisleri de kullanılabilir.  Findeks risk puanını KKB takip etmektedir.

KKB, kişilerin bankacılık işlemlerinin nasıl olduğunu takip eden ve bu işlemlerin sağlıklı olup olmamasına göre bir puanlama yapan kurumdur. Kişilerin bankacılık karnesi de diyebileceğimiz bu sitemde herkese bir not verilir. Notunuz iyi ise, bankacılık işlemleriniz de ona göre iyidir demektir. Notunuz kötü ise bankacılık işlemleriniz de ona göre kötü anlamına gelecektir.

Findeks Kredi Notu Ücretsiz Öğrenme!

Kredi notu konumuz ile ilgili olarak çok önemli diğer bir nokta da findeks kredi notu sorgulamadır. Yukarıda anlattığımız KKB kurumu müşterilere kredi notunu belirler; ama müşteriler bu kredi notlarını doğrudan KKB’den öğrenemezler. KKB ile findeks ayrı oluşumlardır. KKB bir kurum olup, findeks ise bu kuruma bağlı bir sorgulama internet sayfasıdır.

Kredi notu için KBB tarafından ayrıca bir internet sitesi kurulmuştur. Bu sitenin ismi de findekstir. Bankaların bir araya gelerek oluşturmuş oldukları ikinci işlem merkezi de findeks’tir. Siz de findeks’i kullanarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle bu siteye resmi bilgileriniz ile üye olmanız gerekmektedir. Findeks’e üye olmak ücretsizdir. Ama findeks kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız bunun karşılığında bir ücret ödemek durumundasınız. Bu ücret de KDV hariç 4-5 TL arasında değişmektedir.

 Sorgulama sonrası kredi no

Kredi Notu Yükseltme Tekniği

Kredi notunuz çok düşük olduğu için banka size kredi vermiyor mu? Bu konuda öncelikle yapmanız gereken ilk şey kredi notunuzu yükseltmektir. Kredi notunuzu yükseltmeden tekrar krediye başvuru yaparsanız, yine ret cevabı alırsınız, üstelik kredi notunuz daha da düşer. Bu noktada kesinlikle kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

Page Title

REKLAMLAR

Peki kerdi notu en hızlı nasıl yükseltilir? Kredi puanının hızlı yükseltme yollarını size burada madde madde olarak anlatacağız. Bunları uygularsanız kredi notunuzun yükselmeye başladığını göreceksiniz.

Kredi Notu Yükseltme

 • Bankaya ait gecikmeye düşmüş kredilerinizi ödeyin
 • Gecikmiş kredi kartı taksitlerinizi ödeyin
 • Varsa kredili mevduat hesabınızdaki borçları ödeyin
 • Az limitli bir kredi kartı kullanıp ödemelerini kesinlikle aksatmayın
 • Aynı kredi kartınıza birçok otomatik ödeme talimatı verin
 • İnternet bankacılığı kullanarak bütün faturalarınızı online olarak bankaların görebileceği şekilde yapın
 • Krediye kısa süre içinde asla başvuru yapmayın
 • Ek kredi kartları talep etmeyin
 • Mevcut kredi kartı limitinizin kendiliğinden artması durumunda ek limit istemeyin
 • Mümkün olduğunca eşinizin ya da çocuklarınızın olumlu yönde olan bankacılık işlemlerinizi sizin kanalınız ile yapılmasını sağlayın

Bu saydıklarımız sizin kredi puanınızın hızlı bir şekilde yükselmesi için oldukça önemli noktalardır. Siz de bunlara dikkat ederek kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Olması Gereken Kredi Notu

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmenizin size birçok faydası olacaktır. Kredi notunuzu öğrenerek, başvuru öncesi size kredi çıkıp çıkmayacağını kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Bunun için öncelikle yukarıda anlattığımız yollardan birini kullanarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Peki kredi için kredi notu kaç olmalıdır? Kredi notu ” 0 ile 1900″ arasında değişmektedir. Bankalarla çalışan herkesin mutlaka bir kredi notu vardır. Sizin de kredi notunuz mutlaka vardır. Şimdi size kredi notu ne anlama geliyor ve kredi çekmek için kredi notu şartı hakkında bilgi vermek istiyorum.

0 ile 799 kredi puan aralığı; en düşük not aralığıdır ve bu not aralığında olanların kredi alma olasılığı yok gibidir. Bunun sebebi daha önceki banka ödemelerinizi geciktirmiş olmanız ya da daha önce hiç bir banka ile çalışmamanız ihtimalleri olabilir.

800 ile 1299  kredi puan aralığı; bu not aralığında olanlar yalnız kefil ile ya da ipotek göstererek kredi alabilirler.

1300 ile 1499 kredi puan aralığı; bu grup az risk olan gruptur. Genellikle kredi alabilirler

1500 ile 1699 kredi puan aralığı; oldukça iyi gruptur. Bu gruptakiler ödemelerini zamanında ertelemeden yapmış, kredi alabilmesi yüksek olan gruptur.

1700 ile 1900 arası ; en güvenilir kişiler olup, en rahat kredi alabilen gruptur

 

Kredi Notu Hesaplama

Yapmış olduğunuz sorgulama sonrası kredi notunuz öğrendiniz. Ama size kredi notunuz sunan sistemin bunu nasıl yaptığını merak edebilirsiniz. Yani kredi notu neye göre hesaplanır? Bu soruyu birçok kişi aslında merak etmektedir. Çünkü, kredi notundan memnun olmayanlar kredi notunun yanlış hesaplandığı düşünürler:)

Kredi notu neye göre hesaplanır?

Kredi notu aşağıda size sıralayacağımız durumlara dikkat edilerek hesaplanır.

 • Kredi kartı ödemelerinin yapılıp yapılmadı
 • Kredi kartı borcunun tamamının ya da asgari tutarının ödenip ödenmediği
 • İhtiyaç ya da konut kredisi taksitlerinin aksatılıp aksatılmadığı
 • Kredi mevduat yani banka nakit çekim hesabında kullanılan paranın ne zaman geri ödendiği
 • Bankadan ne boyutlarda kredi çekildiği
 • Kredinin çekilme sıklığı
 • Otomatik ödeme talimatlarının sıklığı
 • Banka ile diğer birçok işlemin yapılma sıklığı

Aslında banka kredi notu kısa şu şekilde tarif edilebilir; banka müşterisinin banka ile ilgili tüm işlemlerinin bir karnesi çıkarılır. Bu bana karnesi sizin kredi sicilinizi belirtir.

 

Kredi Notunun Düşmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Yapmış olduğunuz findeks kredi notu sorgulamasında istediğiniz bir kredi sicil seviyesi çıktı ise bundan memnuniyet duymuş olabilirsiniz. Ama aynı zamanda, bu kredi notunun düşmemesi için ne gibi tedbirlerin alınabileceğini de merak edebilirsiniz. Kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız yukarıda belirttiğimiz, kredi notunu belirleyen faktörlere dikkat etmelisiniz. En önemlisi de kredi borçlarınızı ve kredi kartı taksitlerinizi asla aksatmayın. Kredi notu çok düşen birisi belli bir süre sonra kara listeye girer ve bundan çıkması da zor olur.

Kredi Notuna İtiraz Etme

Kredi notunuzu banka aracılığı ya da findeks ile sorgulamanız fark etmeksizin size aynı sonuçlar verilecektir. Bu sorgulama sonrası notunuzun beklediğinizden düşük gelmesi sizi hayal kırıklığına uğrattığı gibi kredi çekmenize de engel olabilir. Peki kredi notunuz yanlış hesaplanmış olabilir mi? Evet yanlış hesaplanma ihtimali her zaman vardır; ama düşük bir ihtimal:)

Ama ben yine de kredi notuma itiraz etmek istiyorum diyorsanız sizin için bazı pratik önerilerimiz olacaktır. Öncelikle bankanıza giderek kredi notunuza itiraz edebilirsiniz. Kredi notunuza itiraz için banka sizin adınıza KKB’ye yazı yazar ve sonucun çıkması beklenir. Kredi notunuz ile ilgili olarak bir değişiklik olursa bu noktada banka size haber verecektir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Sorgulama başlıklı makalemizde banka kara liste öğrenme, BANKA KARA LİSTE SORGULAMA ve banka kara listeden çıkma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz